Jak tynkować sufit

Tynkowanie sufitu to czynność, która w bardzo dużej mierze uzależniona jest od zastosowanej zaprawy. Coraz częściej stosuje się tynki gipsowe, które możemy nakładać ręcznie lub maszynowo. Większość z nas wybiera pierwszy model, nie posiadając rzecz jasna odpowiedniego sprzętu. Jak przebiegają poszczególne etapy nakładania tynku na sufit?

elewacja

Krok I –  Podłoże

Jak zwykle rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Powierzchnia nie powinna być zapylona, z tłustymi plamami ani z widocznymi pozostałościami po innych farbach. Konieczne jest ponadto usunięcie widocznych ubytków.

Kiedy mamy już pewność, że powierzchnia jest czysta, rozpoczynamy etap zagruntowania. Każdorazowo należy dobrać odpowiedni preparat, pamiętając, że w przypadku powierzchni betonowych lub styropianu należy zastosować produkt do powierzchni mniej chłonnych. Jeśli dobrze wybierzemy środek do gruntowania, będziemy spokojni o późniejsze przyleganie tynku.

Krok II –  Nakładamy tynk

Tynk, który przeznaczony jest do ręcznego nakładania, zwykle możemy kupić w workach. Produkt gotowy do położenia rozrabiamy z wodą i mieszamy w celu uzyskania jednolitej mieszanki.

Idealnym urządzeniem do wyrabiania zaprawy będzie elektryczne mieszadło wolnostojące.

Tynk nakładamy na sufit metalową pacą. Masa powinna być jednak nałożona zawsze za jednym podejściem, ponieważ należy do produktów jednowarstwowych, które szybko wysychają. Maksymalna grubość warstwy tynkarskiej na suficie to 15 mm.

Krok III –  Wyrównanie powierzchni

Czynność ta polega na zaciąganiu tynku na suficie przy jednoczesnym wyrównywaniu. Przeprowadza się ją za pomocą łaty tynkarskiej typu H.

Łatę trzymamy obiema rękoma i przyciągamy najpierw do siebie, później w inne strony. Przeciąganie tynku powinno się odbywać zawsze w kilku kierunkach – wtedy zyska on większą gładkość. Jeśli na pacy pozostaje nam nadmiar zaprawy, wykorzystajmy ją do uzupełniania zagłębień.

Krok IV – Równanie powierzchni

Jeden z najtrudniejszych etapów. Rozpoczynamy go wówczas, gdy masa zaczyna się wiązać. Do wyrównania powierzchni tynku używamy łaty trapezowej.

Kiedy mamy pewność, że cała powierzchnia jest już równa, dobrze przyjrzyjmy się całemu sufitowi. Jeśli na pewno jest jednolity, poczekajmy aż wyschnie. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, to jest to ostatni moment, aby wnieść poprawki.

tynk elewacyjny

Krok V –  Gładzenie tynku

Rozpoczynamy od gładzenia wstępnego, czyli piórowania. Usuwamy wówczas drobne nierówności przy pomocy pióra (specjalnej szpachli powierzchniowej). Kiedy sufit jest już równy, powinniśmy go zwilżyć wodą, a następnie przetrzeć pacą z gąbczastą strukturą. Wówczas powinno nam się udać, wydobyć z tynku rzadką konsystencję, która mogła jeszcze pozostać w niektórych miejscach.

W drugim etapie gładzenia, gdy cała powierzchni jest już sucha, używamy metalowej pacy albo szpachli powierzchniowej. Gładząc, wykonujmy koliste ruchy – dzięki temu uzyskamy naprawdę równe podłoże. Kiedy gips przeschnie, jest gotowy do pokrycia warstwą farby.

Pamiętajmy:

- Gipsowanie sufitu należy przeprowadzać w temperaturze powyżej 5-ciu stopni Celsjusza.

- Maksymalny czas nałożenia tynku na cały sufit wynosi 150 minut.

 

Data publikacji: 22.09.2015