Produkty

Meble kuchenne – z cokołem czy bez

Meble kuchenne – z cokołem czy bez

Meble kuchenne stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Aby właściwie spełniały swoją rolę, muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z ich estetyki – jest ona również ważna, co praktyczne ustawienie i wyposażenie szafek. Jakie znaczenie w zabudowie kuchennej ma cokół i czy warto się na niego decydować?

meble bez cokołuCzym jest cokół meblowy

Cokół jest jednym z ostatnich elementów, jakie montujemy podczas składania mebli kuchennych. Można określić go rodzajem długiego i wąskiego panelu maskującego, który umieszcza się w dolnej części szafek stojących, tuż przy podłodze. Cokół uzupełnia całą zabudowę, maskuje przestrzeń pomiędzy szafką a podłogą, stanowiąc estetyczne wykończenie. Zwykle jest nieco cofnięty względem przedniej krawędzi mebli.

Meble z cokołem

Meble wykończone tego typu panelem prezentują się spójnie i elegancko. Dobór cokołu odpowiadającego kolorowi i stylowi naszych mebli kuchennych nie będzie trudny – ich wybór jest szeroki, a przeważnie stanowią one jeden z elementów zestawów meblowych. Są więc utrzymane w identycznych kolorach i perfekcyjnie komponują się z szafkami. Dzięki nim możemy osiągnąć zamierzony efekt aranżacyjny, szczególnie jeśli zamierzamy urządzić nasze wnętrze nowocześnie oraz praktycznie.

Poza funkcją estetyczną cokół pełni także inną rolę. Dzięki niemu pod meble nie dostają się kurz, brud ani wilgoć. Nie musimy więc poświęcać czasu na żmudne sprzątanie. W razie potrzeby wiele cokołów będziemy mogli łatwo zdemontować, by wyczyścić podłogę pod szafkami. Po skończonej pracy bez trudu przytwierdzimy je z powrotem.

Meble bez cokołucokół

Stojące szafki kuchenne wsparte są na nóżkach. Jeśli zdecydujemy się na cokół, będą one niewidoczne. Brak tego elementu oznacza natomiast, że nóżki staną się dostrzegalną częścią całej zabudowy, wpływającą dodatkowo na jej wizualny odbiór. Takie rozwiązanie spowoduje, że meble kuchenne będą wydawały się lżejsze i nie przytłoczą pomieszczenia. Aby jednak całość elegancko się prezentowała, powinniśmy zainwestować w efektowne, solidne nóżki. Konieczne będzie także regularne sprzątanie przestrzeni pod stojącymi na podłodze szafkami – wszelkie zabrudzenia, okruchy, kurz a nawet woda będą się tam łatwo dostawały.

Jeśli nie przeszkadza nam konieczność częstego sprzątania i zależy nam na bardziej swobodnej i lżejszej zabudowie kuchennej, warto rozważyć rezygnację z cokołu. Meble, które mają tworzyć harmonijną całość oraz ograniczać ryzyko powstawania zabrudzeń pod szafkami, powinny natomiast posiadać ten element. Dzięki wielu akcesoriom do cokołów ich montaż jest bardzo prosty i pozwala na estetyczne i dokładnie zasłonięcie przestrzeni pomiędzy szafkami dolnymi a podłogą.

Data publikacji: 06.11.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Cokół w kuchni, cichy domyk i inne – zobacz nasz słownik pojęć kuchennych

Cokół w kuchni, cichy domyk i inne – zobacz nasz słownik pojęć kuchennych
Urządzanie kuchni to zaawansowane przedsięwzięcie, do którego warto odpowiednio się przygotować. Dlatego stworzyliśmy słowniczek, w któr...
Czytaj więcej

Jakie meble nadają się do kuchni z salonem?

Jakie meble nadają się do kuchni z salonem?
Kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowobudowanych mieszkaniach i domach. Łącząc te dwa pomieszczenia, zyskujemy nie ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Meble kuchenne – z cokołem czy bez