Zabezpieczenia drzwi – jakie wybrać?

Poczucie bezpieczeństwa odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Aby czuć się pewnie i komfortowo we własnym mieszkaniu powinniśmy zadbać, aby osoby z zewnątrz nie miały możliwości przedostania się do naszego domostwa. Jak zatem zabezpieczyć drzwi wejściowe, aby dla nas pełniły funkcję ochronną, a dla potencjalnych włamywaczy były nie do sforsowania?

zabezpieczenie drzwi

Ile zamków na drzwi?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeden zamek to zdecydowanie za mało, aby mieszkanie było w wysokim stopniu chronione przed włamaniami – taki model sprawdza się jedynie w skrzydłach antywłamaniowych, w pozostałych warto jednak zaopatrzyć się w 2 lub nawet 3 zamki. Większa liczba mogłaby jednak osłabić ich konstrukcję, a tym samym uczynić drzwi łatwiejszymi do sforsowania. W takiej konfiguracji jeden z zamków powinien być wpuszczany w skrzydło, a jeden lub dwa pozostałe nawierzchniowe, zwane również zasuwami. Przy wyborze zamków nie oszczędzajmy – zwracajmy uwagę na obecność atestu oraz klasy zamka.

Zamek nawierzchniowy Gerda Tytan ZX klasa C grafitowy

Klasy zamków

Jeśli wybieramy zamki do zabezpieczenia drzwi wejściowych, zawsze powinniśmy kupować takie z atestem. Wydaje go Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i szereguje poszczególne modele w 5 klasach: O, T, A, B i C. Zamki oznaczone literą C posiadają najwyższą ochronę antywłamaniową, więc to właśnie w takie zabezpieczenie należy celować do ochrony mieszkania. Są one stosowane we wszystkich drzwiach antywłamaniowych.

Wybór klamki ma znaczenie

Mogłoby się wydawać, że wybór klamki nie ma większego znaczenia przy zabezpieczaniu drzwi wejściowych – nic bardziej mylnego. Montaż tzw. klamek bezpiecznych pozwala na dodatkową ochronę zamka – demontaż takiego elementu jest utrudniony, ponieważ po zewnętrznej stronie nie znajdują się żadne śruby. Nieraz od spodu szyldu znajduje się także blacha stanowiąca jeszcze jedno akcesorium ochronne dla zamka. Inną opcją jest sztywny pochwyt – tak określane klamki są nieruchome od strony wejściowej, a dostać się do mieszkania można jedynie za pomocą klucza. To również dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że nie mamy tendencji do zapominania klucza z domu.

Porada eksperta

Jeśli korzystamy ze sztywnego pochwytu, pamiętajmy, że drzwi zatrzaskują się automatycznie, ale zamek się nie zamyka. Możemy jednak wyposażyć drzwi w zamek automatyczny, który zaryglowuje drzwi w chwili ich zatrzaśnięcia – idealna opcja nie tylko dla zapominalskich, ale też dla tych żyjących w ciągłym biegu.

zabezpieczenie drzwiInne rozwiązania

Dla uzyskania maksymalnej pewności bezpieczeństwa, jakie dają nam drzwi wejściowe, warto je także połączyć z ościeżnicą od strony zawiasów. Do tego celu posłużą nam bolce antywyważeniowe, dzięki którym wypchnięcie skrzydła z ościeżnicy jest o wiele trudniejsze. Łańcuchy i zasuwy do drzwi, choć nie posiadają wielkiej wartości antywłamaniowej, mogą nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa, kiedy przebywamy w mieszkaniu – eliminują ryzyko wpuszczenia nieproszonego gościa do domostwa. Podobną rolę pełni wizjer, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdych drzwiach wejściowych.

Wszystkie zabezpieczenia antywłamaniowe wprawny włamywacz może pokonać, jednak pamiętajmy, że im więcej zamków i innych elementów będą posiadały nasze drzwi, tym więcej czasu zajmie ich sforsowanie, co często może dać niezbędny czas na reakcję sąsiada czy powiadomienie odpowiednich służb. Warto więc zadbać o ochronę naszego mienia, w szczególności w okresach kiedy opuszczamy mieszkanie na dłużej – na święta lub wakacje.

Data publikacji: 28.11.2017