Jakie drzwi balkonowe wybrać

Duże okna tarasowe dają wrażenie rozświetlonego, przestronnego wnętrza. Zalety takiego rozwiązania dostrzeżemy jednak tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na odpowiednie rozwiązanie – drzwi funkcjonalne i wygodne zarazem.

Jakie drzwi balkonowe wybrać

Drzwi tarasowe mogą mieć nawet 5 metrów szerokości. Tafla szkła tak dużych drzwi, rozchodząca się od podłogi prawie do sufitu, stwarza poczucie przestrzeni oraz ogromnej swobody. Dodatkowym walorem takiego rozwiązania będzie piękny widok za oknem, który możemy podziwiać zza tarasowej szyby. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu mamy wręcz wrażenie, że ogród zagląda do wnętrz naszego domu, a jeśli dodatkowo jest piękny i kolorowy – stanowi najlepszą dekorację.

Rodzaje drzwi tarasowych – jakie wybrać?

Jednym z bardzo wygodnych typów drzwi tarasowych będą drzwi przesuwne. Ze względu na sposób otwierania, mogą z powodzeniem zajmować nawet całą ścianę. Ważą nawet 200 kg, jednak dzięki zastosowaniu ruchomych prowadnic nie sprawiają problemów podczas przesuwania. Wręcz przeciwnie – tak przemyślany mechanizm nie wymaga użycia dużej siły.

Skrzydło ruchome, przesuwając się równolegle do ściany, pozwala nam tym samym zaoszczędzić miejsce w pokoju. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu ogranicza więc swobodę projektowania wnętrz.

Drzwi przesuwne wyróżnia jeszcze jedna zaleta. Ich próg może być schowany w podłodze, co znacznie ułatwia poruszanie się dzieciom czy osobom mniej sprawnym fizycznie.

Dobrze, jeśli takie drzwi mają solidną konstrukcję, gwarantującą bezpieczeństwo, odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy również uwagę na prowadnicę, aby umożliwiała łatwe otwieranie skrzydła, i stabilne okucia, które utrzymają ciężką konstrukcję.

Jakie drzwi balkonowe wybrać

Drzwi otwierane uchylnie – to bardziej tradycyjne rozwiązanie. Mniej praktyczne, ponieważ otwierane skrzydło zajmuje powierzchnię danego pomieszczenia. Skrzydła uchylne mogą także trzaskać podczas tworzenia się przeciągów. Sprawdzą się jednak w pomieszczeniach klasycznych, gdzie nie chcemy montować przeszkleń o bardzo dużych rozmiarach.

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne mogą zostać wyposażone także w kilka innych udogodnień, które podniosą ich funkcjonalność, np. zatrzask balkonowy, pozwalający na przymknięcie skrzydła od strony zewnętrznej bez obawy o to, że nie będziemy w stanie wejść do środka. Wystarczy lekkie pchnięcie i skrzydło się otwiera.

Drzwi balkonowe i tarasowe mogą otwierać się tradycyjnie: do wewnątrz lub na zewnątrz. Drugie rozwiązanie będzie odpowiednie dla pomieszczeń mniejszych, gdzie nie chcemy odbierać sobie cennej powierzchni użytkowej.

Gdzie warto zamontować duże przeszklenia? Przede wszystkim po południowej stronie domu. Wówczas mamy szansę maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Na północnych ścianach lepiej zdecydować się na skromne, nieeksponowane przejście.

Uwaga. Próg w standardowych drzwiach balkonowych ma wysokość 4-7 cm, co może być przyczyną groźnych niekiedy w skutkach potknięć. Dlatego warto zdecydować się na drzwi balkonowe z niskim progiem. Rozwiązanie takie dostępne jest w drzwiach balkonowych rozwieralnych, uchylno-rozwieralnych oraz przesuwnych.