Baterie kuchenne - co warto o nich wiedzieć?

Baterie kuchenne są doskonałym przykładem urządzenia zarówno funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego. Nowoczesny design pozwala na niemal nieograniczony wybór wzorów. Dobrze dobrane baterie są nie tylko estetyczne i wytrzymałe, ale również pomagają zaoszczędzić wodę.

Zastanawiając się, jakie baterie kuchenne wybrać, nie należy kierować się jedynie względami estetycznymi. Nie wszystko złoto, co się świeci, jak mawia stare przysłowie. Znacznie ważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać baterie pod kątem ich funkcjonalności. Baterie są jednymi z najczęściej używanych elementów wyposażenia kuchni, dlatego warto wybrać takie, które pozwolą na pewną oszczędność wody oraz ułatwią sprzątanie.

Rodzaje baterii

Przez wzgląd na sposób montażu, wyróżniamy dwie zasadnicze grupy baterii: naścienne i sztorcowe. Te pierwsze, coraz rzadziej wybierane, montowane są bezpośrednio do rur biegnących w ścianie. Jest to rozwiązanie o tyle kłopotliwe, że ewentualne wymiany baterii wiążą się z dużą ingerencją w warstwę wykończeniową ściany. Baterie sztorcowe, nazywane również stojącymi,  montowane są w otworze blatu lub zlewozmywaka. System łączący baterie z rurami jest ukryty pod zlewozmywakiem. Wybierając pomiędzy tymi dwoma rodzajami baterii należy brać pod uwagę ewentualne późniejsze wymiany i remonty – w przypadku baterii naściennych wiąże się to z większym nakładem inwestycyjnym. Oferta baterii sztorcowych jest znacznie bogatsza oraz ich montaż jest o wiele prostszy.

Wybór optymalnego rozwiązania

Istnieje wiele innych podziałów baterii kuchennych. Wyróżnia się je przez wzgląd na materiał użyty do ich wykonania (kompozytowe i chromowane), oraz sposób działania: jednootworowe oraz wielootworowe. Baterie jednootworowe działają na zasadzie jednego mechanizmu, który steruje przepływem ciepłej i zimnej wody oraz wylewką. Baterie wielootworowe posiadają np. dwa kurki i wylewkę. Są one rzadziej wykorzystywane w kuchniach przez wzgląd na trudność regulowania strumienia oraz temperatury wody. Istnieją również baterie bezdotykowe i termostatyczne.

bateria kuchenna

Wylewka

Wylewka to zasadnicza część baterii, rurka, z której leje się woda. Przy wyborze odpowiedniej baterii kuchennej typ wylewki ma ogromne znaczenie. Musimy bowiem zapewnić sobie dogodne warunki do mycia większych naczyń, garnków czy misek. Przed wyborem baterii należy zastanowić się wcześniej nad rodzajem zlewozmywaka - jakiej będzie wielkości oraz ile będzie miał komór. Kształt wylewki, jej wielkość oraz zasięg powinny być starannie dopasowane do wybranego przez nas zlewozmywaka. Zalecane jest, aby strumień wody płynącej z wylewki padał na środek komory zlewozmywaka. Kształt wylewki wpływa na jej zasięg. Odległość między końcem wylewki a dnem zlewu ma istotne znaczenie dla komfortu zmywania, ale pozwala również swobodniej napełnić wodą większe naczynia czy garnki. W przypadku zlewu dwukomorowego warto jest wybrać baterię z obrotową wylewką pozwalającą na korzystanie z obu komór. Istnieją również baterie z wyciąganą wylewką, działającą na zasadzie prysznica. Są one bardzo praktyczne i pozwalają na swobodne zmywanie nawet największych garnków.

Do wyboru do koloru

Producenci oferują szeroki wachlarz baterii. Wybór właściwego modelu i rodzaju jest uzależniony od potrzeb użytkownika oraz warunków, w jakich wybrana bateria będzie funkcjonować. Należy również pamiętać, aby dopasować baterię do pozostałych elementów zdobniczych w kuchni, takich jak uchwyty szafek czy elementy wykończeniowe.

baterie kuchenne