Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Nawadnianie ogrodu

Strzałka w prawo

Pompy i zbiorniki

Strzałka w prawo

Akcesoria do pomp

Strzałka w prawo

Manometry do wody

Strzałka w prawo

Manometry do wody

Manometr do wody jest bardzo ważnym urządzeniem pomiarowym, ponieważ pozwala na kontrolę ciśnienia, które w dużej mierze decyduje o pracy hydroforu.

Filtry

Manometry do wody

Manometr do wody jest bardzo ważnym urządzeniem pomiarowym, ponieważ pozwala na kontrolę ciśnienia, które w dużej mierze decyduje o pracy hydroforu.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do pomp

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Manometr do wody – niezbędny element monitorujący ciśnienie

Manometr do wody to urządzenie, które stosuje się już od XVIII wieku. Od tego czasu jego popularność nie zmalała, a wręcz wzrosła. Wynika to z dużej funkcjonalności i uniwersalnego zastosowania manometrów.

Manometry mechaniczne są produktami przeznaczonymi do montażu w instalacjach różnego typu. Mierzą ciśnienie wody, gazów, a także innych płynów. Schemat ich budowy prezentuje się bardzo podobnie. Każdy manometr do wody lub do gazu jest wyposażony w element, na który oddziałuje ciśnienie z instalacji. Ten element ulega odkształceniu (wygięciu lub naprężeniu). Następnie to powoduje nacisk na wskazówkę manometru, która przesuwa się po tarczy z podziałką. Na tej podstawie pokazuje aktualne ciśnienie panujące w instalacji.

Manometr do wody lub do gazu może działać bez podłączenia do sieci elektrycznej. Niektóre z nich są jednak wyposażone w dodatkowe czujniki, które już wymagają zasilania zewnętrznego. Niezależnie jednak od wybranego modelu manometru, jest to element o dużej funkcjonalności. Z tego powodu manometr do kompresora, wody czy też gazów odkrywa tak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i sprawności działania danego urządzenia bądź całej instalacji.

Po co stosuje się manometry?

Odpowiednie ciśnienie w instalacji lub w urządzeniu determinuje jej prawidłowe działanie. Oznacza to, że niektóre typy urządzeń bez odpowiedniego ciśnienia albo nie będą działały, albo też ulegną uszkodzeniu. Manometr pozwala na zlikwidowanie podobnego ryzyka. Szczególnie manometr do wody czy też do pompy wodnej zapewnia jej prawidłowe działanie i umożliwia kontrolowanie ciśnienia, jakiemu jest poddawana pompa. Przy czym warto wspomnieć, że każde urządzenie ma określoną wytrzymałość i dopuszczalne maksymalne ciśnienie robocze.

Manometr do wody stosowany w przydomowych lub przemysłowych instalacjach określa, czy dany system działa sprawnie. Zbyt małe ciśnienie powoduje, że woda nie jest dostarczana do kranów lub urządzeń odbierających wodę. Manometr umożliwia kontrolę tego stanu w czasie rzeczywistym.

Manometr do instalacji gazowych chroni przed ich przeciążeniem. Zbyt duże ciśnienie może doprowadzić nawet do rozszczelnienia instalacji, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też stosuje się manometry, aby uniknąć podobnej sytuacji.

Jaki rodzaj manometru wybrać?

Wybór odpowiedniego manometru ma ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa i skuteczności instalacji, w której go montujesz. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest rodzaj manometru.

Manometr z rurką Bourdona to produkt, w którym do mierzenia ciśnienia wykorzystuje się rurkę o owalnym przekroju. Napierające na nią ciśnienie powoduje zaokrąglenie rurki. Następnie to napięcie pierścienia wpływa na wygięcie, a sama końcówka rurki wykonuje ruch. W ten sposób oddziałuje na wskazówkę manometru, która na tarczy pokazuje odpowiednią wartość. Takie urządzenie możesz wykorzystać przede wszystkim w instalacjach, w których maksymalnie ciśnienie nie przekracza 6 barów. Jeśli natomiast chcesz mierzyć wartości powyżej sześciu bar, manometr powinien być wyposażony w cewkę i uszczelniacz.

