Zamki okienne – zbędny wydatek, czy niezbędne zabezpieczenie?

Bezpieczeństwo domu jest bezcenne, a więc na nim nie oszczędzamy. Często kupujemy drzwi antywłamaniowe, montujemy czujniki dwutlenku węgla czy ubezpieczamy nieruchomości. Ale czy myślimy o zabezpieczeniu okien przed włamaniem? W tym tekście sprawdzamy, czym są zamki okienne, czy warto je zamontować, a także przedstawiamy inne sposoby na zabezpieczenie okien.

Co to jest zamek okienny?
zamek okienny

Zamek okienny to wewnętrzny element mający na celu zabezpieczenie okna przed otwarciem go z zewnątrz. Pod tym pojęciem kryje się wiele rodzajów, modeli i typów akcesoriów. Mogą być to zarówno stalowe rygle, blokady na kluczyki czy zaawansowane gadżety elektroniczne wyposażone w alarm i zdalne sterowanie. Są one coraz częściej wykorzystywane, a ich popularność rośnie głównie dzięki prostocie i skuteczności oraz dużej dostępności. Są także łatwe w montażu, a więc jeśli potrafimy majsterkować, będziemy mogli założyć je samodzielnie od ręki. 

Co daje zamek okienny?

Zamki okienne wbrew pozorom znacząco zwiększają bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Przede wszystkim uniemożliwiają otwarcie okna od zewnątrz. Spora ilość włamań do mieszkań i domów wolnostojących następuje właśnie przez okna. Wiele prostych modeli okiennic można po prostu podważyć od zewnątrz i wyjąć z zawiasów bez konieczności ich uszkadzania. Oprócz zaryglowania okien od wewnątrz, takie zabezpieczenie odstrasza przestępców, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko uszkodzenia mienia i oszczędza sporą ilość nerwów. 

 

Czy wiesz, że…?

 

Według statystyk w Polsce dziennie dochodzi do niemal 300 włamań. Aż 70% Polaków równocześnie nie wierzy, że temat włamań dotyczy ich bezpośrednio. Policja w całym kraju apeluje, aby nie ignorować zagrożenia włamań – szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na dłużej. 

Kiedy zamek okienny okaże się przydatny?
klamka z zamkiem do okna

Zamek do okien jest bardzo przydatnym gadżetem i zwiększa bezpieczeństwo naszego domu. Możemy zamontować go w każdej sytuacji, gdy tylko poczujemy taką potrzebę. Będzie on jednak szczególnie przydatny gdy: 

 

  • wyjeżdżamy na urlop i pozostawiamy mieszkanie na dłuższy czas

  • nasze mieszkanie znajduje się na parterze

  • mieszkamy w niebezpiecznej dzielnicy

  • mamy lokal użytkowy

  • posiadamy w mieszkaniu cenne przedmioty

Jakie rodzaje zamków okiennych mamy do wyboru?
zamek do klamki okiennej

Na rynku dostępnych jest wiele typów zamków okiennych. Warto wybierać je świadomie poznawszy wszystkie najważniejsze rodzaje, a także dobierając dane rozwiązanie indywidualnie do konkretnego przypadku. W niektórych sytuacjach pewne opcje będą lepsze od innych i dadzą nam większe bezpieczeństwo. Do wyboru mamy takie zabezpieczenia okien jak: 

 

  • Zasuwę czołową. Jest to forma rygla zapobiegającego podważeniu okna od zewnątrz, mocującego obie części okna wzajemnie lub do ścian

 

  • Klamki okienne z zamkiem. To klamki okienne z kluczykiem, które blokujemy przy pomocy małego kluczyka. Klamki takie nie wyróżniają się niczym szczególnym od standardowych modeli oprócz mechanizmu blokującego ukrytego w uchwycie. 

 

  • Zamek do blokowania okiennic. Ten element bezpieczeństwa z koeli blokuje założone okiennice, których nie da się zdjąć bez odpowiedniego kluczyka bądź znajomości kodu. 

 

  • Zamknięcie okiennicowe na przycisk. Zamknięcie takie działa podobnie jak klamki z kluczykiem, lecz w roli blokady występuje przycisk. 

 

  • Elektroniczny zamek alarmowy. To element zakładany na obie części okna. Aktywuje się poprzez otworzenie okna głośnym odstraszającym sygnałem.

Inne zabezpieczenia okien

Zabezpieczenie okien to nie tylko klamki okienne z zamkiem czy zamek do okien. Jeśli chcemy zabezpieczyć tę część domu, mamy do dyspozycji kilka innych rozwiązań. Przede wszystkim są to szyby antywłamaniowe. To szyby do okien, które wyprodukowane są w technologii uniemożliwiającej ich łatwe rozbicie. Najczęściej są one wielokrotnie klejone i składają się z warstw. Rozbicie takiej szyby w przeciwieństwie do standardowego okna trwa dużo dłużej. 

 

Ciekawym rozwiązaniem są również antywłamaniowe okucia. Okucia tego typu to elementy ochronne na narożniki okna i elementy mocujące. Są wykonane z bardzo wytrzymałych metali i uniemożliwiają manipulowanie przy newralgicznych częściach okiennicy. Chronią zatem konstrukcję okna i zwiększają jego stabilność. 

 

Jeśli zależy nam na szybkiej informacji o incydencie, dobrym rozwiązaniem są kontaktrony okienne. Są to czujniki — najczęściej magnetyczne, które informują nas o otwarciu okna. Składają się z dwóch elementów zbliżonych do siebie i zamontowanych na dwóch częściach okna — stałej i ruchomej. Gdy części te oddalą się od siebie poprzez otworzenie okna, obwód elektromagnetyczny zostanie przerwany, a zabezpieczenie się aktywuje. Mogą być one sparowane z alarmem, ale bezsprzecznie są dodatkowym zabezpieczeniem naszych okien. 


Kraty to też solidny pomysł na ochronę okien. Obecnie możemy skorzystać z ozdobnych i cienkich wytrzymałych modeli, które będą z wyglądu bardziej elementem aranżacyjnym niż topornym zestawem ochronnym.