Baterie wannowe wielootworowe – kiedy warto je wybrać

Baterie wielootworowe to nowoczesne produkty przeznaczone do montowania w wannie lub na półce ulokowanej tuż przy niej. Czym charakteryzują się tego typu produkty i czy warto w nie inwestować?

Bateria wielootworowa a tradycyjna

Na rynku znajdziemy baterie trzy-, cztero-, a także pięciootworowe. Czym różni się bateria wielootworowa od modelu tradycyjnego, z jakim spotykamy się w łazienkach najczęściej? Przede wszystkim formą – w baterii wielootworowej poszczególne elementy zamocowane są oddzielnie, wyłaniają się więc z osobnych otworów – dotyczy to zarówno wylewki, jaki i uchwytów sterujących strumieniem wody czy słuchawki prysznicowej. Dodatkowo wyróżniają się dość dużym stelażem, którego obecność oraz wielkość należy uwzględnić już na początkowym etapie remontu czy urządzania łazienki.

Montaż baterii wielootworowych

Baterie tego typu są trudniejsze w montażu niż klasyczna armatura, dodatkowo wymagają więcej miejsca. Dlatego zwykle mocuje się je na specjalnie przygotowanych półkach lub podestach ulokowanych tuż przy wannie. Metoda ta wykorzystywana jest tam, gdzie zbyt wąski rant wanny nie pozwala na zamontowanie w nim baterii, a także w przypadku wanien wolnostojących, ulokowanych w pewnej odległości od ścian. Drugim rozwiązaniem jest osadzenie baterii wielootworowej na wannie, a dokładniej na jej obrzeżu, musi jednak być ono odpowiednio szerokie.

używanie baterii wielootworowej

Zalety baterii wielootworowych

Tego typu element wyposażenia z pewnością prezentuje w łazienkach elegancko i bardzo nowocześnie. W sprzedaży znajdziemy stelaże oraz zestawy elementów, które możemy z nimi połączyć – tutaj wybór jest bardzo duży, więc styl baterii z łatwością dostosujemy do naszych upodobań. Wiele z takich produktów wchodzi w skład całych kolekcji, więc możemy łatwo dopasować je do innych elementów wyposażenia łazienki.

Dodatkowo, bateria taka jest też w pełni funkcjonalna, gdyż niczym nie ustępuje innym akcesoriom z tej kategorii. Z powodzeniem zaopatrzymy się w model zaopatrzony w mieszacz czy perlator. Jeśli zdecydujemy się na baterię wielootworową, unikniemy również problemu związanego z plączącym się zwykle wężem od słuchawki prysznicowej. Konstrukcja takiej baterii umożliwia bowiem ukrycie samego przewodu w specjalnym zbiorniku, podczas gdy na zewnątrz widoczna jest jedynie słuchawka prysznicowa. Nie musimy jednocześnie martwić się, że w niewidocznych zakamarkach łazienki na skutek chowania mokrego węża gromadzić się będzie wilgoć. Nowoczesne baterie wielootworowe wyposażone są bowiem w rynny ociekowe, które odprowadzają zebraną wodę do kanalizacji.

Baterie wielootworowe sprawdzą się głównie w dużych, przestronnych łazienkach, a także salonach kąpielowych, gdzie dostępna powierzchnia pozwala na niemal dowolne kreowanie przestrzeni. Tutaj też odpowiednie ich modele mogą być wykorzystane do montażu przy umywalce. Uważane są za wyznacznik luksusu oraz element zapewniający komfort i wygodę korzystania z łazienki.

Więcej o bateriach łazienkowych dowiemy się z tego artykułu.

bateria wannowa