Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Schody

Strzałka w prawo

Schody drewniane

Strzałka w prawo

Schody drewniane

Schody drewniane są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów schodów. Ich wyjątkowy urok i naturalne piękno drewna są nie do podważenia. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór schodów drewnianych, które będą doskonale się komponować z Twoim wnętrzem

Filtry

Schody drewniane

Schody drewniane są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów schodów. Ich wyjątkowy urok i naturalne piękno drewna są nie do podważenia. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór schodów drewnianych, które będą doskonale się komponować z Twoim wnętrzem

11 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Schody

Wyświetlanie 11 z 11 produktów

Schody drewniane wewnętrzne – prosta i trwała konstrukcja na lata

Pięknie wykończone schody drewniane łączą w sobie wygodę użytkowania i korzystny odbiór zagospodarowanej przestrzeni. To klasyka, która doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Organiczny materiał zapewnia lekkość konstrukcji, a także odznacza się trwałością. Odpowiednio zaimpregnowany, pozostanie odporny na upływ czasu. Schody drewniane mają jeszcze jedną zaletę - nie wychodzą z mody. Możesz okresowo zmieniać wygląd wnętrza lub co roku dopasowywać je do aktualnych trendów, a stopnie z desek wciąż będą do niego pasować.

Schody drewniane idealnie komponują się z niewielkimi pomieszczeniami, nie ograniczając wolnej przestrzeni. Wykorzystaj je jako drogę na strych lub poddasze. Tego rodzaju schody to także świetne rozwiązanie do domków letniskowych czy antresoli w pomieszczeniu.

Jedną z dostępnych opcji są stopnie proste – młynarskie, podkreślające surowy charakter konstrukcji, ale także z dolnym zabiegiem, prawo- lub lewostronne. Schody świerkowe, wykonane z jasnego drewna, pięknie prezentują się we wnętrzach klasycznych, jak i tych o industrialnym charakterze. Doskonale łączą się z cegłą lub metalem. Podobne zalety mają też schody sosnowe, które z łatwością możesz dopasować do wnętrza swojego domu, ale również domku letniskowego i większej altany. Ten rodzaj stopni sprawdzi się jako schody na poddasze lub strych.

Zdecydowanie najdroższe, ale jednocześnie najbardziej trwałe i gustowne są schody dębowe. To solidna, acz prosta konstrukcja, która pasuje przede wszystkim do większych pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Schody dębowe są gwarantem niezawodności i umożliwiają wieloletnie użytkowanie. Niezależnie od wybranego rodzaju desek, schody drewniane powinny być odpowiednio pielęgnowane i regularnie zabezpieczane. W zależności od ich umiejscowienia należy stosować impregnaty, bejce lub lakiery. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć przed wodą i wilgocią zewnętrzne schody drewniane.

Schody – przemyślany wybór

Stopnie z desek cieszą się coraz większą popularnością, a to dzięki wielu swoim zaletom. Zdecydowanie największymi z nich są proste wykonanie i lekka konstrukcja, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Schody drewniane stosuje się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również domkach letniskowych. Sprawdzają się w altanach czy nawet pomieszczeniach gospodarczych. Bardzo często służą też jako schody na strych czy poddasze. Co istotne, mimo stosunkowo lekkiej konstrukcji, takie stopnie cechują się dużą wytrzymałością i trwałością - przede wszystkim schody dębowe. Kolejną korzyścią jest fakt, że stawia się je na etapie prac wykończeniowych – powstają więc niezależnie od całej konstrukcji, dlatego możesz swobodnie dopasować je do wnętrza i swoich potrzeb. W dowolnym momencie wymienisz też obecne schody na strych na model z desek.

Schody w domu jednorodzinnym to nie tylko aspekt wizualny, ale również praktyczny. Jeśli stanowią one wejście na kolejną mieszkalną kondygnację, powinieneś pomyśleć o schodach ze spocznikiem. Są one najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu i najbardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie cennego miejsca. Innym popularnym rozwiązaniem jest zabieg, czyli niewielkich rozmiarów zakręt znajdujący się na początku drewnianej konstrukcji schodów – może być prawo- lub lewostronny. Pozwala on na dopasowanie do ciasnych pomieszczeń. Tego rodzaju stopnie drewniane wewnętrzne stosowane są jako wejścia na antresolę lub schody na poddasze i stanowią alternatywę względem prostych konstrukcji.

