LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Podziwiając piękno stolarki drzwiowej, dokonujemy najczęściej oglądu samych drzwi, a przecież nie spełniałyby swoich funkcji bez trzymających ich w ciasnych ryzach ościeżnic. Co więcej – na reprezentacyjny wygląd drzwi decydujący wpływ ma wybór odpowiedniej konstrukcji futryny – nie tylko jej koloru i wykończenia, ale także typu – stałej lub regulowanej. Co warto o nich wiedzieć?

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Remontując wnętrza naszych mieszkań, zmieniamy nie tylko wygląd ścian i podłóg, ale również stolarki okiennej czy drzwiowej. Jeśli decydujemy się na wymianę drzwi i dobierzemy je do zamocowanej uprzednio futryny, może się okazać, że ich wygląd może nieestetycznie kontrastować z ościeżnicą. Aby zabezpieczyć się przed tego typu niedogodnością aranżacyjną, wraz ze skrzydłem drzwiowym warto wymienić również unieruchamiającą je za pomocą zawiasów oprawę mocowaną na ścianie. Dzięki temu uzyskamy spójny wizerunek stolarki drzwiowej, który w pomieszczeniu może stanowić przyciągającą oko dekorację lub też niezauważalnie wtopić się w całość aranżacji, stanowiąc jej kolorystyczne i stylowe dopełnienie. Kiedy postanowimy wymienić nie tylko drzwi na nowe, ale również tkwiącą w ścianie futrynę, nasz wybór padnie na jeden z dwu jej typów.

Różnica między ościeżnicą stałą a regulowaną jest widoczna już w samej nazwie – pierwszej z nich nie możemy zmieniać wymiarów, bo nie mamy takiej możliwości, drugą możemy przystosować do ścian, które mają niestandardową grubość. Takie spotkać możemy głównie w starych budynkach, które są wciąż zamieszkiwane i które potrzebują okazjonalnego remontu połączonego z wymianą całej stolarki drzwiowej. Z kolei współczesne budownictwo charakteryzuje się między innymi zbliżonymi do siebie szerokościami ścian, od 6 do 10 cm i większość ościeżnic stałych możemy z powodzeniem zamocować w przygotowanych do tego celu otworach drzwiowych w nowo postawionych budynkach.

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Co ciekawe, ościeżnice regulowane cieszą się coraz większą popularnością, na co składa się kilka ich specyficznych cech – po pierwsze, co jest szczególnie ważne w przypadku jak najmniej czasochłonnych prac – jej zamocowanie jest łatwiejsze niż futryny stałej. Po drugie, jest ona bardziej dekoracyjna niż jej nieregulowany odpowiednik. Z tego względu ościeżnice z regulacją szerokości są częściej stosowane w pomieszczeniach, gdzie stolarka drzwiowa jest jednym ze starannie dobranych elementów aranżacyjnych, a wygląd drzwi i okalającej je konstrukcji spełnia funkcję wyszukanej ozdoby świadczącej o solidności wykonania i wykończenia pomieszczeń. Wygląd futryny stałej może być równie interesujący jak ościeżnicy regulowanej, jednak wymaga to zamocowania dodatkowych dekoracyjnych listew.

Ościeżnice regulowane przystosowane są do zamocowania do ścian o większej niż standardowa grubości. Właśnie dzięki mechanizmowi umożliwiającemu dostosowanie szerokości do istniejącego muru mogą być one stosowane w miejscach, gdzie ma on szerokość nawet trzykrotnie większą niż standardowo. Ich konstrukcja przypomina obejmę ściśle przylegającą do otworu drzwiowego, dlatego spełnia też rolę ochronną względem krawędzi ściany, które – o czym przekonują nas przeprowadzki lub konieczność wniesienia nowych mebli – są kruche i delikatnej budowy.

Jednak wewnątrz pomieszczeń znajdziemy również takie usytuowania otworu drzwiowego, w którym zamocowanie futryny stałej będzie jedyną możliwą do zamocowania konstrukcją. Są to przede wszystkim otwory na drzwi wykonane na styku ścian. Ważne też, że obramowania krawędzi ścian, zwłaszcza utrzymane w ciemnych kolorach mogą sprawić, że zamiast dekorować, będą je przytłaczać – dotyczy to pomieszczeń o małym metrażu – w nich sprawdzą się futryny stałe, których kształt nie wpłynie na optyczne pomniejszenie wnętrza.