Produkty

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym

Oszczędzanie kojarzy się z koniecznością ograniczeń, odmawianiem sobie przyjemności i niekończącą się analizą wydatków oraz przychodów. Tymczasem w rzeczywistości wystarczy zaledwie drobna zmiana w nastawieniu, by budżet domowy zwiększył się nawet o kilkanaście procent miesięcznie. Oto kilka prostych sposobów, które nam w tym pomogą.

Obliczanie wydatkówJak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym?

Pierwszym krokiem do zwiększenia oszczędności w domowym budżecie jest zrozumienie, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze. Wiele tak zwanych mniejszych wydatków uchodzi bowiem naszej uwadze, przez co często mamy wrażenie, że pieniądze przeciekają nam przez palce. Tymczasem zwrócenie większej uwagi nawet najdrobniejsze sumy może przyczynić się zwiększenia posiadanej przez nas gotówki bez konieczności zarabiania większej jej ilości. Wymaga to jednak znaczącej zmiany w sposobie myślenia oraz nastawieniu – wiele naszych wydatków związanych jest z niechęcią do wprowadzenia zmian, do których niezbędne jest podjęcie konkretnych działań.

Jak zaoszczędzićAnaliza comiesięcznych kosztów

Aby zacząć oszczędzać, konieczne jest przeanalizowanie regularnych i okazjonalnych wydatków. Na początek weźmy zatem do ręki ołówek i kartkę papieru i spiszmy wszystkie ponoszone przez nas koszta. Woda, prąd, gaz, czynsz, regularne zakupy, paliwo, OC oraz opłaty za konta w banku i wiele innych. Ważne jest, by zapisać wszystko, na co wydajemy pieniądze, nawet jeśli jest to tylko kilka złotych raz na kwartał. Zanim bowiem zaczniemy odkładać fundusze, musimy dokładnie wiedzieć, ile ich mamy do dyspozycji. Po spisaniu wydatków możemy zdecydować, które z nich są nam niepotrzebne.

Rezygnacja z niepotrzebnych wydatków

Spisawszy wszelkie wydatki, pora na zrezygnowanie z tych, które nie przynoszą nam żadnej korzyści. Zazwyczaj są to rachunki za dodatkowy internet mobilny lub opłaty za konto, które w innym banku mogą nie obowiązywać. Jeśli na naszej liście znajdziemy pozycje, za które wiemy, że nie musimy płacić, koniecznie zrezygnujmy z danych usług. Wymaga to poświęcenia czasu by odwiedzić konkretne placówki, ale właśnie ten drobny wysiłek może sprawić, że nasz budżet domowy wzrośnie nawet o 200 złotych.

Sposoby na zmniejszenie wydatków z budżetu domowego

Perlator CastoramaSposób, w jaki wykorzystujemy artykuły gospodarstwa domowego ma ogromny wpływ na ponoszone przez nas comiesięczne koszta. Świadomie dysponując mediami, takimi jak prąd czy woda, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, przy czym nie musimy rezygnować z komfortu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by sprzęty w naszym domu były sprawne. Cieknący kran, czy niesprawny termostat przyczynią się jedynie do zwiększonych rachunków. Pamiętajmy zatem o regularnej konserwacji naszego domu. Warto także zainwestować w drobne udogodnienia, takie jak perlatory czy przedłużacze z wyłącznikiem, które pomogą nam zmniejszyć ilość zużytych mediów bez ograniczania korzystania z nich.

O tym, czym są perlatory i dlaczego warto z nich korzystać, przeczytamy w tym artykule.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy w domu kuchnię indukcyjną, możemy zmniejszyć zużycie prądu, stosując przeznaczone do niej naczynia. Nie wszystkie garnki bowiem są przystosowane do elektrycznego grzania i gotowanie w nich wymaga znacznie więcej czasu, a przez to więcej kosztownej energii.

Poznajmy też domowe sposoby na oszczędność energii i wody.

Data publikacji: 02.09.2018
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody
Perlator lub inaczej aerator to specjalna nakładka o kształcie pierścienia i strukturze sitka, którą mocuje się u wylotu kranu czy prysznica w ...
Czytaj więcej

Przegląd akcesoriów do armatury

Przegląd akcesoriów do armatury
Akcesoria do armatury w znacznym stopniu mogą usprawnić działanie baterii – zarówno kuchennych, jak i łazienkowych. Dodatkowo wśró...
Czytaj więcej

Ekologiczne rozwiązania do łazienki

Ekologiczne rozwiązania do łazienki
Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby wybierać w życiu rozwiązania przyjazne środowisku. Nie inaczej powinno być podczas wykańczania i urządzania ł...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym