Jak wybrać stelaż do bidetu?

Montaż podwieszanego bidetu zdecydowanie nie powinien spędzać snu z powiek! To ciekawe rozwiązanie już dawno przestano traktować jedynie jako ekstrawagancki dodatek. Zyskało ono popularność, gdy zauważono, że doskonale sprawdza się nie tylko wśród dzieci lub osób starszych, ale przede wszystkim daje ogrom komfortu w codziennym użytkowaniu.

Jeśli wahasz się, w jaki sposób dobrać odpowiedni stelaż podtynkowy, ten artykuł z pewnością Ci w tym pomoże! Dowiesz się, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy kupnie, aby zadbać o swoją łazienkę na długie lata.

Z czego składa się klasyczny stelaż do bidetu? 

stelaż do bidetu

Poznanie budowy stelaża będzie kluczowe dla rozpoznania modelu skrojonego pod Twoje potrzeby. Najbardziej standardowa opcja zawiera trzy elementy: 

  • rama – powinna być solidna, stąd zwykle wykonuje się ją z malowanej proszkowo stali;

  • kolano odpływowe – przymocowane do ramy;

  • przyłącze wodne.

Aby bidet mógł znaleźć swoje zastosowanie także przy ścianach z lekkiej zabudowy, niezbędna będzie mocna konstrukcja. Choć na pierwszy rzut oka może ona wyglądać stosunkowo lekko, po prawidłowym zamontowaniu będzie w stanie utrzymać obciążenie nawet do 400 kg. Tak przygotowane rusztowanie pozwala na bezpieczny montaż również wtedy, gdy w Twojej łazience występują cienkie płyty kartonowo-gipsowe. 

Jakie są rodzaje stelaży do bidetów?

Stelaż podtynkowy bidetowy Durasan Malmo 400 mm

Jak już dobrze wiesz, to właśnie stelaż pozwoli Ci cieszyć się bidetem bez obaw o ewentualne usterki. Dobierając odpowiedni wariant, minimalizujesz ryzyko konieczności dostania się do jego ramy już po montażu. Spójrzmy zatem na dostępne rodzaje:

  • stelaże do lekkiej (suchej) zabudowy – sprawdzą się, gdy zechcesz zamontować bidet na ścianie z cegły lub płyty gipsowo-kartonowej. Całość robót zdecydowanie nie będzie czasochłonna i nie powinna przysporzyć większych kłopotów;

  • stelaże do ciężkiej (mokrej) zabudowy – pojawiają się w ścianach murowanych, jako że wymagają dodania bloczków z betonu komórkowego. Mimo że sam montaż zajmie więcej czasu, te modele są sporo tańsze niż ich alternatywy.

Porada ekspercka

Zwróć uwagę na to, że stelaże do lekkiej zabudowy występują w dwóch wariantach wysokościowych: niskie (80-90 cm) oraz wysokie (110-130 cm). 

Jak wybrać stelaż?

wykończenie armatury

Postaw na jakość.

Decydując się na wybór stelaża, kluczowym słowem powinna być jakość! W ten sposób możesz uniknąć kosztownych remontów łazienki w przyszłości, a do tych mogą prowadzić nawet najmniejsze awarie lub usterki. Nie trzeba szukać daleko… Może okazać się, że Twoi znajomi już przeszli przez skuwanie płytek i robienie dziur w ścianach, aby dostać się do ramy. 

Porównaj ofertę producentów.

Choć cena zawsze gra rolę, w tym przypadku naprawdę warto zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość. Długoletnia gwarancja, sprawdzenie certyfikatów oraz rozmowa z ekspertami mogą być na wagę złota. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz spędzać długie godziny na poszukiwaniach stelaża i bidetu od tego samego producenta. Większość z nich jest uniwersalna, co bardzo ułatwia podjęcie decyzji. 

Sprawdź kompatybilność.

Nawet jeżeli decydujesz się na zakup obydwu artykułów z jednej firmy, zawsze należy sprawdzić, czy stelaż na pewno pasuje do armatury. Aby to zrobić, wystarczy porównać wymiary znajdujące się na opakowaniach. Jeśli masz dodatkowe wątpliwości, możesz je rozwiać poprzez kontakt z producentami lub zadanie swoich pytań bezpośrednio w sklepie.

Oceń możliwość regulacji.

Ważnym kryterium wyboru stelaża jest możliwość jego regulacji w pionie i poziomie. Niekiedy w wariantach podtynkowych pojawia się także opcja dostosowania głębokości, co cenią szczególnie mieszkańcy osiedli lub domów pamiętających starą technologię budowlaną. Przykładem są popularne bloki z wielkiej płyty, które budowano w latach 90. Właściwe dopasowanie wysokości to klucz do stworzenia łazienki odpowiadającej indywidualnym potrzebom.

Jak zamontować stelaż do bidetu?

Gdy już podejmiesz decyzję, czeka Cię montaż. Tu możesz wrócić pamięcią do samej budowy stelaża. Punktem startowym jest przygotowanie przyłącza wodociągowego w ścianie. Następnie pojawia się instalacja konstrukcji, na której podwiesimy bidet, zamontowanie kolanek lub zaworów, a później założenie baterii i syfonu. Nie musisz się przerażać – mając dobre produkty, wcale nie potrzebujesz pomocy fachowca. Jeśli tylko masz czas, chęci i przestrzeń do działania, spokojnie sobie poradzisz.