Antresola - jak sprawić, by pokój stał się większy?

Jeśli narzekamy na brak miejsca w naszym mieszkaniu, a do tego nasze lokum ma wysoki sufit, warto pomyśleć o antresoli. Dzięki niej zyskamy dodatkową powierzchnię do swobodnego zagospodarowania.

schody antresola

Czym jest antresola?

Antresola - inaczej nazywana półpiętrem – to przestrzeń w górnej części danego pomieszczenia o powierzchni mniejszej niż podłoga wnętrza, z którego została wydzielona. Nie jest przesłonięta pełnymi ściankami i nie stanowi osobnej kondygnacji. Zwykle jest wydzielana w pomieszczeniach, gdzie sufit jest na wysokości większej niż 3,5 metra.

Z czego najlepiej wykonać konstrukcję?

Konstrukcja składa się ze słupów, belek oraz płaszczyzny podłogowej. W zależności od upodobań i stylu wnętrza, może być wykonana z drewna lub metalu. Projekty drewniane są masywne, zajmują więcej miejsca i pasują do mebli w starym stylu. Konstrukcje stalowe zajmują mniej miejsca i dobrze komponują się z nowoczesnymi wnętrzami oraz z elementami takimi jak szkło. Ze względów bezpieczeństwa, antresola powinna posiadać balustradę, której wysokość nie powinna być mniejsza niż 110 centymetrów. Do jej wykonania, oprócz materiałów wymienionych wcześniej, zastosować można elementy szklane. Należy jednak pamiętać, że musi to być szkło wielowarstwowe bądź hartowane. Na górę prowadzić mogą schody proste lub spiralne, ulokowane wokół słupa. Warto pamiętać, że aby przemieszczanie się po nich było komfortowe, wysokość stopnia powinna wynosić nie więcej niż 17 cm, a głębokość około 28 cm. W przypadku ograniczonej przestrzeni dobrym rozwiązaniem będzie drabina.

Dlaczego warto wykonać antresolę?

Antresola jest świetnym sposobem na zagospodarowanie miejsca przy stosunkowo małej powierzchni pomieszczenia. Może służyć jako sypialnia, garderoba lub biuro, a także jako miejsce przechodnie do dalszych pomieszczeń. Stanowi również ciekawy sposób na wypełnienie przestrzeni pod dachem, zwłaszcza gdy mieszkanie nie posiada strychu. Nawet jeśli pokój nie jest zbyt wysoki, antresola pozwala na stworzenie niedostępnej dla osób postronnych części domu, którą wykorzystać można jako schowek lub niewielką bibliotekę. Najczęściej lokalizowana jest w pokojach dziennych i nad aneksami kuchennymi. Co więcej, dodatkowy metraż podnosi wartość mieszkania.

antresola szklana balustrada

Gdzie najlepiej zamontować antresolę?

Antresolę zamontować można w oparciu o dowolną ze ścian pomieszczenia, należy jednak pamiętać, aby były one dostatecznie mocne. W przeciwnym wypadku lepiej uwzględnić zamocowanie wsporników lub podwiesić ją do sufitu. Aby umożliwić domownikom swobodne przemieszczanie się, wysokość przestrzeni półpiętra w stosunku do podłogi powinna wynosić co najmniej 2,2 m – to samo dotyczy poziomu górnego. Konstrukcja nie powinna zasłaniać okien oraz drzwi, gdyż może utrudniać ich otwarcie lub ograniczać dostęp światła. Jeżeli miejsca jest wystarczająco dużo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcję ulokować na środku w formie "wyspy". Oparta na słupach, stanowić będzie interesujący element wystroju pomieszczenia.

Data publikacji: 15.07.2014