Czym jest ziemia liściowa i jak ją zrobić?

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić z liśćmi zalegającymi na trawniku. Odpowiedź jest prosta: przeróbmy je na ziemię kompostową! Zobaczmy, czym cechuje się taka gleba i jak ją zrobić krok po kroku!

Kompost z liści – jakie gatunki się do tego nadają?

Ziemia liściowa to nic innego jak specyficzny rodzaj kompostu, do którego wykonania wykorzystuje się jedynie liście drzew i krzewów – zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Co jednak ważne, nie wszystkie liście kwalifikują się do przetworzenia na nawóz. Oto wskazówki, które ułatwią nam wybranie tych właściwych:

- do kompostowania nadają się jedynie liście całkowicie zdrowe, bez żadnych oznak chorób czy działalności szkodników;
- wybierajmy te gatunki drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę;

- najdłuższym czasem rozkładu cechują się liście twarde, np. pochodzące z dębu, gruszy, olchy czy orzecha włoskiego. Warto kompostować je w oddzielnym zbiorniku, aby nie spowalniały rozkładu reszty;

- liście orzecha zawierają składnik zwany juglonem, który może zaszkodzić niektórym roślinom. Wykonanym z nich kompostem można odżywiać tylko te gatunki, które są na niego odporne – np. tuję czy czerwoną porzeczkę.

Czym jest ziemia liściowa i jak ją zrobić?

Czy wiesz, że…

Liście roślin, które nie opadają na zimę, najczęściej są pokryte cienką, woskową powłoką. Przez to w kontakcie z wodą mogą się sklejać, utrudniając tym samym dostęp powietrza i spowalniając proces przetwarzania materii organicznej. Proces kompostowania może zatem trwać dłużej lub wcale nie dojść do skutku, gdyż liście po prostu zgniją.

Zobacz także: Dekorujemy ogrodzenie z siatki

Jak przygotować ziemię liściową?

Poniżej prezentujemy instrukcję wykonania ziemi liściowej w kompostowniku krok po kroku:

1. Zacznijmy od zebrania liści na jedną stertę i wybrania z nich wszystkich zanieczyszczeń, takich jak gałęzie czy kamyki.

2. Rozdrobnijmy je wstępnie, np. przy użyciu kosiarki.

3. Liście układajmy w pryzmach w warstwach nie wyższych niż 20 cm. Przełóżmy je warstwami świeżej gleby lub kompostu.

4. Proces rozkładu będzie przebiegać szybciej, jeśli do każdej pryzmy dodamy azot w proporcjach 500 g na 1 m³ liści.

5. Gotową pryzmę zasypmy ziemią i podlejmy wodą.

6. Całość przykryjmy folią.

Ziemię liściową możemy także przygotowywać w foliowych workach. Należy wtedy wsypać do nich liście z niewielką ilością ziemi, następnie przedziurawić je w kilku miejscach i podlać. Co pewien czas sprawdzajmy, czy proces przebiega poprawnie, a gleba jest wilgotna.

Dowiedz się: Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?

Czym jest ziemia liściowa i jak ją zrobić?

Ziemia z przekompostowanych liści – gdzie się sprawdzi?

Ziemia liściowa może nam posłużyć jako:

- alternatywa dla torfu ogrodniczego – jest łatwiejsza do pozyskania, gdyż możemy ją samodzielnie wykonać;
- podłoże do wysiewu nasion – wystarczy zmieszać ją pół na pół z kompostem, aby zyskać ziemię idealną do kiełkowania roślin;
- spulchniacz do gleby – mieszając ją z normalną ziemią poprawimy jej przepuszczalność. Dzięki temu korzenie będą mogły łatwiej się w niej rozrastać;
- zamiennik ściółki – gleba liściowa doskonale zatrzymuje wilgoć, dlatego też można ją stosować w roli ściółki. Dzięki temu ograniczymy parowanie wody z gleby i zapobiegniemy wysuszaniu roślin w okresie letnim;
- samodzielne podłoże do roślin ozdobnych, które nie mają wysokich wymagań pokarmowych.