Zielona sypialnia - zainspiruj się!

Czy wiesz, że patrzenie na kolor zielony przynosi poczucie spokoju, relaksu i ukojenia? Dlaczego więc nie wnieść tego koloru do pokoju, do którego udajesz się na odpoczynek po całym dniu? Zielona sypialnia to doskonały pomysł. Zobacz, jak ją możesz urządzić!

Przejdź do następnych akapitów:

  • Zielona sypialnia − czy to dobry pomysł?

  • Pomysł na sypialnie − butelkowa zieleń i jej połączenia

  • Sypialniana butelkowa zieleń − jak ją wykorzystać?

  • Czas na nową sypialnie − butelkowa zieleń hitem we wnętrzarstwie!

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Zielona sypialnia − czy to dobry pomysł?

Choć wydawać się może, że zastosowanie koloru w designie to wyłącznie kwestia gustu, nie jest to do końca prawda. Mądry designer wykorzystuje w projektach wnętrzarskich psychologię koloru. Niektóre barwy mają za zadanie Cię rozbudzić i pozytywnie nastroić, tak jak kolor żółty czy pomarańczowy, a inne wyciszyć − jak właśnie zieleń. Otaczanie się odcieniem zielonym, nawiązującym do barw dzikiej natury, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga się zrelaksować. Dlatego właśnie zasypianie w zielonej sypialni to doskonały pomysł. Tam, gdzie udajesz się na nocny spoczynek zawsze sprawdzać będą się kolory ziemi − ciemna, liściasta zieleń, brąz, beże czy naturalne kolory tkanin.

W ostatnich sezonach króluje butelkowa zieleń. Sypialnia z wykorzystaniem tego koloru przyniesie najwięcej spokoju i wyciszenia. Jarzeniowe, jasne, groszkowe tony zielonego mogą za bardzo pobudzać i rozpraszać wtedy, kiedy chcesz zaznać ukojenia zmysłów.

Pomysł na sypialnie − butelkowa zieleń i jej połączenia

Z czym łączyć butelkową zieleń? Opcji jest naprawdę wiele! Uspokajający, głęboki odcień zielonego doskonale wygląda w towarzystwie pasteli: różu, beżu czy nawet błękitu. Połączenie tych odcieni sprawi, że będzie to bardzo stonowana i elegancka sypialnia. Butelkowa zieleń i szary to także zgrany duet. Neutralna szarość może stanowić dobre tło do intensywnego zielonego lub też na odwrót − będzie subtelnym dodatkiem do przeważających barw jodłowego lasu.

Ciemną zieleń zestawić możesz także z innymi kolorami ziemi. Tak stworzysz prawdziwą dżunglę w swojej sypialni. Dla zwolenników ciepłych i pozytywnych barw, którzy lubią otaczać się energią, idealnym rozwiązaniem będzie dobranie kilku musztardowych lub cytrynowożółtych dodatków, np. poduszek, ram w obrazach czy lampki.

Do każdego z wymienionych wyżej zestawów kolorystycznych dopasować możesz modne złote dodatki, np. w postaci doniczek na kwiaty, szkatuł, ozdób na poduszkach czy pościeli. Złote posążki czy misy na biżuterię dodadzą zielonej sypialni szlachetności i elegancji. W sypialni z dominującą zielenią możesz dobrać również akcesoria w odcieniu miedzi czy mosiądzu − np. w postaci stolika nocnego czy regału.

Do butelkowej zieleni doskonale pasują również dodatki z drewna, wikliny czy ratanu. Wstaw więc do sypialni kosze na koce czy zabytkową drewnianą skrzynię.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Sypialniana butelkowa zieleń − jak ją wykorzystać?

Czas na wykorzystanie w praktyce teorii dotyczącej łączenia kolorów przy aranżacji zielonej sypialni. Jakie elementy zieleni wprowadzić do swojego pokoju wypoczynkowego? Oto kilka inspiracji.

1. Pomysł na sypialnię − butelkowa zieleń na ścianie

Jednym z często spotykanych rozwiązań w katalogach wnętrzarskich jest malowanie ściany na kolor szmaragdu. Rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej w nieco większych pomieszczeniach − pamiętaj, że ciemne kolory mają tendencję do optycznego pomniejszania pomieszczeń. Zielonej farby możesz użyć na jednej ścianie, np. za głową łóżka lub przemalować cały pokój. W takim wypadku dobrze jest rozjaśnić przestrzeń np. złotymi oraz jasnoróżowymi, pudrowymi dodatkami. Jeżeli chcesz osiągnąć efekt sypialni w stylu paryskim lub glamour, naklej na ścianie listwy, które będą tworzyć sztukaterię.

