Produkty

Zamki okienne – zbędny wydatek, czy niezbędne zabezpieczenie?

Zamki okienne – zbędny wydatek, czy niezbędne zabezpieczenie?

Mówi się, że na bezpieczeństwie domu się nie oszczędza. Kupujemy więc specjalne drzwi antywłamaniowe, ubezpieczamy nieruchomość i montujemy czujniki gazu. A czy myślimy o zabezpieczeniu okien? Sprawdźmy, czym są zamki okienne i czy warto nabyć je do naszego domu.

zamek okiennyCo to jest zamek okienny?

Zamek okienny to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie okna. Stosuje się go, by uniemożliwić włamywaczom przedostanie się do wnętrza domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń - zaczynając od metalowych rygli, poprzez zamykane na kluczyk blokady, a kończąc na technologicznie zaawansowanych zamkach wyposażonych w alarm. Te pierwsze bardzo często wykorzystywane są w kioskach i innych lokalach użytkowych, w których znaczenie ma szybkość otwierania okna od wewnątrz. Ostatni rodzaj z kolei przydaje się w domach oraz miejscach, gdzie przechowywane są drogocenności.

Do czego przydaje się zamek okienny?

Bardzo duża ilość włamań do mieszkań i wolnostojących domów odbywa się właśnie przez okna. Nawet jeśli upewnimy się, że są one pozamykane, włamywacze potrafią dostać się do środka bez konieczności uszkadzania ich. Wystarczy powiem podważyć ramę i wyciągnąć ją z prostych zawiasów, w jakie fabrycznie wyposażona jest większość z nich. Zamki okienne uniemożliwiają otwarcie skrzydła od zewnątrz, tym samym zapewniając większe bezpieczeństwo. O innych sposobach zabezpieczenia okien przed włamaniem możemy przeczytać tutaj.

Czy wiesz, że…?

W Polsce dochodzi do niemal 300 włamań dziennie. 70% Polaków wciąż jednak wierzy, że ten temat nie dotyczy ich bezpośrednio. Policja w całym kraju alarmuje, by nie ignorować zagrożenia, szczególnie w czasie wyjazdów wakacyjnych.

Kiedy zamek okienny okaże się przydatny?klamka z zamkiem do okna

- Kiedy wyjeżdżamy na urlop, pozostawiając dom na dłuższy czas bez opieki,

- jeśli nasze mieszkanie znajduje się na parterze lub niskim piętrze, gdzie łatwo jest dosięgnąć parapetu z poziomu chodnika,

- gdy jesteśmy właścicielami lokalu użytkowego, na przykład sklepu, w którym transakcje wykonuje się „przez okienko”.

Jakie rodzaje zamków okiennych mamy do wyboru?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zamków okiennych. To, na który z nich się zdecydujemy zależy od miejsca ich montażu oraz przeznaczenia lokalu, w jakim będą się znajdować.

Do wyboru mamy:

- zasuwę czołową, czyli metalowy rygiel zapobiegający podważeniu ramy okiennej,

- zamek nawierzchniowy, który możemy wykorzystać zarówno przy oknach, jak i drzwiach balkonowych. Jest to element, do którego otwarcia wymagany jest specjalny kluczyk,

zamek do klamki okiennej- korbkowa zakrętka okienna do blokowania okiennic,

- zamknięcie okiennicowe na przycisk, uniemożliwiające wyważenie okiennicy od zewnątrz,

- elektroniczny zamek wyposażony w system alarmowy.

Do włamań dochodzi także wtedy, kiedy domownicy znajdują się w domu. Złodzieje z łatwością wchodzą do środka wykorzystując lekko uchylone okna ustawione na wietrzenie. Warto więc zabezpieczyć je także na przykład za pomocą siatki.

Zobacz też, jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działają i kiedy przydadzą się zamki okienne?

Jak działają i kiedy przydadzą się zamki okienne?
Mieszkając na parterze czy posiadając piwnicę z oknami, a także łatwo dostępne z ziemi okna w domu jednorodzinnym, powinniśmy pomyśleć o ich specjalny...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem
Piwnica bywa często jedynym miejscem, gdzie możemy przechowywać rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Ponieważ jednak nie jest ona zwykle bezp...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zamki okienne – zbędny wydatek, czy niezbędne zabezpieczenie?