Produkty

Wrzosiec

Łac. Erica

Wrzosiec

Wrzosiec, z łac. Erica, to roślina należąca do rodziny wrzosowatych i obejmująca około 800 gatunków. Wrzosiec pochodzi z terenów południowej Afryki, a do Europy został sprowadzony w XIX wieku.

Roślina osiąga średnio 30-40 cm wysokości i cechuje się wiecznie zielonymi, drobnymi liśćmi o igiełkowatym kształcie. Kwiaty wrzośców są niewielkie, lecz bardzo obfite i występują w postaci dzwonkowatej. Roślina w okresie kwitnienia zazwyczaj przybiera biały, różowy lub rzadziej ciemnoczerwony kolor.

Wrzosiec najlepiej rośnie w słonecznym i osłoniętym miejscu na lekkiej i przepuszczalnej glebie. Optymalnym dla rośliny będzie próchnicze i nieco piaszczyste podłoże o odczynie oscylującym w okolicach kwaśnego. Wrzośce nie tolerują stanowisk nadmiernie wilgotnych, co tym samym wyklucza konieczność częstego ich podlewania (wyjątek – długotrwałe upały). Sytuacja przedstawia się podobnie pod względem nawożenia, gdyż rośliny nie są zbyt wymagające. Wystarczającym jest zasilanie ich raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych i kwaśnolubnych, co skutkuje zakwaszeniem oraz wzbogaceniem podłoża o składniki mineralne.

Zabiegiem zalecanym przy uprawie omawianych roślin jest ściółkowanie gleby z zastosowaniem np. kory ogrodowej. Dzięki temu korzenie wrzośców będą zabezpieczone przed wyschnięciem, a w czasie zimowym – również przed ujemnymi temperaturami. W zależności od gatunku, rośliny rozpoczynają kwitnienie od stycznia (wrzosiec darlejski), a kończą na przełomie sierpnia i września, kiedy zakwita wrzosiec rozpierzchły. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również przycinanie pędów rośliny, które należy wykonać po jej przekwitnięciu – dzięki temu w następnym sezonie uzyskamy rozkrzewienie i bardziej obfite kwiaty. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w pierwszych okresach hodowli – w momencie rozkrzewienia rośliny zabieg nie jest już konieczny. Zagrożeniem dla wrzośca jest szara pleśń atakująca zwłaszcza w trakcie mokrych i zimnych lat. Głównym sposobem jego rozmnażania są z kolei sadzonki, jednak ważne, aby potencjalnej sadzonce towarzyszył np. kawałek zeszłorocznego pędu.

Z uwagi na walory dekoracyjne wrzosiec znalazł zastosowanie jako roślina ozdobna, która z powodzeniem uprawiana jest w ogrodach i na działkach. Najlepiej prezentuje się sadzony w dużych grupach, tworząc barwne wrzosowiska. Ponadto, roślina często wykorzystywana jest jako okrywowa lub kwiat cięty.