Produkty

Sufit napinany a podwieszany z karton-gipsu – podobieństwa i różnice

Sufit napinany a podwieszany z karton-gipsu – podobieństwa i różnice

Wykańczanie sklepienia naszych pomieszczeń domowych sufitem podwieszanym jest coraz popularniejsze. Takie rozwiązanie daje przede wszystkim wiele możliwości aranżacyjnych, a nierzadko także pozwala ukryć elementy instalacji czy ocieplić wnętrze. Dwie najczęściej stosowane technologie to sufit napinany i tradycyjny sufit podwieszany wykonywany z karto-gipsu. Co łączy, a co dzieli oba rozwiązania?

Montaż i to, co z nim związane

Sufit napinany to nowoczesny rodzaj sufity podwieszanego, którego elementami konstrukcyjnymi są profile mocowane na jego obwodzie i rozpostarta pomiędzy nimi membrana. Już tutaj uwidacznia się pierwsza różnica w porównaniu do konstrukcji stworzonych z okładzin g-k. Sufit napinany jest mniej skomplikowany i lżejszy (nie Sufit dekoracjaobciąża stropu, co może mieć miejsce w przypadku sufitu z płyt g-k), a co za tym idzie, również czas montażu jest tu niewielki – wystarczy na to 1 dzień. Montaż profili i przykręcanie do nich płyt g-k trwa z kolei znaczenie dłużej, bo nawet ok. 7 dni, i jest przy tym bardziej uciążliwy od montażu konstrukcji napinanej. Widoczna różnica dotyczy także demontażu: sufit napinany zdemontujemy szybko i czysto, po czym możemy zamocować go ponownie. Wszelkie prace tego typu w przypadku konstrukcji z płyt g-k będą o wiele bardziej czaso- i pracochłonne. Co więcej, jego idealny wygląd, kształt, równość i bezpieczeństwo zależą od umiejętności i wiedzy montera. W przypadku sufitu napinanego nie istnieje natomiast ryzyko, że otrzymana płaszczyzna będzie nierówna lub będzie posiadała defekty w postaci zadrapań, zarysowań czy pęknięć.

Wykończenie

Sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych w porównaniu do sufitu podwieszanego daje mniejsze pole do aranżacyjnego popisu. Możemy oczywiście zamontować w nim dowolne oświetlenie i pomalować na dowolny kolor, jednak nie ma tu możliwości, by uzyskać opcję świecenia całą powierzchnią, co jest z kolei zaletą sufitu napinanego. Ten ostatni umożliwia również naniesienie na niego dowolnego nadruku – w praktyce jego projekt może przyjąć rozmaite wzory, formy i wykończenia (mat, połysk, zamsz itp.)

Eksploatacja

W praktyce sufit napinany nie wymaga konserwacji ani odarniowania – jest odporny na osiadanie kurzu, a wszelkie plamy są łatwo zmywalne. Jest odporny na wilgoć, Piłka do gipsua jego kolorystyka pozostaje niezmienna przez kilkanaście lat. Sufit z karton-gipsu nie wykazuje podobnych właściwości – prawdopodobnie dla jego odświeżenia będzie wymagał okresowego malowania, a jego barwy będą tracić na wyrazistości. Nie umyjemy go równie łatwo, co konstrukcji napinanej, i nie jest tak jak ona odporny na zmiany temperatur, przez co może się odkształcać.

W obu przypadkach mamy także możliwość praktycznego wykorzystania zastosowanego rozwiązania. Sufity podwieszane dają szansę montażu systemów wentylacyjnych, głośników czy np. klimatyzacji.

Jeśli chodzi o koszty, są one porównywalne, jeśli chodzi o montaż konstrukcji. Ze względu na koszty regularnego malowania sufitu z płyt g-k, w ostatecznym rozrachunku staje się on nieco droży od swojego konkurenta. Jeśli doliczyć do tego czas i potrzebny do jego stworzenia nakład pracy, sufit napinany okazuje się rozwiązaniem korzystniejszym, które dodatkowo daje więcej możliwości aranżacyjnych.

Data publikacji: 28.01.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB
Sufity podwieszane z płyty są popularne podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Pozwalają w szybki sposób zrealizować zmianę aranżacji pokoju i...
Czytaj więcej

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?
Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-ka...
Czytaj więcej

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?
Stropy to poziome elementy konstrukcyjne oddzielające kondygnacje budynków i przenoszące obciążenia na elementy pionowe – czyli ściany i słupy. ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sufit napinany a podwieszany z karton-gipsu – podobieństwa i różnice