LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie

Lilie przywędrowały do nas z Azji i obecnie dostępne są już takie odmiany, które bez większego problemu zimują w naszych ogrodach. Te piękne rośliny ozdobne występują aż w 75 gatunkach i niezliczonych wariantach. Sprawdźmy, jakie lilie uprawia się najczęściej i jakie jest ich zastosowanie.

Rodzaje lilii

Istnieje tyle odmian i wersji lilii, że nie sposób ich zliczyć i uporządkować. Botanicy mają problem z klasyfikacją tej rośliny. Jedno jest pewne – lilia należy do najpiękniejszych kwiatów. Występuje praktycznie w każdej wersji kolorystycznej. Niełatwa w uprawie, tym bardziej uchodzi za prawdziwą arystokratkę wśród roślin uprawianych w ogrodzie.

Aby nieco uporządkować lilie, dzieli się je na 9 grup:

- azjatyckie – to najliczniejsza grupa lilii uprawianych w ogrodzie, należą do niej np. gatunki: L. cernuum i L. Davidii,
- orientalne – trudne w uprawie w polskim klimacie gatunki pochodzące głównie z Japonii,
- trąbkowe
- powstałe z krzyżówki 2 gatunków: Liliae martagon i hansoni,
- powstałe z krzyżówek L. longiflorum i L. formosanum – o pięknych białych kwiatach, lecz niemożliwe do uprawy w gruncie w naszym klimacie.
- mieszańce L. candidum i L. chalcedonicum – nieliczna grupa rzadko spotykana w uprawie w naszym klimacie,
- amerykańskie – silnie wzrastające gatunki o trąbkowatych kwiatach, zazwyczaj żółtych i pomarańczowych,
- botaniczne,
- mieszańce międzygrupowe.

O liliach przeczytamy również tutaj.

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie

Uprawa lilii w ogrodzie

Lilie nie należą do najłatwiejszych roślin do uprawy w gruncie, jednak mieszanki europejskie i amerykańskie możemy z powodzeniem hodować w naszym ogrodzie. Przezimują nawet w gruncie, jednak na wypadek większych mrozów powinniśmy je odpowiednio osłonić.

Największym wymaganiem lilii jest gleba, która powinna spełnić wiele warunków. Musi być:

- ciągle wilgotna, ale nie mokra,
- żyzna, ale przepuszczalna,
- mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

Jeśli chcemy zatem posadzić lilie w ogrodzie, musimy stworzyć podłoże z:

- odkwaszonym torfem dobrze utrzymującym wilgoć,
- piaskiem, który zapewni przepuszczalność i napowietrzenie gleby,
- przekompostowaną korą, która będzie źródłem długo uwalnianej próchnicy.

Lilie najlepiej jest również umieszczać na stanowiskach słonecznych i lekko wzniesionych, tak aby nie gromadził się w nich nadmiar wody. Należy pamiętać, że nie zniosą ani przesuszenia, ani zalania. Dobrze będą również rosły w lekko zacienionym stanowisku. Sadzimy lilie na przełomie września i października – to bardzo ważne!

Dowiedzmy się, jakie są zagrożenia dla lilii i jak je przed nimi chronić.

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie

Do czego nadają się lilie?

Ich uprawa zaowocuje nie tylko pięknymi rabatami, ale też doskonałym materiałem na kwiaty cięte. Lilie nadają się na bukiety i pachnące ozdoby mieszkań. Ale to nie wszystko. Można uprawiać je również ze względu na ich zapach. Z lilii pozyskuje się wonne olejki, które wykorzystuje się w perfumach. Wyciągi z kwiatów często również można znaleźć w składzie luksusowych kosmetyków.

Intensywny, słodki zapach lilii ma też ciemną stronę. Roślina ta jest mocnym alergenem i u niektórych osób może wywoływać silne bóle głowy.

Czy wiesz, że…?

Lilia ma duże znaczenie symboliczne. Już w starożytności uważano ją za uosobienie czystości i piękna, przez co stosowano je w wieńcach dla panien młodych. Do dzisiaj stanowi symbol czystości i niewinnej miłości, a w USA jest narodowym symbolem nadziei.