Które deski wybrać na stopnie w domu?

Sosna, świerk i dąb to jedne z popularniejszych materiałów na stopnie. Zastanawiasz się, który z nich jest najlepszy na schody drewniane? Poszczególne deski mają różne właściwości czy odcienie. Oczywiście wszystkie przez lata pozwolą Ci bezpiecznie pokonywać poziomy, jednak pamiętaj o tym, że schody na strych czy poddasze znacząco wyróżniają się we wnętrzu, dlatego ważna jest także ich estetyka i trwałość. Odcienie elementów z desek, zastosowanych w pomieszczeniu, powinny ze sobą współgrać. Czym różnią się od siebie schody sosnowe, świerkowe i dębowe? Jakie mają właściwości?

Planujesz ustawić stopnie na intensywnie użytkowanej trasie? Wybierz schody dębowe. Są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Deski dębu są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie. Sprawdzą się jako schody na poddasze w domu, w którym mieszkają czworonogi - zwierzęta pazurami nie uszkodzą stopni.

Schody sosnowe też są odporne na ścieranie czy zarysowania. Czy to materiał idealny? Nie do końca. Schody sosnowe są wyjątkowo wrażliwe na wilgoć i wodę. Pod jej wpływem deski szybko napęcznieją. Stosuj je więc wyłącznie we wnętrzach - sprawdzą się jako schody na strych.

Popularnym materiałem na stopnie jest też świerk. Drzewo to należy do gatunków miękkich, co przekłada się na trwałość konstrukcji, chociaż ta i tak jest wytrzymała. Schody świerkowe sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach, czyli tam, gdzie są osłonięte przed wodą i wilgocią. Wykorzystaj je jako schody na poddasze lub strych.

Schody na poddasze - czy ich cena idzie w parze z jakością?

Jeśli interesują Cię schody drewniane, cena powinna być kolejnym argumentem przemawiającym za ich wyborem. Najbardziej korzystnie wypadają stopnie wykonane z drewna iglastego, czyli schody świerkowe albo sosnowe. Pamiętaj, że to deski miękkie, które szybciej się zużywają. Jeśli więc zależy Ci na trwałości, wybierz świerk kosztem niezwykle popularnej, acz mało trwałej sosny. To szczególnie ważne, jeśli planujesz wstawić schody do domu jednorodzinnego, gdzie będą często i intensywnie użytkowane. W tej sytuacji rozważ też drewno rodzime, ale znacznie trwalsze. Optymalnym wyborem będą schody dębowe lub z jesionu. Nie decyduj się natomiast na buk, który jest podatny na odkształcenia. Alternatywą są schody wykonane z egzotycznych gatunków drewna, jak chociażby merbau, teku czy jatoba. Za ciekawym wyglądem idą jednak znacznie większe koszty takiego rozwiązania.

Dlaczego warto postawić na schody drewniane?

Jeśli lubisz wykonywać samodzielnie prace remontowe, schody z drewna mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ dostępne są zestawy do własnoręcznego montażu. Wymaga to niewielkiej wiedzy z zakresu budowy schodów, a także posiadania podstawowych narzędzi, ale sam proces jest stosunkowo prosty i nie pochłania wiele czasu. Pamiętaj, aby przed zakupem zestawu schodów zadbać o dokładne obliczenia – musisz wiedzieć, ile stopni potrzebujesz i jak duża ma być konstrukcja. Istotną sprawą jest to, czy schody będą proste, czy też prawo- lub lewoskrętne. Musisz dopasować długość balustrad lub – w zależności od wybranego projektu – pojedynczej balustrady do wysokości i stopnia nachylania schodów.

Schody wewnętrzne drewniane dadzą Ci możliwość dowolnego ich aranżowania. Nie chodzi tylko o ich wygląd na etapie projektowania, czyli kolor i fakturę drewna, odległości między kolejnymi stopniami czy wykończenie balustrad. Już po zamontowaniu można je dowolnie malować i dopasowywać do wnętrza. Schody drewniane można zabezpieczać i jednocześnie dowolnie zmieniać specjalistycznymi farbami do drewna, które dostępne są w dziesiątkach różnych kolorów. Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej naturalnego wyglądu, możesz zdecydować się na lakiery, które nie tylko zabezpieczą drewno, ale również nadadzą mu szlachetny charakter.