Produkty

Meble kuchenne – z cokołem czy bez

Meble kuchenne – z cokołem czy bez

Meble kuchenne stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Aby właściwie spełniały swoją rolę, muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z ich estetyki – jest ona również ważna, co praktyczne ustawienie i wyposażenie szafek. Jakie znaczenie w zabudowie kuchennej ma cokół i czy warto się na niego decydować?

meble bez cokołuCzym jest cokół meblowy

Cokół jest jednym z ostatnich elementów, jakie montujemy podczas składania mebli kuchennych. Można określić go rodzajem długiego i wąskiego panelu maskującego, który umieszcza się w dolnej części szafek stojących, tuż przy podłodze. Cokół uzupełnia całą zabudowę, maskuje przestrzeń pomiędzy szafką a podłogą, stanowiąc estetyczne wykończenie. Zwykle jest nieco cofnięty względem przedniej krawędzi mebli.

Meble z cokołem

Meble wykończone tego typu panelem prezentują się spójnie i elegancko. Dobór cokołu odpowiadającego kolorowi i stylowi naszych mebli kuchennych nie będzie trudny – ich wybór jest szeroki, a przeważnie stanowią one jeden z elementów zestawów meblowych. Są więc utrzymane w identycznych kolorach i perfekcyjnie komponują się z szafkami. Dzięki nim możemy osiągnąć zamierzony efekt aranżacyjny, szczególnie jeśli zamierzamy urządzić nasze wnętrze nowocześnie oraz praktycznie.

Poza funkcją estetyczną cokół pełni także inną rolę. Dzięki niemu pod meble nie dostają się kurz, brud ani wilgoć. Nie musimy więc poświęcać czasu na żmudne sprzątanie. W razie potrzeby wiele cokołów będziemy mogli łatwo zdemontować, by wyczyścić podłogę pod szafkami. Po skończonej pracy bez trudu przytwierdzimy je z powrotem.

Meble bez cokołucokół

Stojące szafki kuchenne wsparte są na nóżkach. Jeśli zdecydujemy się na cokół, będą one niewidoczne. Brak tego elementu oznacza natomiast, że nóżki staną się dostrzegalną częścią całej zabudowy, wpływającą dodatkowo na jej wizualny odbiór. Takie rozwiązanie spowoduje, że meble kuchenne będą wydawały się lżejsze i nie przytłoczą pomieszczenia. Aby jednak całość elegancko się prezentowała, powinniśmy zainwestować w efektowne, solidne nóżki. Konieczne będzie także regularne sprzątanie przestrzeni pod stojącymi na podłodze szafkami – wszelkie zabrudzenia, okruchy, kurz a nawet woda będą się tam łatwo dostawały.

Jeśli nie przeszkadza nam konieczność częstego sprzątania i zależy nam na bardziej swobodnej i lżejszej zabudowie kuchennej, warto rozważyć rezygnację z cokołu. Meble, które mają tworzyć harmonijną całość oraz ograniczać ryzyko powstawania zabrudzeń pod szafkami, powinny natomiast posiadać ten element. Dzięki wielu akcesoriom do cokołów ich montaż jest bardzo prosty i pozwala na estetyczne i dokładnie zasłonięcie przestrzeni pomiędzy szafkami dolnymi a podłogą.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Nowoczesna kuchnia w szkle

Nowoczesna kuchnia w szkle
Szkło znajduje zastosowanie szczególnie w nowoczesnych, eleganckich wnętrzach. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia mody – materiał ten wyróżnia...
Czytaj więcej

Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić by stanowiły zgrabną całość?

Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić by stanowiły zgrabną całość?
Przestronny salon połączony ze strefą do gotowania to nie tylko większa swoboda aranżacji, ale przede wszystkim dużo miejsca do wspólnego przesiadywan...
Czytaj więcej

Kuchnia w wielu odsłonach – różne style: angielski, prowansalski, włoski, skandynawski

Kuchnia w wielu odsłonach – różne style: angielski, prowansalski, włoski, skandynawski
Kuchnia pełni w naszym domu jednakowe funkcje. To w niej przygotowujemy posiłki, spędzamy czas z rodziną podczas wspólnych śniadań czy obiadów. Może j...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
10.11.2016
Cokoły nie chronią przed zabrudzeniami. Mit. spróbujcie zajrzeć pod szafki raz na rok. Nóżki zmuszają nas do wytarcia pod szafkami na bieżąco. Inny zapach w domu.
05.07.2016
Cokoły są ok, bo nie tylko wyglądają ładnie, ale też chronią przed brudzeniem się pod szafkami.

Ocena i komentarz dla:

Meble kuchenne – z cokołem czy bez