icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

9 błędów popełnianych podczas montażu sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie chętnie wybierane ze względu na aspekt dekoracyjny i praktyczny. Aby jednak osiągnąć prawdziwie estetyczny efekt, należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów popełnianych podczas jego montażu.

mierzenie sufitu

Płyty G-K to materiał chętnie wybierany na sufitowe konstrukcje. Pozwala zakryć przewody instalacji, stworzyć na sklepieniu oryginalne i niepowtarzalne formy, a także pięknie je oświetlić. Wszystko to przy krótkim czasie montażu i czystości prac. Nie zawsze jednak tego typu sufit przetrwa w nienaruszonym stanie długie lata, dlatego podpowiadamy, jakich błędów się wystrzegać, by mieć pewność co do jakości i bezpieczeństwa konstrukcji.

Nieodpowiednie płyty G-K – w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy wykonać sufit podwieszany, powinniśmy zastosować materiał o odpowiednich właściwościach. W pomieszczeniach wilgotnych, jak kuchnia czy łazienka, potrzebne będą płyty odporne na działanie wilgoci. Tam, gdzie nie przekracza ona poziomu 70%, sprawdzą się tradycyjne płyty G-K. Jeśli od podwieszanej konstrukcji oczekujemy izolacyjności akustycznej i termicznej, powinniśmy wybrać płyty o stosownych właściwościach, np. perforowane.

Niewłaściwe elementy mocujące – w zależności od tego, jak nisko ma być opuszczony podwieszany sufit, niezbędne będą odpowiednie akcesoria do bezpiecznego montażu. Elementy do mocowania bezpośredniego sprawdzą się, gdy nasz sufit będzie oddalony od stropu o maksymalnie 12 cm. Pręty mocujące i wieszaki mocowane obrotowo ze sprężynami będą konieczne, jeśli podwieszany sufit ma zakryć elementy instalacji, np. klimatyzacji. Oba sposoby montażu wykazują wiele różnic, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego do naszych potrzeb rozwiązania

Niewłaściwe rodzaj rusztu i rozstaw jego elementów – sufity podwieszane można mocować na metalowych rusztach jedno- lub dwupoziomowych. W pierwszym przypadku zużywamy mniej materiału, drugi natomiast gwarantuje konstrukcji większą stabilność. Niezwykle ważny jest też rozstaw poszczególnych elementów rusztowania, co ma decydujące znaczenia dla trwałości dekoracji. Warto dodać, że maksymalny rozstaw poszczególnych części nie powinien przekroczyć 100 cm.

Niewłaściwe elementy kotwiące – powinny być one dobierane indywidualnie i odpowiadać rodzajowi stropu, do którego mocowany jest sufit podwieszany. Mogą to być blachowkręty (dla stropu z drewna) czy dyble sufitowe ( dla stropów żelbetowych). Pod żadnym pozorem nie należy używać w tym celu plastikowych kołków rozporowych – zawsze należy korzystać z kotw metalowych.

Błędy montażu płyt na profilach – w przypadku sufitów podwieszanych z płyt G-K niezwykle ważne jest zachowanie właściwego rozstawu elementów mocujących. Wynosi on 17 cm, czyli mniej niż w przypadku elementów mocujących w ściankach działowych (25 cm). Należy także przestrzegać minimalnej odległości od krawędzi płyty, która wynosi min. 10 mm dla płyt oryginalnych, nieprzycinanych i 15 mm dla płyt przycinanych.

farba castorama

Niesystemowe materiały konstrukcyjne – sufit podwieszany to kompilacja wielu różnych elementów, z których każdy ma decydujące znaczenie dla jego bezpieczeństwa i wytrzymałości. Błędem jest więc korzystanie z różnorodnych materiałów pochodzących od innych producentów czy dobranych przypadkowo. Do prawidłowego montażu konstrukcji niezbędne są więc akcesoria wykonane z materiałów o tych samych parametrach i właściwościach, wchodzące w skład jednego systemu.

Brak szczelin dylatacyjnych – są one niezbędne w sufitach podwieszanych o powierzchni powyżej 15 m2. Szczeliny te są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania sufitu. Można zamaskować je na wiele sposobów – nie wpływają więc na aspekt estetyczny całości.

Nieodpowiednie warunki podczas montażu – jak przy wielu pracach remontowo-budowlanych, także w tym wypadku należy zadbać o właściwe warunki w miejscu montażu sufitu. Stała wilgotność i temperatura powietrza powyżej 10° Celsjusza dają pewność, że na wykończonym suficie nie powstaną pęknięcia czy rysy.

Przeciążanie sufitu podwieszanego – cała konstrukcja przystosowana jest do przeniesienia własnego ciężaru oraz dodatkowych, niewielkich elementów. Błędem jest dodatkowe obciążanie dekoracji żyrandolami czy kwietnikami – te powinny być mocowane bezpośrednio do stropu. Zabronione jest również chodzenie po podwieszanym suficie, gdyż grozi to nie tylko jego uszkodzeniem, ale i poważnymi urazami osób znajdujących się na suficie i pod nim.

Data publikacji: 13.08.2015