icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ościeżnice z metalu - kiedy warto je stosować?

Ościeżnice, które potocznie nazywamy również futrynami, są elementem, bez którego nie mogłyby poprawnie funkcjonować drzwi. Obecnie najbardziej popularne są ościeżnice drewniane lub wykonane z materiałów drewnopodobnych, np. płyty pilśniowej. Czy zatem futryny metalowe powinni być przez nas pomijane?

Ościeżnice z metalu - kiedy warto je stosować?

Zastosowanie

Ościeżnice wykonane z metalu są często stosowane w przypadku pomieszczeń gospodarczych, co jednak nie oznacza, że nie możemy zastosować ich także w pomieszczeniach mieszkalnych. Taki rodzaj ościeżnic sprawdza się szczególnie w przypadku wnętrz o nowoczesnym charakterze, gdzie wiele elementów wykonanych z metalu składa się na oryginalny styl mieszkania czy domu. To doskonałe rozwiązanie przy zastosowaniu drzwi przesuwnych oraz wahadłowych, które mogą być wyjątkowo pomocne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ościeżnice wraz z odpowiednim skrzydłem wahadłowym znacząco ułatwiają otwieranie drzwi, podnosząc tym samym komfort przemieszczania się.

Zalety

Powszechnie panująca opinia o ościeżnicach wykonanych z metalu jest mało pozytywna. Uważamy, że wyglądają one chłodno i nieestetycznie. Na szczęście wcale tak być nie musi, ponieważ obecnie mamy dostęp do różnej gamy kolorów ościeżnic. Ponadto jesteśmy w stanie je polakierować według własnego uznania, co nie tylko poprawi efekt wizualny, ale zapewni również większą trwałość i dodatkową ochronę przed korozją. Warto wspomnieć o tym, że ościeżnice metalowe same w sobie charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na wilgoć, nie grozi im też odklejanie czy puchnięcie. Z łatwością możemy dostosować je do grubości konkretnych ścian, a dzięki takim elementom jak wsporniki czy kotwy montażowe, możemy dokonać szybkiego montażu. W zależności od grubości ściany, ościeżnice metalowe mogą mieć profil zamknięty lub półotwarty. Mogą one być też stałe, bądź regulowane.

Zobacz również: Krzywe ościeżnice – co możemy zrobić

Ościeżnice z metalu - kiedy warto je stosować?

Co, jeśli chcemy się pozbyć metalowej ościeżnicy?

Problem mogą stanowić przede wszystkim metalowe futryny, na które często możemy natrafić w przypadku starszych budynków. Wiele osób chce wówczas pozbyć się takiej ościeżnicy. Obecnie ten problem da się bardzo łatwo rozwiązać i co najważniejsze, nie musi się to wiązać z wyrywaniem starych ościeżnic. Mamy bowiem możliwość nałożenia nowej futryny na już istniejącą futrynę metalową, zarówno w przypadku zwykłych drzwi rozwieranych, jak i przesuwnych oraz łamanych, przy zachowaniu rozmiaru skrzydeł.