Co to jest wiatrołap i jaką pełni funkcję?

Wiatrołap – nie tylko bariera przed zimnem, ale i stylowy element twojego domu. Odkryj, jak pełni funkcję izolacyjną, jakie typy wyróżniamy i jak wpływa na komfort oraz estetykę wnętrza. Dowiedz się, dlaczego jest wymagany przez polskie prawo budowlane, jakie są jego zalety, a także jak projektować wiatrołapy zewnętrzne i wewnętrzne, by były funkcjonalne i eleganckie. Czytaj więcej o tym, jak wiatrołap może poprawić izolację termiczną Twojego domu i jakie praktyczne zastosowania ma to pomieszczenie.

wiatrołap

Co to jest wiatrołap?

Wiatrołap to pomieszczenie, którego obecność jest wymagana przez polskie prawo budowlane. Choć przepis nie dotyczy samego przedsionka, mówi o obowiązku budowy przegród cieplnych charakteryzujących się określonymi parametrami. Alternatywne rozwiązanie, na które możesz się zdecydować, to kurtyna powietrzna. W praktyce jednak budowa wiatrołapu jest dużo prostsza i bardziej ekonomiczna – to dlatego znajdziesz go w niemal każdym projekcie dowolnego budynku, który ma być postawiony w Polsce.

Konieczność zastosowania przegrody cieplnej wynika przede wszystkim z troski o prawidłową izolację termiczną budynku. Klimat naszego kraju charakteryzuje się różnorodnymi i zmiennymi typami pogody, dlatego jest określany jako przejściowy. Twój dom powinien być przygotowany również na chłodniejsze okresy, ponieważ to one w przeważającej części składają się na cykl pór roku. Sezon grzewczy zwykle trwa od sześciu do ośmiu miesięcy. Jeżeli zastosujesz wiatrołap, ustrzeżesz się przed nadmiernym wyziębieniem budynku. Takie rozwiązanie znacząco podnosi wydajność ogrzewania podczas zimy oraz zapobiega utracie ciepła. Drzwi wejściowe to jedno z miejsc, przez które dom najszybciej się wychładza. Dodatkowe pomieszczenie stworzy swego rodzaju barierę pośredniej temperatury. Swoista strefa izolująca pomoże w utrzymaniu optymalnych warunków termicznych w mieszkalnej części domu, kiedy na zewnątrz będzie panować mroźna atmosfera.

Co więcej, jak wskazuje nazwa, wiatrołap ma za zadanie zatrzymywanie mas powietrza, które w niekontrolowany sposób dostają się do Twojego domu. Mieszkańcy oraz goście będą mogli swobodnie korzystać z drzwi wejściowych bez obawy o powstanie nagłego przeciągu. Dzięki temu nie musisz martwić się, że drzwi lub okna zostaną uszkodzone w wyniku niespodziewanego zatrzaśnięcia. Wiesz już co to jest wiatrołap, teraz poznaj rodzaje i jego funkcje.

Wiatrołap na zewnątrz

Ze względu na umiejscowienie przedsionka wyróżnia się dwa typy: wiatrołap zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy z nich wyraźnie odznacza się od bryły budynku. Przedsionek postawiony przed budynkiem w nowoczesnym stylu budowlanym charakteryzuje się przeszkleniami. Osoby, które decydują się na ten rodzaj wiatrołapu, najczęściej stosują elementy mozaikowe lub szklane pustaki.

Jednak nie brakuje także klasycznych rozwiązań, w których symetryczny i monumentalny przedsionek zewnętrzny stanowi eleganckie wejście do posiadłości. W tego typu budynkach wiatrołap zwykle jest w całości murowany, lecz niepozbawiony elementów dekoracyjnych. Ozdoby zwykle koncentrują się na fasadzie i nawiązują do bogatej stylistyki tradycyjnej – mogą przypominać na przykład rzeźbione ornamenty, portale bądź kolumny.