Manometry membranowe składają się z okrągłego, zwiniętego elementu. To właśnie membrana zaciśnięta między krawędziami dwóch kołnierzy. Jest ona poddawania ciśnieniu, które działa na jedną stronę membrany. Odkształcenie, które w ten sposób powstaje, podkreśla ciśnienie w instalacji. Co bardzo ważne, takie manometry mogą mierzyć większe wartości ciśnienia niż pierwszy rodzaj.

Manometry puszkowe wykorzystuje się głównie do mierzenia ciśnienia gazów o niewielkiej sile. Ich budowa obejmuje dwie zwinięte membrany, które są połączone ze sobą na całym ich obwodzie. Ciśnienie w tym przypadku działa na wewnętrzną stronę. Ruch membran natomiast odzwierciedla następnie wskaźnik. Takie manometry nie są odporne na działanie większej siły ciśnienia.

Manometry w wykonaniu specjalnym – kiedy je stosować?

Manometry w wydaniu specjalnym to wyjątkowy rodzaj urządzenia. Ich konstrukcja jest przystosowana do określonych zastosowań. Przykładem może być manometr do wody pitnej, który musi być wykonany z materiałów bezołowiowych. Ich główną cechą jest duża higieniczność. Taki manometr do wody może być także wyposażony w specjalny czujnik, który natychmiast wykryje przebicie zewnętrznej membrany.

Manometry o konstrukcji specjalnej mogą być także wykorzystywane do pomiaru tlenu i acetylenu, które znajdują zastosowanie w urządzeniach do spawania oraz do cięcia. W ich przypadku ogromne znaczenie ma zabezpieczenie użytkownika danego narzędzia przed urazem w przypadku uszkodzenia manometru.

Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru manometru

Manometr do wody może się także różnić w zależności od zalania specjalną cieczą bądź też jej brakiem. Obudowę urządzenia można wypełniać płynem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim ciecz zapewnia tłumienie wibracji, które przenoszą się na ciśnieniomierz z otoczenia. Ich źródłem są pompy zasilające instalację. Takie ciągłe drgania mogą prowadzić do szybkiego zużycia lub uszkodzenia manometru. Co więcej, manometr do wody zalany cieczą jest znacznie łatwiejszy do odczytania. Drgania nie wprawiają w ruch wskazówki, co utrudnia poznanie prawidłowej wartości ciśnienia. Ciecz zapewnia także smarowanie mechanizmu elementu mierzącego, w który jest wyposażony manometr do kompresora lub wody.

Manometr zazwyczaj zawiera glicerynę z dodatkiem wody lub też olej silikonowy. Te pierwsze możesz używać w instalacjach, w których temperatura w instalacji wynosi od -20 do +60 stopni Celsjusza. Pozostałe instalacje powinny obsługiwać manometry wypełnione olejem silikonowym.

Temperatura instalacji ma także znaczenie ze względu na stosowane w manometrach uszczelki. Manometr do wody jest w nie wyposażony, aby chroniły przed przedostawaniem się wilgoci do obudowy i przed wyciekaniem wypełniającej cieczy. Zazwyczaj stosuje się elementy wykonane z elastomerów. Jednak w niskich temperaturach twardnieją i stają się kruche. Dlatego, jeśli manometr do wody ma być wykorzystany w niskich temperaturach, wybierz model wykonany z innego materiału.

Jeśli manometr do wody ma działać z wysokimi temperaturami, unikaj urządzeń z połączeniami lutowanymi. Możesz także wybrać model uzupełniony o specjalny element chłodzący.

Bardzo ważną, chociaż też często pomijają właściwością podczas wyboru manometru, jest rozmiar tarczy. Zazwyczaj szuka się modeli o jak najmniejszym rozmiarze, tymczasem może być to poważnym błędem. Przede wszystkim tarcza musi być dopasowana do danej instalacji. Manometr do wody montowany na pompie nie powinien być zbyt duży. Z drugiej strony, manometr do kompresora przemysłowego powinien wykazywać większe rozmiary.

Pamiętaj także, że im większy jest manometr, tym większa będzie tarcza. To zaś oznacza gęściejszą podziałkę skali. Niekiedy też stosuje się skalę podwójne lub wielozakresowe. Duża tarcza jest lepiej widoczna z większej odległości. Jeśli zatem dane miejsce pozwala na zainstalowanie większego manometru, zdecyduj się na niego. Dobrym wyborem może być także tarcza wykonana z materiału odblaskowego lub też o właściwościach fotoluminescencyjnych.