Sierpień w ogrodzie

Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do wykonania w zakresie pielęgnacji ogrodu, które zapewnią najlepszy wygląd roślin i wypełnią stół smakołykami z domowej uprawy.

Dalsza pielęgnacja roślin na tarasie i w skrzynkach

Kontynuuj prace rozpoczęte w lipcu i regularnie doglądaj w sierpniu roślin na tarasie i tych rosnących w skrzynkach. Rośliny te są w szczytowej formie, a mnóstwo korzeni wymaga codziennego podlewania. Podlewanie roślin wieczorem, po zachodzie słońca, sprawi, że ziemia odpowiednio nasiąknie wodą - niektóre rośliny w małych pojemnikach mogą potrzebować wody dwa razy dziennie.

Oprócz tego nie zapomnij o nawożeniu roślin doniczkowych raz w tygodniu za pomocą płynnego nawozu bogatego w siarczan potasu. Jeśli zapomnisz o cotygodniowym zabiegu, nawoź rośliny podczas każdego podlewania za pomocą mocno rozcieńczonego, płynnego nawozu do pomidorów. Kontynuuj nawożenie, aż podłoże w skrzynce będzie wilgotne.

Oprócz nawożenia i podlewania dbaj o odpowiedni stan roślin poprzez regularne obrywanie zwiędłych kwiatów.

Sierpień w ogrodzie

Kontynuuj zbiór owoców i warzyw

W sierpniu można zebrać i zjeść mnóstwo pysznych owoców i warzyw z przydomowego ogródka. Zbierz plony z poniższych upraw:

  • fasola zielona i wielokwiatowa

  • marchew, ogórki i ziemniaki

  • szpinak

  • cukinia i bakłażan

  • groszek

  • papryka i papryczki chilli

  • buraki

  • pomidory hodowane na zewnątrz

Gdy tylko zrobisz miejsce w doniczce lub na grządce, możliwie jak najszybciej wykorzystaj je ponownie, wysiewając szybko rosnące odmiany roślin. Wiele roślin polecanych przez nas do wysiewu w lipcu, takich jak sałata i rzodkiewka, świetnie się sprawdzi również w tym okresie.

Należy je podlewać tak samo jak wszystkie inne rośliny w ogrodzie w tym miesiącu. W przeciwnym razie warzywa mogą być włókniste i pozbawione smaku.

Na koniec lata można również zebrać mnóstwo owoców. Zbierz jeżyny, brzoskwinie, nektarynki, morele, ostatnie letnie maliny oraz wczesne odmiany jadalnych jabłek. Inne owoce będą wymagały przycięcia po zakończeniu zbiorów. Przytnij maliny kwitnące latem i odwiąż je od wszystkich palików, odcinając wszystkie części, które wydały owoce. Wybierz od 8 do 10 najsilniejszych pędów i przywiąż je do podpórek z drutu.

Kup nasiona warzyw

Rozpocznij sadzenie cebulek i bulwocebul kwitnących jesienią

Nie ograniczaj się tylko do cebulek kwitnących na wiosnę, takich jak żonkile i tulipany. Istnieją cebulki i bulwocebule (które są bardzo podobne do cebulek) kwitnące latem i jesienią.

Cebulki i bulwocebule kwitnące w czasie jesieni to między innymi krokuszimowit jesienny i cyklamen. Zaczną kwitnąć po upływie kilku tygodni od zasadzenia. Zasadź je możliwie jak najwcześniej, aby miały szanse przetrzymać letnie upały.

Cebulki i bulwocebule potrzebują odpowiednio drenowanej gleby w słonecznym miejscu (chociaż zimowit jesienny dobrze odnajdzie się również w cieniu między krzewami). Zalecamy zasadzenie każdej cebulki krokusa i zimowita jesiennego na głębokości trzy razy większej niż jej rozmiar, mierząc od góry do dołu - skorzystaj z łopatki lub specjalnej sadzarki do cebul.

Cyklamen nie lubi być w pełni zakopany, więc zasadź go tak, aby jego górna część wystawała z gleby. Jeśli w Twoim ogrodzie występuje gleba ciężka, taka jak gleba gliniasta, umieść piasek do uprawy roślin na dnie dołu w ziemi. Taki zabieg poprawia odprowadzanie wody w kluczowym obszarze korzeni.

Przeczytaj także: Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

Sierpień w ogrodzie

Relaks i rozpoczęcie planowania ogrodu na przyszły rok

W związku ze zbliżającym się końcem lata unikaj wspomagania wzrostu roślin, zaprzestając ich nawożenia z końcem sierpnia. Poza stratą czasu może to również zaszkodzić roślinom. Na przykład nawożenie wieloletnich roślin zielnych zachęca je do wydawania kwiatów, które mogą nie mieć czasu na zakwitnięcie przed okresem zimowym, niepotrzebnie zużywając ich energię.

Co gorsza nawożenie krzewów powoduje ich nadmierny rozrost. Odrastanie sprawi, że nie będą miały wystarczająco dużo czasu na zahartowanie się przed zimą, przez co będą podatne na działanie mrozu. Co gorsza nawożenie krzewów powoduje ich nadmierny rozrost. Odrastanie sprawi, że nie będą miały wystarczająco dużo czasu na zahartowanie się przed zimą, przez co będą podatne na działanie mrozu. Zbliżamy się do końca sierpnia. Możesz teraz rozpocząć wysiew mrozoodpornych roślin jednorocznych, takich jak bławatek, ostróżka i nagietek lekarski, które zakwitną w kolejnym roku.

Sierpień to nie tylko czas kończenia prac ogrodniczych, ale również dobry moment na zastanowienie się, co w Twoim ogrodzie funkcjonuje dobrze, a co nie. Na koniec lata wszelkie prześwity w rabatach lub rośliny niepasujące do siebie staną się widoczne - to odpowiedni czas na zrobienie notatek i zdjęć, aby zdecydować, które nasiona i cebulki posadzisz w przyszłym roku.

Skorzystaj również z promieni słonecznych i ciesz się swoim ogrodem, zanim skończy się lato.