Zestaw prysznicowy a system prysznicowy – czym się różnią?

Przeglądając akcesoria do łazienki, z pewnością nie raz spotkaliśmy się z określeniami system prysznicowy i zestaw prysznicowy. Jaka jest między nimi różnica? Oto krótki poradnik, który wyjaśnia, czym się one cechują i w jakich sytuacjach je zastosować.

Zestaw prysznicowy

Czym jest zestaw prysznicowy?

Zestaw prysznicowy, czyli natryskowy to rozwiązanie, z którym najczęściej spotykamy się w naszych łazienkach – to nic innego jak tradycyjna słuchawka prysznicowa z towarzyszącymi jej akcesoriami. Zaliczamy do nich:

  • rączkę natryskową,

  •  regulowany uchwyt na rączkę,

  • drążek natryskowy,

  • wąż.

Porada eksperta

Dostępne na rynku rączki natryskowe mogą być jednostrumieniowe lub wyposażone w możliwość indywidualnego regulowania strumienia wody, a nawet w funkcję hydromasażu. Możemy też spotkać się z modelami w różnych kształtach i kolorach – dzięki temu wpasowanie ich w wystrój łazienki nie sprawi nam trudności.

Drążek montuje się na ścianie na dowolnie wybranej wysokości, uzależnionej od wzrostu domowników. Zazwyczaj można też łatwo regulować jego kąt nachylenia – umożliwia to specjalny przegub kulkowy. Droższe modele zestawów prysznicowych mogą być również wyposażone w mydelniczkę oraz niewielką półkę – ułatwi to zachowanie porządku wśród kosmetyków znajdujących się w kabinie. Oczywiście możemy wyposażyć je w dodatkowe akcesoria, takie jak np. górna dysza prysznicowa – wiąże się to jednak z dodatkowym wydatkiem.

System prysznicowy

Kiedy warto sięgnąć po zestaw prysznicowy? 

Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy chcemy zastosować go jako dodatkowe akcesorium przy wannie – posłuży nam np. do spłukania szamponu z włosów czy też do opłukania ścianek wanny. Łącząc go z parawanem nawannowym, wydzielimy w wannie wygodne miejsce do wzięcia szybkiego prysznica.

Co składa się na system natryskowy?

Jak sama nazwa wskazuje, system prysznicowy jest bardziej złożony niż zestaw – w komplecie znajdziemy więc więcej elementów. Jego centralny punkt stanowi kolumna natryskowa, która nie tylko doprowadzi wodę do armatury, lecz jednocześnie posłuży za drążek podtrzymujący rączkę. Kolumna łączy się także z dodatkową głowicą natryskową umieszczoną na górze, nad głową kąpiącej się osoby. 

Akcesorium to dostępne jest w różnych kształtach – od klasycznego i okrągłego po nowoczesne, prostokątne. Pozwoli nam to na dobranie go do pozostałej armatury znajdującej się w pomieszczeniu.

Systemy prysznicowe są też zazwyczaj rozbudowane o specjalne akcesoria służące do profesjonalnego hydromasażu. Mogą to być np. dysze do masażu zintegrowane w kolumnie. W tym samym miejscu mogą też znajdować się wygodne półki na kosmetyki. 

Co więcej, przedni panel kolumny natryskowej doskonale maskuje wszystkie przyłącza niezbędne do funkcjonowania armatury – dzięki temu nie zaburzają wyglądu łazienki. Niektóre kolumny są również na tyle szczelne, że można w nich montować drobne akcesoria elektryczne, takie jak np. radio. Wybierając takie rozwiązanie, będziemy mogli cieszyć się kojącymi zmysły dźwiękami podczas kąpieli.

Zestaw prysznicowy a system prysznicowy

Zestaw prysznicowy a system prysznicowy – dopasuj do swoich potrzeb

Zanim podejmiemy decyzję o aranżacji łazienki, musimy odpowiedzieć sobie na słynne pytanie: wanna czy prysznic? Gdy mieszkamy w małym mieszkaniu z jedną łazienką dokonanie wyboru wcale nie jest oczywiste. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od osobistych preferencji, ale także potrzeb innych członków rodziny. 

Młodym rodzicom zazwyczaj poleca się instalację wanny z zestawem prysznicowym, ponieważ to właśnie wannę wygodniej użytkuje się przez pierwsze lata życia małych dzieci. Zrobienie wieczornej kąpieli naszym maluchom będzie wygodne i komfortowe, a i zmęczonym rodzicom przyda się chwila odprężenia i relaksu w ciepłej kąpieli. Na co dzień w wannie można wziąć natomiast szybki prysznic.

System prysznicowy zainstalowany w nowoczesnej kabinie prysznicowej z brodzikiem lub bez pozwala na wzięcie komfortowego prysznica starszym samodzielnie myjącym się dzieciom oraz osobom dorosłym. System prysznicowy jest wygodnym rozwiązaniem także dla osób mających problemy ze swobodnym samodzielnym poruszaniem się i wejściem do wanny. Wykorzystując system natryskowy zamontowany w kabinie mogą wziąć prysznic w wygodnej dla nich pozycji – stojącej lub siedzącej (pod prysznic z łatwością wstawimy taboret).

Planując aranżację łazienki z pewnością staniemy przed koniecznością wyboru między zestawem prysznicowym lub systemem prysznicowym. Aby podjąć właściwą decyzję przemyślmy nie tylko walory estetyczne, choć i te są istotne, ale także aktualne potrzeby wszystkich domowników. Znając różnice między zestawem a systemem prysznicowym znalezienie najlepszej opcji na szczęście nie będzie trudne i pozwoli cieszyć się w przyszłości maksymalnie funkcjonalną łazienką.