Produkty

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Drzwi wewnętrzne spełniają w naszym domu wiele funkcji. Przede wszystkim dzielą dom na pomieszczenia, które mają różne przeznaczenia. Drzwi wewnętrzne w wersji tradycyjnej – skrzydłowej – zaczęliśmy od niedawna zastępować drzwiami w formie przesuwnej. Co przemawia za tego typu rozwiązaniem? Stosunkowo mała powierzchnia użytkowa danego pomieszczenia, w której skrzydło drzwi tradycyjnych uniemożliwiłoby swobodne poruszanie się oraz nawiązanie do nowoczesności (w aspekcie ergonomiczności).

drzwi przesuwneDrzwi przesuwne dodają budynkowi lekkości, pomagają doświetlić wnętrze, są też bardzo eleganckie. W skład tradycyjnego kompletu, oprócz samych skrzydeł drzwiowych, wchodzą: prowadnica, wózki z kółkami oraz elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi.

 

Drzwi przesuwne – podstawowe informacje

 

Drzwi tego typu to w dużej mierze skrzydło, które wykonane jest z drewna, płyty wiórowej lub PVC. Tak jak drzwi wewnętrzne tradycyjne, mogą być pełne lub z elementem ozdobnym w postaci szklanego witrażu (przezroczystego, matowego lub kolorowego).

Drzwi możemy dobrać do różnych rozmiarów, nawet tych najbardziej nietypowych.

Elementem, który wyróżnia tego typu drzwi od tradycyjnych jest stalowa lub aluminiowa prowadnica (z czego stalowa jest zwykle znacznie tańsza), po której przesuwamy drzwi.

Montaż drzwi przesuwnych nie jest trudny, pod warunkiem że mamy choć trochę wiedzy na ten temat. Skrzydło drzwiowe zawiesza się na wózkach (z dwoma lub czterema kółkami) umieszczonych w prowadnicy.

Istotnym aspektem przy wyborze drzwi przesuwnych jest dobry system jezdny. Aby taki dobrać, musimy uwzględnić:

- gdzie będą zamontowane drzwi: w garderobie, salonie, a może w pokoju dziecka
- sposób mocowania prowadnicy: do ściany, sufitu bądź nadproża
- liczbę skrzydeł i ciężar każdego z nich.

 

Co zrobić, by umożliwić sobie schowanie drzwi w ścianie?

 

Aby skrzydło drzwi mogło się swobodnie schować w ścianie, wystarczy o montażu odpowiedniego mechanizmu pomyśleć już w trakcie budowy domu. Wówczas unikniemy wielu problemów związanych z montażem prowadnicy.

Drzwi przesuwne najczęściej montujemy w ścianach działowych wykonanych z płyt  typu karton-gips. Już na etapie wznoszenia ściany umieszcza się w niej prowadnicę. drzwi przesuwne

 

Dodatkowe ułatwienia

 

1. W niektórych drzwiach przesuwnych można zainstalować system mechanicznego zamykania. Szczególnie przydaje się to w domach, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne.

2. W niektórych systemach drzwi mogą całkowicie wjeżdżać w kasetę ukrytą w ścianie lub otwierać się do ustalonej szerokości.

Szerokie drzwi przesuwne pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną. Do tego są idealnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych (wielkopowierzchniowe przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużą dawkę światła dziennego oraz poprawiają właściwości cieplne budynku).

Data publikacji: 30.10.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Co zamiast drzwi? Rozwiązania do małych mieszkań

Co zamiast drzwi? Rozwiązania do małych mieszkań
Współczesny trend otwartych przestrzeni wewnątrz mieszkań opiera się między innymi na braku drzwi. Jest to również rozwiązanie, które nadaje się nie t...
Czytaj więcej

Drzwi harmonijkowe – wybór i montaż

Drzwi harmonijkowe – wybór i montaż
Wykańczając wnętrza, stajemy przed wieloma wyborami. Jedne z podstawowych elementów wyposażenia stanowią drzwi. Oprócz tradycyjnych skrzydeł rozwieran...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja
Zarówno wybór, jak i późniejsze użytkowanie drzwi wewnętrznych wydają się sprawami błahymi. I wybierając, i użytkując je, powinniśmy wziąć jednak pod ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?