Bez względu na styl budownictwa wiatrołap na zewnątrz stwarza ogromny potencjał do wykorzystania w aranżacji. Dobrze zaprojektowany przedsionek urozmaici bryłę budynku i podkreśli jego walory architektoniczne. Zadbaj o to, by wiatrołap dobrze komponował się z elewacją Twojego domu. Dobierz właściwy kolor – w większości aranżacji sprawdzi się kontrast oparty na przeciwności jaśniejszego i ciemniejszego odcienia z tej samej palety barw. Pamiętaj, by nie przeciążyć przedsionka nadmiarem dekoracji.

Rozważając zastosowanie przeszklenia, dokładnie zaplanuj jego rozmieszczenie. Dopasuj projekt do geometrii przedsionka i domu tak, by szklane elementy pokrywały się z osiami bądź przekątnymi. Jeżeli Twój dom jest wybudowany w nowoczesnym stylu, możesz także rozważyć asymetryczne ułożenie dekoracji lub inne minimalistyczne rozwiązania.

Wiatrołap w domu

Wiatrołap wewnętrzny charakteryzuje się umiejscowieniem w środku budynku – tuż za drzwiami wejściowymi. Mogłoby się wydawać, że przy aranżacji tego pomieszczenia mamy znacznie mniejsze pole do popisu. Jednak niekoniecznie tak się dzieje. Decyduje o tym przede wszystkim metraż. Przedsionek umieszczony wewnątrz domu może być bardzo wąski, ale równie dobrze może mieć rozmiary niedużego pokoju. Jeżeli dopiero rozważasz projekt swojego domu, zastanów się, jaka opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Zastosuj większy wiatrołap, jeżeli Twój dom będzie miał dużą powierzchnię. W ten sposób nie tylko spełnisz wymagania prawa budowlanego, ale także zyskasz pomieszczenie, które będziesz mógł wykorzystać na przykład do przechowania odzienia wierzchniego domowników i gości. W tym miejscu możesz wstawić szafę, która pomieści okrycia i buty na wszystkie pory roku. To pomoże Ci zaoszczędzić miejsce w garderobie, a jednocześnie usprawni przygotowywanie się do wyjścia lub przyjmowanie gości.

Jeżeli projekt Twojego domu zakłada wykorzystanie większego metrażu na inne pomieszczenia, możesz wybudować wiatrołap o minimalnej zalecanej powierzchni, czyli 1,5 x 1,5 m przestrzeni manewrowej poza polem, w którym otwierają się drzwi. W tej sytuacji zastosuj wieszak ścienny na bieżącą garderobę wierzchnią. Dobrym pomysłem jest także przeszklenie drzwi – zarówno wejściowych, jak i oddzielających przedsionek od mieszkalnej części domu. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe i zdecydowanie bardziej przytulne. Pamiętaj, że zastosowanie mozaiki lub innych nieprzezroczystych elementów zniweluje ten efekt.

Aranżacja przedsionka wewnętrznego wymaga umiaru. Zbytnie nagromadzenie elementów ozdobnych negatywnie wpłynie na wrażenie przestrzeni. Natomiast całkowita rezygnacja z dekoracji na rzecz rozwiązań praktycznych uczyni z niego szatnię zamiast gościnnego progu. Zadbaj o właściwe urządzenie wiatrołapu w Twoim domu, a powrót z pracy lub przyjmowanie gości będzie dla Ciebie przyjemnością.

Co to jest wiatrołap

Jaką pełnią funkcję?

Przedsionek przede wszystkim będzie pełnił funkcję zatrzymywania wiatru i ogólnej regulacji temperatury pomiędzy przytulnym wnętrzem Twojego domu a nieprzyjaznymi warunkami panującymi na zewnątrz. Dzięki niemu wnętrze nie wyziębi się wskutek otwierania frontowych drzwi. Wiatrołap skutecznie zapobiegnie powstawaniu przeciągów. Pomoże Ci również utrzymać ilość ciepła i kontrolować wydajność ogrzewania w Twoim domu.

Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w zimie, podczas której w naszych warunkach geograficznych temperatura może spaść nawet do minus 20°C. Jednak wiatrołap może być przydatny także latem. Wtedy pomoże w chłodzeniu mieszkania. Możesz być pewny, że przedsionek nie wpuści nagrzanego powietrza. Otwieraj okna tylko po zacienionej stronie domu, żeby utrzymać ten efekt. Wiatrołap zapewni Ci także odpowiednią izolację akustyczną i skutecznie wyciszy hałas z zewnątrz.

Podstawową funkcją przedsionka jest izolacja termiczna, jednak pomieszczenie często służy także jako garderoba na odzienie wierzchnie – to miejsce, w którym domownicy lub goście zmieniają obuwie i przechowują płaszcze, parasole oraz nakrycia głowy. Dzięki temu oszczędzisz także czas poświęcony na sprzątanie – tam bowiem pozostają mokre i brudne buty czy też zabłocony wózek. Jeżeli posiadasz psa, tam oczyścisz jego łapy, zanim wpuścisz go do dalszych pomieszczeń. Tym sposobem unikniesz nanoszenia wilgoci i kurzu do korytarza lub pokoju dziennego.

Wiatrołap często spełnia funkcję pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowywane są różne sprzęty, zwykle zagracające mieszkanie. Możesz postawić w nim rower lub wózek dziecięcy. Większy przedsionek warto zaopatrzyć w szafę, w której oprócz kurtek i butów schowasz odkurzacz, narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy dla dzieci, na przykład piłkę, rolki, hulajnogę czy też rakiety do badmintona albo tenisa. Wiatrołap może stanowić swego rodzaju węzeł komunikacyjny i doprowadzić Cię do garażu, piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego. Jest to rozwiązanie, które poprawia funkcjonalność i wygodę, dlatego warto je rozważyć podczas projektowania Twojego domu.

Takie pomieszczenie pozwoli Ci zachować więcej prywatności, gdy odwiedza Cię listonosz lub kurier. Przedsionek stanowi barierę chroniącą przed wglądem w dalszą część mieszkania. W tym miejscu również witasz swoich gości. To miejsce pośrednie między prywatną przestrzenią domowników a światem zewnętrznym, dlatego powinno pełnić funkcję reprezentacyjną. Bez względu na typ i rozmiar przedsionka możesz udekorować go w sposób odpowiadający Twoim wymaganiom i podkreślić styl całego domu.

Odpowiednio zaaranżowany przedsionek może również posłużyć jako swoista recepcja lub poczekalnia, jeśli prowadzisz w swoim domu jakąś działalność. W takim przypadku pamiętaj, że pomieszczenie powinno być dużo bardziej przestronne. Warto wyposażyć je w kilka krzeseł, mały stolik i dodatkowy wieszak. Zadbaj o komfort swoich klientów i zamontuj niewielki kaloryfer, by zapewnić im optymalne warunki termiczne. Dopasowane elementy dekoracyjne z pewnością zbudują pozytywne wrażenie i wpłyną na nastawienie Twoich gości.

W zależności od tego, jakie są Twoje oczekiwania względem przedsionka, zaplanuj jego typ, rozmiar i aranżację. Pamiętaj, że tylko w niektórych przypadkach będziesz miał możliwość późniejszej przebudowy. Zazwyczaj taką decyzję podejmujesz raz – zatwierdzając projekt swojego domu.

Twój idealny przedsionek to połączenie elegancji i wymiaru praktycznego w proporcji, która odpowiada potrzebom Twoich domowników. Dlatego przy projektowaniu wiatrołapu weź pod uwagę liczbę mieszkańców. Ważne jest także to, czy w domu znajdują się dzieci. Zastanów się, czy w Twoim domu potrzebujesz miejsca na rower bądź wózek dziecięcy, a także ustal, gdzie będą przechowywane okrycia wierzchnie i inne akcesoria – na przykład odkurzacz lub narzędzia. Jeżeli już znasz odpowiedzi na te pytania, jesteś w stanie wybudować przedsionek doskonale dopasowany do Twojego domu.