Basen wewnątrz domu – co warto o nim wiedzieć?

Basen we wnętrzu własnego domu to coś, o czym marzy wielu z nas. Jego użytkowanie pozwala zachować zdrowie i kondycję, dostarczając przy tym wiele przyjemności. Na ile realny jest to cel? Z czym wiąże się stworzenie takiego miejsca i jakie mogą być tego koszty?

Konsekwencje błędnego montażu

Decyzję o budowie basenu wewnątrz domu warto podjąć już na wstępnym etapie projektowania całego budynku. To kluczowe dla uniknięcia wielu błędów montażowych, których konsekwencje bywają bardzo dotkliwe. Zadbać należy głównie o prawidłowe ocieplenie ścian, izolację przeciwwilgociową oraz sprawny system wentylacyjny. Błędy montażowe mogą prowadzić, chociażby do nadmiernego parowania pomieszczeń, niszczenia obudowy okien i innych elementów czy odczuwania zapachu chloru w pozostałych pomieszczeniach. Pamiętajmy również o tym, że stworzenie projektu będzie nam niezbędne do uzyskania prawnego pozwolenia na budowę krytego basenu. Zarówno projekt, jak i montaż warto zlecić sprawdzonym fachowcom.

Basen wewnątrz domu – co warto o nim wiedzieć?

Odpowiednie usytuowanie i niecka basenu

Planując budowę basenu wewnątrz domu, należy zdecydować przede wszystkim o tym, w której części budynku ma się on znaleźć. Powinniśmy podjąć również decyzję o jego gabarytach, które będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, stąd też bardzo istotny jest wybór niecki – jej szerokość, długość i głębokość. Jej kształt może być dowolny, aczkolwiek cały czas należy pamiętać o predyspozycjach konkretnego budynku. Niecki wykonywane są najczęściej z bardzo wytrzymałego i żywotnego żelbetonu oraz betonu pokrytego ceramiką. Dostępne na rynku są też niecki z akrylu, laminatu PCV, blachy stalowej, żywic poliestrowych i epoksydowych. Do wykończenia stosuje się zaś najczęściej płytki ceramiczne i mozaikę szklaną. Alternatywą może być zgrzewana folia PCV.

Przeczytaj także: Posadzki z żywicy – czy nadają się do wnętrz?

Pomieszczenia techniczne

Aby basen wewnątrz domu mógł funkcjonować, konieczne jest zaplanowanie miejsca nie tylko do stworzenia jego niecki, ale także współpracującego z nim pomieszczenia technicznego. To w nim należy umieścić pompę oraz filtry, które są urządzeniami służącymi do oczyszczania wody. Pomieszczenie techniczne jest również miejscem dla centrali klimatyzacyjnej, która odpowiada z kolei za wymianę powietrza oraz jego osuszanie i ogrzewanie.

Uzdatnianie wody

Woda w naszym basenie powinna posiadać pH w skali od 7,2 do 7,6. Do takich wymogów należy się zastosować ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania basenu. Odpowiedni system uzdatniania wody pozwoli nam zachować basen w czystości. Do tego niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych filtrów – piaskowych, żwirowych lub żwirowo-antracytowych. Te należy wspomagać też środkami chemicznymi, które są w stanie skutecznie zdezynfekować wodę basenową – mogą być to związki chlorowe, jak i coraz bardziej popularne bezchlorowe – ozonowe, jodowe czy bromowe.

Klimatyzacja

Równie kluczowe jest opracowanie sprawnie działającego systemu klimatyzacyjnego, który pozwoli nam na skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniu basenowym oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i stałej, pożądanej przez nas temperatury. Taka instalacja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania basenu, stąd też jej montaż powinien być wykonany niezwykle starannie.

Ogrzewanie wody

Jeśli mowa o nieodzownych elementach, to ciepła woda będzie również jednym z nich. Aby mieć do czynienia z takim komfortem, możemy zastosować, chociażby wymienniki ciepła, współpracujący z systemem ogrzewania domowego. Innym rozwiązaniem mogą być przepływowe gałki elektryczne. Ich minusem jest jednak stosunkowo wysoki koszt eksploatacji. Alternatywą dla tych opcji mogą być kolektory słoneczne, montowane na dachu naszego domu, co może wiązać się z dość dużym wydatkiem, aczkolwiek jednorazowym – późniejsze koszty użytkowania są bowiem stosunkowo nieduże.

Sprawdź także: Jak usunąć starą wykładzinę?

Basen wewnątrz domu – co warto o nim wiedzieć?

Koszty

Koszty związane z podjęciem się takiego przedsięwzięcia są uzależnione przede wszystkim od rozmiarów naszego basenu oraz materiałów użytych do jego budowy. Powinniśmy mieć na uwadze, że jednorazowy wydatek związany z budową basenu, jak i jego późniejsze użytkowanie jest projektem dość kosztownym. Samo wykonanie może wiązać się kosztem przekraczającym 100 tysięcy złotych. Roczna eksploatacja to zaś koszt około 3 tysięcy złotych. Posiadanie takiego miejsca we wnętrzu własnego domu – z pewnością bezcenne.