Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Formatki do drzwi – przegląd wzorów

Formatki do drzwi to gotowe elementy, które znajdują wiele zastosowań. Stanowią alternatywę dla prawdziwego szkła, a dzięki swoim zaletom zyskują na popularności. To produkty nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne, na co wpływ na bogactwo wzorów, w jakich możemy je zakupić.

Formatki do drzwi

Formatka do drzwi – co to takiego?

Formatki do drzwi zwane są też inaczej płycinami. Mają różne rozmiary, są łatwe w obróbce, a ich cechą szczególną jest to, że perfekcyjnie imitują prawdziwe szkło, choć nie są z niego wykonane. Formatki są płytami wytworzonymi z polistyrenu i to właśnie stąd wynika szereg ich walorów.

Przede wszystkim są znacznie bezpieczniejsze od szkła – jeśli mimo wysokiej odporności na uderzenia ulegną stłuczeniu, nie rozpadają się na liczne i ostre kawałki. Są ponadto lżejsze, łatwe w obróbce i czyszczeniu, a w końcu – występują w wielu różnych wzorach.

formatki do drzwi

Formatki do drzwi i nie tylko

Możliwości zastosowania szkła syntetycznego jest dużo – nie tylko przydaje się ono podczas wykańczania i urządzania wnętrz, ale również spełnia rolę elementu potrzebnego podczas renowacji, remontów czy napraw.

Przeszklenia ze szkła syntetycznego stosowane są jako dekoracyjne i funkcjonalne elementy w drzwiach, ale znajdują także inne przeznaczenie. Z powodzeniem wykorzystamy je np. w roli ścianki prysznicowej, balustrady schodów czy obudowy mebli. Mogą posłużyć podczas budowy sufitu podwieszanego, wykańczania ścian czy tworzenia oryginalnych konstrukcji wg własnego projektu. Zastąpią tradycyjne szkło w pomieszczeniach, w których chcemy zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, posłużą jako element wymienny dla stłuczonej szyby w drzwiach albo jako budulec przepuszczającej światło ścianki działowej.

Formatki do drzwi – rodzaje wzorów

Możliwości efektownego wykorzystania formatek do drzwi zwiększają liczne wzory, w których są one dostępne. Producenci oferują m.in. następujące z nich:

- kora,
- piramida,
- plaster miodu,
- gniazda,
- punkty diamentowe,
- krople,
- sierpy,
- hexagon,
- lód.

To jeszcze nie wszystkie ze wzorów szkła syntetycznego dostępnego na rynku – inne z nich określane są nazwami takimi jak bermuda, koral czy ryfla. Przeszklenia zdobione mniej lub bardziej oryginalnym wykończeniem, odwzorowującym fakturę kory, strukturę lodu czy choćby plastra miodu, pozwalają na indywidualne zaaranżowanie przestrzeni i nadanie jej wymarzonego charakteru.

Czy wiesz, że…

Oprócz formatek drzwiowych o dekoracyjnej fakturze możemy zaopatrzyć się również w płyciny idealnie gładkie i pozbawione wzorzystych zdobień. Takie formatki spełniają te same funkcje, a ich minimalistyczny charakter docenią miłośnicy nowoczesnych aranżacji wnętrz.

formatka do drzwi

Płyciny szkła syntetycznego w różnych wersjach

Płyciny szkła syntetycznego różnią się między sobą nie tylko rodzajem zastosowanego wykończenia. Możemy zdecydować się również na jedną z kilku wersji kolorystycznych. Wśród odcieni formatek do drzwi dominuje kolor miodowy oraz dymny – wiele z nich jest również transparentnych. Gładkie płyciny dostępne są także w wersji mlecznej, półprzezroczystej lub w barwie perłowej bieli. Choć zróżnicowanie kolorystyczne nie jest tak duże, jak oferują to różnorodne materiały wykończeniowe, znacznie zwiększa jednak nasze możliwości wyboru najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb formatki.

Data publikacji: 04.10.2017