Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym

Oszczędzanie kojarzy się z koniecznością ograniczeń, odmawianiem sobie przyjemności i niekończącą się analizą wydatków oraz przychodów. Tymczasem w rzeczywistości wystarczy zaledwie drobna zmiana w nastawieniu, by budżet domowy zwiększył się nawet o kilkanaście procent miesięcznie.

W poniższym artykule zaprezentujemy kilka prostych sposobów, które zapewnią większą przejrzystość w naszych wydatkach. Dodatkowo przyjrzymy się, na jakie wyposażenie oraz akcesoria się zdecydować, aby wydawać na co dzień mniej, nie rezygnując z dotychczasowych przyjemności.   

Proste sposoby na oszczędność w domowym budżecie

Obliczanie wydatków

Kiedy chcemy zwiększyć nasze oszczędności, powinniśmy zacząć od określenia i spisania naszych wydatków. W pierwszym kroku przeanalizujmy wszystkie nasze wydatki miesięczne, następnie podzielmy je według kategorii. Najlepiej wyróżnić te wydatki, które są nieuniknione np. opłaty za prąd i wodę, zakupy spożywcze oraz te, których jesteśmy w stanie uniknąć. Ważne jest, by zapisać wszystko, na co wydajemy pieniądze, nawet jeśli jest to tylko kilka złotych raz na kwartał. Zanim bowiem zaczniemy odkładać fundusze, musimy dokładnie wiedzieć, ile ich mamy do dyspozycji. 

Po spisaniu wydatków możemy zdecydować, które z nich są nam niepotrzebne. Postarajmy się sprawdzić też, czy nie możemy zmniejszyć lub uniknąć niektórych opłat. Dobrym rozwiązaniem może być zmiana konta bankowego, jako że obecnie wiele banków oferuje bardzo atrakcyjne warunki dla nowych klientów, jak niższy koszt prowadzenia rachunku czy prowizje za przelewy i wypłaty gotówki. Innym pomysłem może być uważne śledzenie promocji sklepowych, korzystanie z kuponów zakupowych czy specjalnych zniżek za zakupy z aplikacją lub kartą stałego klienta.

Jak zaoszczędzić

Wartym rozważenie jest też zmiana środka transportu. Przy obecnie rosnących cenach paliwa, dobrze jest rozważyć możliwość korzystanie ze środków transportu publicznego czy poruszanie się za pomocą roweru. Takie rozwiązanie nie tylko będzie miało pozytywny wpływ na stan naszego portfela, ale będzie także z korzystne dla środowiska naturalnego. Czy to rower, autobus czy pociąg, wszystkie te opcje pomagają wytworzyć mniejszą ilość zanieczyszczeń niż jazda autem. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na rower czy spacery może to mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ciekawą opcją jest też carpooling, czyli podróżowanie w kilka osób (np. grupką znajomych) jednym pojazdem, a następnie dzielenie się po równo kosztami podróży. 

Jakie wyposażenie łazienki pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych wydatków?

Perlator Castorama

Kiedy wiemy już, co możemy zmienić przy zarządzaniu naszymi finansami w ujęciu globalnym to przejdźmy do oszczędności na mniejszą skalę. Weźmy pod lupę łazienkę, czyli jedno z pomieszczeń domowych, które generuje spore wydatki i na jej przykładzie sprawdźmy, jak zmniejszyć koszty jego utrzymania. Szczególnie w kontekście stałych opłat za wodę i prąd. Co ciekawe, wyposażenie łazienki tylko w kilka przydatnych gadżetów pozwoli nam zmniejszyć wielkość rachunków i opłat, czego świetnym przykładem są perlatory. Perlator jest to małe urządzenie, montowane jako końcówka w naszych kranach, ma postać małych sitek, dzięki którym woda, z której korzystamy, zwiększa naturalnie swoją objętość. Dzięki temu rozwiązaniu zużywamy mniej wody niż zazwyczaj, co według ekspertów może przekładać się na zmniejszenie opłat za wodę nawet o 60%. Dodatkowo pozwala to nam zmniejszyć opłaty za ilość odprowadzanych ścieków. 

 

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z energooszczędnych grzejników i energooszczędnego oświetlenia co także przełożyć powinno się na niższą wysokość naszych rachunków. Bardzo ciekawą opcją jest także zdecydowanie się na bidet, to zyskujące na popularności urządzenie pozwala ograniczyć ilość używanego papieru toaletowego, co w dłuższej perspektywie może przynieść dla nas korzyści materialne.

Jakie inne rozwiązania dla naszych domów?

Co jeszcze może zrobić, aby znaleźć dodatkowe oszczędności w naszych domach? W obliczu rosnących kosztów energii świetnym rozwiązaniem są wymienione wcześniej energooszczędne grzejniki oraz oświetlenie. Warte szczególnej uwagi są z pewnością żarówki ledowe, które charakteryzują się bardzo niskim poborem energii. W dzisiejszych czasach energooszczędne wersje mają jednak praktycznie wszystkie elementy domowego wyposażenia, więc warto przyjrzeć się energooszczędnym telewizorom, lodówkom czy nawet ładowarkom do smartfonów. Innym wartym uwagi pomysłem są filtry do wody. Filtr ten może mieć formę osobnego uzdatniacza do wody (popularne dzbanki do uzdatniania wody), bądź też elementu wbudowanego w nasz kran. Pozwala nam to na spożywanie na co dzień wody kranowej, która po procesie filtracji jest bezpieczna do picia. Dzięki temu nie musimy decydować się na zakup wody butelkowanej, która nie dość, że jest droższa to dodatkowo, powoduje zwiększenie ilości niepotrzebnych odpadów. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.