Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wykończenie komina łupkiem

Dlaczego profesjonalne wykończenie komina jest tak ważne? To bowiem jeden z najbardziej widocznych elementów dachu, który dodaje mu szczególnych walorów estetycznych. Komin wykończony łupkiem będzie podkreślał charakter architektoniczny budynku, odwracając uwagę od mniej istotnych elementów jego konstrukcji.

komin

Jakie materiał wybieramy najczęściej?

Prawidłowo wykonane wykończenie komina z udziałem łupka cieszy się ogromnym uznaniem. Teoretycznie nie ma norm określających to, jakie materiały powinniśmy tutaj stosować. Głównie kierujemy się zatem tym, w jakim stopniu poszczególne z nich są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Oczywiście tak samo ważna będzie przy tym nietopliwość i niepalność, a także wytyczne eksploatacyjne producenta konkretnego materiału.

Na te ostatnie należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem w przypadku, kiedy użyjemy niewłaściwych materiałów, możemy mieć problemy w przyszłości z wypłatą odszkodowania w razie pożaru.

Łupek, czyli jeden z najpowszechniejszych materiałów

Łupek spełnia właściwie wszystkie wymagania, które opisaliśmy w pierwszej części tekstu. Ponadto zapewnia dachowi dużą estetykę. Łupek jest materiałem naturalnym – właściwie jest to skała osadowa, która powstała około 350 do 400 milionów lat temu pod wpływem odkładania się mas mułu iłowego.

Obecnie materiał ten znajduje zastosowanie jako pokrycie dachu i kominów, a także jako wykończenie elewacji. Z łupka coraz częściej wykonuje się też parapety, schody, murki oporowe, a także tarasy.

Komin

Prace wykończeniowe z udziałem łupka

Materiał mocuje się zwykle na konstrukcji wolnostojącej opartej na dachu. Wówczas nie ma potrzeby zbyt mocnego ingerowania w konstrukcję komina.

Jeżeli materiał nośny pod łupek wymaga dodatkowej ochrony, uwzględnia się warstwę folii budowlanej. Łupek przykręcamy do naszej konstrukcji, tak aby pomiędzy nią a kominem powstała około 3 cm szczelina, którą wypełniamy wełną mineralną.

Wykończenie komina łupkiem jest rozwiązaniem stosunkowo drogim. Żaden inny materiał nie daje jednak podobnego efektu. Pokrycia z łupka, charakteryzują się ekskluzywnym wyglądem oraz elegancją. Warto wspomnieć także o płytkach wykonanych z włókno-cementu, które do złudzenia przypominają łupek naturalny. Powstają one z cementu, wody, powietrza, mączki wapiennej i włókna celulozowego. Są materiałem niepalnym oraz bezpiecznym, który sprawdzi się w każdym budynku.

Łupek od wieków jest materiałem stosowanym zarówno na dachach, jak i na fasadach budynków. Składa się on z naturalnych i bardzo ekologicznych składników i dlatego przewyższa inne materiały budowlane, do których wytworzenia potrzebne jest połączenie różnych komponentów mineralnych. Łupek zaliczany jest do jednych z najbardziej długowiecznych pokryć dachowych.