Innym rozwiązaniem jest zielona tapeta. Gdy chcesz uzyskać efekt dżungli w sypialni, wybierz tapetę w liście bananowca lub monstery. Nie przesadź jednak z tym efektem. Taki ozdobny element umieść na jednej wybranej ścianie. Najlepiej tej za łóżkiem.

2. Pościel w zielonej sypialni

Najprostszy sposób na wprowadzenie zieleni do swojej sypialni to wymiana pościeli, narzuty i poduszek. Dzięki temu wygląd swojej sypialni możesz odświeżyć, wybierając się na jedne, owocne zakupy. Zieloną pościel i poduszki połącz z innymi, jaśniejszymi elementami. Ciemna butelkowa zieleń dobrze komponuje się także z rozjaśnionym, pastelowym zielonym w tonie mięty.

Oprócz pościeli warto wprowadzić do sypialni jeszcze inne zielone elementy z tej listy, np. dywan, dodatki lub wybrane meble.

3. Dywan i zasłony w barwie butelkowej zieleni

Inne tekstylne elementy w kolorze zieleni, które warto umieścić w sypialni to dywan i zasłony. W sypialni dobrze sprawdza się puchaty, miękki dywan, na którym przyjemnie staje się rano bosą nogą. Innym rozwiązaniem są ciężkie welurowe lub satynowe kotary w odcieniu zieleni. Dadzą one doskonałą izolację od światła − co jest w sypialni ważne zwłaszcza dla osób, które mają problemy ze snem przy świetle. Te elementy dekoracyjne również wpiszą się dobrze w pomieszczenie z zielonymi ścianami. Staraj się jednak dobierać odcienie zieleni tak, aby ze sobą współgrały.

4. Odmienione wezgłowie łóżka − welurowa zieleń butelkowa

Czy wiesz, że możesz samodzielnie wykonać nowy zagłówek do łóżka? Wszystko czego potrzebujesz to dykta, gąbka oraz szlachetny zielony materiał w typie aksamitu lub weluru w odcieniu butelkowej zieleni. Dopasuj wysokość zagłówka do swojego pomieszczenia oraz wymiaru łóżka, a następnie przymocuj go do ściany za łóżkiem. Najlepiej rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku łóżek bez zagłówka. Na zielonym materiale umieścić możesz złote lub kryształowe guziki, układając je tak, aby stworzyły na materiale kształt rombów. W ten sposób osiągniesz efekt sypialni w stylu glamour.

Jeżeli Twoje łóżko ma już wezgłowie możesz po prostu obić je miękkim materiałem w odcieniu ciemnej zieleni.

5. Zielone meble do sypialni

Pisaliśmy już o odświeżeniu zagłówka w łóżku. A czy wiesz, że zieleń możesz także przemycić na meblach? Drewnianą komódkę, szafę lub stoliki nocne możesz zamienić w zupełnie nowy mebel przy pomocy pędzla i zielonej farby do drewna (np. szybkoschnącej farby akrylowej).

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do zielonej sypialni wstawić zupełnie nowe, pachnące świeżością meble z zielonymi frontami.

6. Zielona sypialnia czy dżungla?

Co kryje się pod pojęciem zielona sypialnia? Butelkowa zieleń będzie wyglądać doskonale w towarzystwie naturalnej zieleni roślin. Pomyśl o wstawieniu do tego pomieszczenia monstery, szeflery, liści bananowca, palmy czy epipremnum złocistego. Na komodzie postawić możesz również las w doniczce. Rośliny liściaste nie tylko koją zmysły, ale i poprawią jakość powietrza w pomieszczeniu.

7. Dodatki do zielonej sypialni

Zieleń w pomieszczeniu umieścisz także dzięki dodatkom. Przy łóżku, na szafce nocnej postaw niewielką lampkę z ciemnozielonym abażurem. Jeżeli masz w sypialni miejsce na fotel do relaksu lub czytania książek, umieść przy nim dużą lampę stojącą do kompletu.

Na ścianach zielonej sypialni zawisnąć mogą fotografie i grafiki z zielonymi motywami. Będą one doskonale wyglądać w złotych lub drewnianych ramach. Przydadzą Ci się także zielone szkatułki na biżuterię, pudełka do przechowywania czy ozdoby wykonane z butelkowe szkła.

Czas na nową sypialnie − butelkowa zieleń hitem we wnętrzarstwie!

Zielona sypialnia pomoże Ci zapomnieć o codziennych troskach. Zieleń równikowej dżungli uspokaja i pomaga się wyciszyć. Dlatego właśnie zastosowanie tego koloru w sypialni to doskonały pomysł. Rozwiązania, które pomogą Ci wprowadzić butelkową zieleń do swojego pokoju znajdziesz na Castorama.pl.