Zastosowanie szkła hartowanego

Ze szkłem hartowanym mamy do czynienia na co dzień. Z racji swoich właściwości znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest wystarczająco bezpieczne użycie zwykłej szklanej tafli. Nie różni się wyglądem od tej ostatniej, jest jednak bardziej odporne, co pozwala między innymi na stosowanie go w budownictwie, przemyśle samochodowym i meblarskim. Gdzie konkretnie spotykamy szkło hartowane i dlaczego jest wybierane?

Hartowanie szkła polega na krótkotrwałym poddaniu go działaniu wysokiej temperatury (w wyniku czego rozgrzewa się do 640 °C), a następnie ochładzaniu sprężonym powietrzem do temperatury pokojowej. Dzięki takiemu działaniu jego powierzchnia poddawana jest naprężeniom, co w efekcie skutkuje zwiększoną wytrzymałością na nacisk, uszkodzenia mechaniczne i działania temperatur. Inaczej wyglądają też odpryski powstające w wyniku uderzenia, ponieważ nie są one ostro zakończone jak w przypadku niehartowanego szkła, kontakt z nimi jest bezpieczniejszy. Z tego względu szyb ze szkła hartowanego używa się w samochodach i – ogólniej – w transporcie.

Ze szkłem hartowanym często spotykamy się również w budownictwie. Możliwość postawienia przezroczystych ścianek działowych od dawna jest uwzględniana przez architektów i projektantów. Takie rozwiązanie nie tylko skutecznie i trwale dzieli przestrzeń, ale również zapewnia kontakt wzrokowy z pozostałymi mieszkańcami, a w przeciwieństwie nieprzezroczystych ścian – dopływ światła naturalnego, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej na oświetlenie pomieszczenia wydzielonego szkłem hartowanym. Duża wytrzymałość okien z tego materiału sprawia, że są one często stosowane w przeszkleniach drzwi, a także jako okna w korytarzach czy klatkach schodowych. Również bezramowe witryny sklepowe i przezroczyste ściany w nowoczesnym budownictwie miejskim wykonane są z hartowanego szkła.

Materiał ten ma właściwości izolujące i z tego względu można go zastosować przy budowie ogrodu zimowego – nie tylko ścian bocznych, ale również dachu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto skorzystać z oferty tych producentów, którzy proponują szkło o właściwościach samoczyszczących, co w znacznym stopniu rozwiązuje kwestię usuwania widocznych zanieczyszczeń z przeszklonych powierzchni. Co więcej, jeśli dodatkowo szkłem hartowanym wykańczamy powierzchnię dachową od strony południowej i nie chcemy, aby do wewnątrz przedostawało się zbyt wiele promieniowania słonecznego, zastosować możemy szkło przeciwsłoneczne, barwione w masie czy wyposażone w folię ochronną pomiędzy taflami. Z jednej strony szyby takie ochronią nas przed słońcem, z drugiej – uniemożliwią ucieczkę ciepła w czasie zimy.

szklany zlewozmywak

Szkło hartowane jest obecne również wewnątrz naszych pomieszczeń, czego najbardziej popularnym przykładem są kabiny prysznicowe. Również w sprzęcie gospodarstwa domowego wymagającym dużej odporności mechanicznej i termicznej wykorzystuje się ten materiał. Podobnie jest z meblami, takimi jak stoły i regały czy materiałami stosowanymi w nowoczesnych aranżacjach, gdzie szkło jest obecne w roli balustrad czy schodów.

Data publikacji: 24.09.2015