Akcesoria do zlewozmywaków – co może się przydać?

Spośród wszystkich części kuchni, ta najbliżej zlewozmywaka jest miejscem newralgicznym. Od jej wygodnego w użyciu wyposażenia zależy komfort przygotowywania posiłków i sprzątania po nich. Zastosowanie kilku dodatkowych akcesoriów przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności zlewozmywaka i przedłużenia jego trwałości – czego możemy do tego celu użyć?

Zlewozmywak

Spis treści:

Akcesoria do zamocowania zlewozmywaka

Od tego, w jaki sposób zlewozmywak zostanie zamocowany, zależy w kuchni wiele. Po pierwsze, liczyć się będzie pewne i stabilne umiejscowienie go na szafce lub w ciągu blatu kuchennego, tak aby system mocowania wytrzymał duży ciężar zgromadzonych we wnętrzu jednej lub dwu komór talerzy, sztućców i garnków.

Po drugie, liczy się nie tylko stabilność, ale i absolutna wodoszczelność. Już drobny błąd w nałożeniu uszczelnienia grozi sukcesywnym spływaniem wody w dół po ścianie – tego typu wyciek będzie trudny do zauważenia, a obecność wody za szafką w połączeniu z wysoką temperaturą skutkować może między innymi pojawieniem się pleśni i zagrzybieniem ściany.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń, już na etapie montażu zlewozmywaka – zwłaszcza jeśli wykonujemy tę czynność samodzielnie – warto zastosować przydatne akcesoria, jakimi są klipsy montażowe i taśma izolacyjna. Jako pierwszego w kolejności używa się elastycznego uszczelnienia w formie taśmy. Po tym przytwierdzane są kolejno klamry mocujące, które trwale unieruchomią uszczelniony zlewozmywak.

Akcesoria przedłużające żywotność zlewozmywaka

Miejscem, które szczególnie szybko zbiera ślady upływu czasu na powierzchni, jest dno komory lub dwu komór w przypadku większego modelu zlewozmywaka. Stopniowo uwidoczniają się na niej drobne zarysowania, które pochodzą od ostrych krawędzi sztućców lub wypełnionych po brzegi garnków. Warto ustrzec się przed szybkim zarysowaniem dna zlewozmywaka, a posłuży do tego celu zwykła kratka z twardej gumy lub wykonana z tworzywa sztucznego mata do zmywania.

Czy wiesz, że…

To przydatne akcesorium skutecznie uchroni dno przed bezpośrednim kontaktem z ciężkimi przedmiotami, samo w sobie nie rzuca się w oczy i jest bardzo łatwe do wyczyszczenia pod silnym strumieniem bieżącej wody. To najtańszy i najskuteczniejszy zarazem sposób na ochronę dna komory zlewozmywaka przed uszkodzeniem mechanicznym.

Innym przedmiotem, którego obecność docenimy w krótkim czasie, jest wygodny w użyciu metalowy kosz, w którym przestrzeń podzielona jest na miejsca zajmowane przez poszczególne talerze i zebrane razem sztućce. Zwłaszcza jeśli nie dysponujemy suszarką do naczyń w najbliższym sąsiedztwie zlewozmywaka, kosz pomoże spłynąć wodzie z powierzchni płaskich i głębokich talerzy.

Zlewozmywak kuchenny

Akcesoria do zachowania drożności rur

Zlewozmywak jest widocznym i dekoracyjnym elementem kuchennej instalacji wodnej, a dalsza jej część jest ukryta wewnątrz szafki i w okolicach ściany. Tymczasem od jakości jej wykonania, a także materiałów, z których sporządzone zostały rury odprowadzające wodę, zależy sprawność odprowadzania zużytej, zanieczyszczonej detergentami i resztkami pożywienia wody.

Aby zachować jak najdłużej zadowalającą drożność rur, nie możemy pozwolić na tworzenie się w nich zatoru z pozostałości po mytych owocach i warzywach czy nieusuniętych z talerzy w całości pokarmów. Służy do tego zastosowanie sitko do zlewu, z których w łatwy sposób zbierzemy miękką zawartość i skierujemy ją do kosza na odpadki. Innym akcesorium jest zamocowanie specjalnego młynka, który po uruchomieniu mieli zawartość wszystkich elementów, jakie przedostały się przez odpływ i zalega w rurze.

Data publikacji: 04.10.2017

Data aktualizacji: 20.06.2024