Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Drzwi wewnętrzne spełniają w naszym domu wiele funkcji. Przede wszystkim dzielą dom na pomieszczenia, które mają różne przeznaczenia. Drzwi wewnętrzne w wersji tradycyjnej – skrzydłowej – zaczęliśmy od niedawna zastępować drzwiami w formie przesuwnej. Co przemawia za tego typu rozwiązaniem? Stosunkowo mała powierzchnia użytkowa danego pomieszczenia, w której skrzydło drzwi tradycyjnych uniemożliwiłoby swobodne poruszanie się oraz nawiązanie do nowoczesności (w aspekcie ergonomiczności).

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne dodają budynkowi lekkości, pomagają doświetlić wnętrze, są też bardzo eleganckie. W skład tradycyjnego kompletu, oprócz samych skrzydeł drzwiowych, wchodzą: prowadnica, wózki z kółkami oraz elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi.

Drzwi przesuwne – podstawowe informacje

Drzwi tego typu to w dużej mierze skrzydło, które wykonane jest z drewna, płyty wiórowej lub PVC. Tak jak drzwi wewnętrzne tradycyjne, mogą być pełne lub z elementem ozdobnym w postaci szklanego witrażu (przezroczystego, matowego lub kolorowego).

Drzwi możemy dobrać do różnych rozmiarów, nawet tych najbardziej nietypowych.

Elementem, który wyróżnia tego typu drzwi od tradycyjnych, jest stalowa lub aluminiowa prowadnica (z czego stalowa jest zwykle znacznie tańsza), po której przesuwamy drzwi.

Montaż drzwi przesuwnych nie jest trudny, pod warunkiem że mamy choć trochę wiedzy na ten temat. Skrzydło drzwiowe zawiesza się na wózkach (z dwoma lub czterema kółkami) umieszczonych w prowadnicy.

Istotnym aspektem przy wyborze drzwi przesuwnych jest dobry system jezdny. Aby taki dobrać, musimy uwzględnić:

- gdzie będą zamontowane drzwi: w garderobie, salonie, a może w pokoju dziecka
- sposób mocowania prowadnicy: do ściany, sufitu bądź nadproża
- liczbę skrzydeł i ciężar każdego z nich.

Przeczytaj także: Nowoczesne drzwi szklane – wady i zalety

Co zrobić, by umożliwić sobie schowanie drzwi w ścianie?

Aby skrzydło drzwi mogło się swobodnie schować w ścianie, wystarczy o montażu odpowiedniego mechanizmu pomyśleć już w trakcie budowy domu. Wówczas unikniemy wielu problemów związanych z montażem prowadnicy.

Drzwi przesuwne najczęściej montujemy w ścianach działowych wykonanych z płyt  typu karton-gips. Już na etapie wznoszenia ściany umieszcza się w niej prowadnicę.

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Dodatkowe ułatwienia

1. W niektórych drzwiach przesuwnych można zainstalować system mechanicznego zamykania. Szczególnie przydaje się to w domach, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne.

2. W niektórych systemach drzwi mogą całkowicie wjeżdżać w kasetę ukrytą w ścianie lub otwierać się do ustalonej szerokości.

Szerokie drzwi przesuwne pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną. Do tego są idealnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych (wielkopowierzchniowe przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużą dawkę światła dziennego oraz poprawiają właściwości cieplne budynku).