Produkty

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie

Lilie przywędrowały do nas z Azji i obecnie dostępne są już takie odmiany, które bez większego problemu zimują w naszych ogrodach. Te piękne rośliny ozdobne występują aż w 75 gatunkach i niezliczonych wariantach. Sprawdźmy, jakie lilie uprawia się najczęściej i jakie jest ich zastosowanie.

Rodzaje lilii

Lilia ogrodowaIstnieje tyle odmian i wersji lilii, że nie sposób ich zliczyć i uporządkować. Botanicy mają problem z klasyfikacją tej rośliny. Jedno jest pewne – lilia należy do najpiękniejszych kwiatów. Występuje praktycznie w każdej wersji kolorystycznej. Niełatwa w uprawie, tym bardziej uchodzi za prawdziwą arystokratkę wśród roślin uprawianych w ogrodzie.

Aby nieco uporządkować lilie, dzieli się je na 9 grup:

- azjatyckie – to najliczniejsza grupa lilii uprawianych w ogrodzie, należą do niej np. gatunki: L. cernuum i L. Davidii,
- orientalne
– trudne w uprawie w polskim klimacie gatunki pochodzące głównie z Japonii,
- trąbkowe
- powstałe z krzyżówki 2 gatunków: Liliae martagon i hansoni,
-
powstałe z krzyżówek L. longiflorum i L. formosanum – o pięknych białych kwiatach, lecz niemożliwe do uprawy w gruncie w naszym klimacie.
- mieszańce
L. candidum i L. chalcedonicum – nieliczna grupa rzadko spotykana w uprawie w naszym klimacie,
-
amerykańskie – silnie wzrastające gatunki o trąbkowatych kwiatach, zazwyczaj żółtych i pomarańczowych,
- botaniczne,
- mieszańce międzygrupowe.

O liliach przeczytamy również tutaj.

Uprawa lilii w ogrodzie

Lilie nie należą do najłatwiejszych roślin do uprawy w gruncie, jednak mieszanki europejskie i amerykańskie możemy z powodzeniem hodować w naszym ogrodzie. Przezimują nawet w gruncie, jednak na wypadek większych mrozów powinniśmy je odpowiednio osłonić.

Biała liliaNajwiększym wymaganiem lilii jest gleba, która powinna spełnić wiele warunków. Musi być:

- ciągle wilgotna, ale nie mokra,
- żyzna, ale przepuszczalna,
- mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

Jeśli chcemy zatem posadzić lilie w ogrodzie, musimy stworzyć podłoże z:

- odkwaszonym torfem dobrze utrzymującym wilgoć,
- piaskiem, który zapewni przepuszczalność i napowietrzenie gleby,
- przekompostowaną korą, która będzie źródłem długo uwalnianej próchnicy.

Lilie najlepiej jest również umieszczać na stanowiskach słonecznych i lekko wzniesionych, tak aby nie gromadził się w nich nadmiar wody. Należy pamiętać, że nie zniosą ani przesuszenia, ani zalania. Dobrze będą również rosły w lekko zacienionym stanowisku. Sadzimy lilie na przełomie września i października – to bardzo ważne!

Dowiedzmy się, jakie są zagrożenia dla lilii i jak je przed nimi chronić.

Cebule lilii CastoramaDo czego nadają się lilie?

Ich uprawa zaowocuje nie tylko pięknymi rabatami, ale też doskonałym materiałem na kwiaty cięte. Lilie nadają się na bukiety i pachnące ozdoby mieszkań. Ale to nie wszystko. Można uprawiać je również ze względu na ich zapach. Z lilii pozyskuje się wonne olejki, które wykorzystuje się w perfumach. Wyciągi z kwiatów często również można znaleźć w składzie luksusowych kosmetyków.

Intensywny, słodki zapach lilii ma też ciemną stronę. Roślina ta jest mocnym alergenem i u niektórych osób może wywoływać silne bóle głowy.

Czy wiesz, że…?

Lilia ma duże znaczenie symboliczne. Już w starożytności uważano ją za uosobienie czystości i piękna, przez co stosowano je w wieńcach dla panien młodych. Do dzisiaj stanowi symbol czystości i niewinnej miłości, a w USA jest narodowym symbolem nadziei.

Data publikacji: 03.09.2018

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o liliach – rodzaje, uprawa, zastosowanie