icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wyciory kominowe – funkcje i zastosowanie

W każdym gospodarstwie domowym na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo naszej rodziny. Szczególnie musimy zwrócić na nie uwagę, kiedy ogrzewamy nasze mieszkanie za pomocą spalania drewna lub węgla. Wówczas niezbędne jest przeczyszczanie komina kilka razy do roku – nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której nasz komin pozostawiony jest sam sobie.

Wyciory kominowe – funkcje i zastosowanie

Zagrożenia wynikające z zapchanego komina

W wielu domostwach komin od wielu lat stoi zaniedbany. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem utraty dorobku naszego całego życia, jak również grozi poważnymi uszczerbkami na naszym zdrowiu. Komin zapchany sadzą nie przepuszcza bowiem dymu, przez co dostaje się on do naszego mieszkania, zatruwając wszystkich domowników. Innym możliwym scenariuszem jest zapalenie się zebranej w przewodzie sadzy – wówczas już tylko krok dzieli nas od pożaru naszej nieruchomości. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby przeglądu oraz profilaktycznego przeczyszczania komina dokonywać 4 razy w czasie sezonu grzewczego (jeśli podgrzewamy wodę w domu przy użyciu pieca przez cały rok, konieczne będzie zaglądanie do przewodu przynajmniej raz na dwa miesiące).

Przeczytaj także: Wszystko o kominach stalowych

Wizyta kominiarza czy samodzielne czyszczenie komina?

Oczywistym wyborem wydaje się być profesjonalna usługa kominiarza. Stanowi ona jednak wydatek, który może przekraczać możliwości naszego budżetu. Wówczas musimy samodzielnie zadbać o właściwy stan przewodu kominowego. Wcześniej warto zasięgnąć rady od fachowca lub znajomego, który od lat zajmuje się stanem technicznym swojego przewodu odprowadzającego dym. Pomimo tego powinniśmy jednak raz na jakiś czas wezwać kominiarza, który nam powie, czy wykonywane przez nas prace wywołują oczekiwany efekt.

Czyścimy komin

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne czyszczenie komina, naszym pierwszym krokiem będzie zakup odpowiedniego sprzętu do tego typu prac. Nie powinniśmy się kierować ceną, lecz typem oraz rozmiarem naszego komina, jak również materiałem wykonania osprzętu. Kupując najtańszy wycior zaoszczędzimy może kilkanaście złotych, lecz zyskamy narzędzie, które posłuży nam przez jeden sezon i nie będzie skutecznie spełniało swoich funkcji. Starajmy się wybierać sprzęt, którym posługują się profesjonaliści – czyści on bowiem kominy precyzyjnie, dzięki czemu zyskamy maksymalny poziom bezpieczeństwa mieszkania. Warto w tej kwestii poradzić się fachowca, który wskaże nam najlepsze jego zdaniem narzędzia.

Wyciory

Wycior to nie tylko szczotka, która zawsze widnieje na obrazkach przedstawiających kominiarza. Narzędzie składa się bowiem również ze stalowej linki, umożliwiającej sterowanie sprzętem, a także z obciążnika, który umożliwia doprowadzenie końcówki do samego dołu przewodu. Na co warto zwrócić uwagę wybierając wycior?

Szczotka 

Szczotkę możemy wybrać stalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego. Pierwsza znajduje zastosowanie w kominach murowanych, bowiem szorstki i ostry materiał nie zniszczy powierzchni. Jeśli jednak Twój przewód posiada powłokę kwasoodporną, wówczas wymagana jest końcówka z delikatniejszego materiału, która nie zaszkodzi całości konstrukcji. Ważny jest również kształt naszej szczotki – otwory okrągłe powinny być czyszczone szczotką o takim samym kształcie oraz rozmiarze, podobnie kwadratowe. Jeśli jednak nie możemy znaleźć wycioru kwadratowego, możemy zaokrąglony przyciąć do odpowiednich wymiarów.

Zobacz też: Jak wybrać tynk na komin?

Wyciory kominowe – funkcje i zastosowanie

Linka 

Wybór linki decyduje na wygodzie oraz skuteczności wykonywanych czynności. Powinniśmy zaopatrzyć się w model nieco grubszy, który nie będzie wpijał się w nasze dłonie, oraz wykonany z wytrzymałych materiałów. Jest to istotne, ponieważ wycior może zaklinować się w którymś miejscu w kominie, a wówczas musimy mocno pociągnąć do siebie linę. Jeżeli się zerwie, szczotka zablokuje nasz przewód, przysparzając nam wielu problemów. Niełatwo ją bowiem stamtąd wyciągnąć, zaś prawidłowe użytkowanie komina z wyciorem w środku jest niemożliwe.

Obciążnik 

Element ten wybieramy na podstawie długości naszego komina – im dłuższy przewód, tym więcej wysiłku włożymy, aby doprowadzić wycior do samego dołu. Obciążnik o większej wadze znacznie ułatwi nam to zadanie. Ponadto w przypadku zerwania się przedmiotu, wyląduje on w wyczystce, zatem wydobycie go nie sprawi nam problemu. Jego rozmiar powinien być naturalnie dużo mniejszy od średnicy otworu komina.

Wybierając wycior pamiętajmy, że jest to produkt, który powinien nam służyć przez długie lata – nie jest to bowiem przedmiot szczególnie eksploatowany. W związku z tym zaopatrzmy się w sprzęt posiadający dobrą opinię ekspertów oraz wieloletnią gwarancję producenta.