Ocieplanie drzwi – czym ocieplić drzwi zewnętrzne i jak to zrobić?

Drzwi zewnętrzne to ważny element wykończenia budynku. Od ich funkcjonalności i parametrów zależy nie tylko wygoda wchodzenia i wychodzenia z domu czy walory estetyczne obiektu, ale też poziom jego izolacji termicznej. Drzwi powinny być dobrze ocieplone. Jak ocieplić drzwi wejściowe, aby zapewnić dobrą izolację cieplną budynku? Wskazówki, jak zrobić to prawidłowo, znajdziesz w poniższym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Specyfikacja i ocieplenie drzwi zewnętrznych

Dobrej jakości drzwi wejściowe to inwestycja, która poprawia komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Właściwie dobrane drzwi, w dodatku wykończone warstwą izolacyjną, zapewniają też mniejsze straty ciepła obiektu. Podczas ich wyboru zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, a także na zastosowaną w nich warstwę izolacyjną. Kluczowe dla zachowania szczelności tego elementu jest nie tylko samo ocieplenie drzwi, ale też prawidłowe uszczelnienie progu, zapobiegające osadzaniu się wody w dolnej części szczeliny drzwiowej.

Zewnętrzne drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najczęściej spotykanych tworzyw należą:

  • PCV – w przypadku drzwi z PCV ramę stanowi kilkukomorowy profil na stalowej konstrukcji. Wnętrze panelu wypełnia pianka poliuretanowa albo spieniony PCW. Drzwi te charakteryzują się dobrymi właściwościami akustycznymi, są lekkie i łatwe w montażu.

  • Aluminium – główny materiał konstrukcyjny w tym rodzaju drzwi to kształtownik z przekładkami termicznymi. Wypełnia się je płytą PCW i aluminiową blachą. Ocieplenie drzwi aluminiowych stanowi pianka poliuretanowa, wełna mineralna i styropian. Drzwi tego typu charakteryzują się dobrą dźwiękochłonnością.

  • Stal – w drzwiach tego rodzaju elementem konstrukcyjnym jest stalowa rama wypełniona wełną mineralną bądź pianką. Modele stalowe są uznawane za jedne z najsolidniejszych.

Kupując drzwi wejściowe, zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła „U”. Standardowe skrzydła zewnętrzne mają współczynnik poniżej 2,6 W/(m²K). Wybierając model do domu, warto jednak zdecydować się na wersję o znacznie lepszych parametrach. Bardzo dobrej jakości drzwi mają współczynnik niższy niż 1,7 W/(m²K), a modele przeznaczone do domów pasywnych nawet 0,71-0,73 W/(m²K). Parametry te powinny być potwierdzone stosownymi certyfikatami.

ocieplenie-drzwi

Jak ocieplić drzwi zewnętrzne? Materiały i produkty ociepleniowe

Ocieplenie drzwi wejściowych wykonuje się zazwyczaj na ramie. Między warstwami sklejki producent umieszcza odpowiedni materiał – najczęściej piankę poliuretanową albo styropian. Aby polistyren spieniony (czyli popularny styropian) był tak skuteczny, jak pianka, musi stanowić grubszą warstwę, co wpływa na grubość skrzydła drzwiowego. Drzwi z wypełnieniem styropianowym są tańsze, ale to wypełnienie piankowe cechuje się zwykle lepszą termoizolacyjnością.

Rodzaj ocieplenia na ramie zależy w znacznej mierze od materiału, z którego wytworzono drzwi. I tak ocieplenie drzwi zewnętrznych drewnianych zazwyczaj wykonuje się ze styropianu, ponieważ już samo drewno jest dobrym surowcem izolacyjnym. 

Drzwi stalowe z umieszczoną w środku warstwą izolacyjną zapewnią raczej niski poziom izolacji termicznej. Dlatego, aby go poprawić, ramę ze stali często okłada się dodatkowo płytami drewnopochodnymi oraz pianką poliuretanową. To pozwala znacząco zwiększyć parametry izolacyjne drzwi.

A jak ocieplić drzwi zewnętrzne metalowe? Modele z aluminium mają wielokomorowe profile ramy. W celu ich optymalnego ocieplenia stosuje się jedną dużą komorę centralną z materiałem izolacyjnym – zazwyczaj pianką poliuretanową. Wypełnienie o grubości ok. 4 cm warto umieścić też w ościeżnicy. 

Ocieplenie drzwi może też znajdować się w tzw. płycinie, czyli panelu drzwiowym umieszczonym bezpośrednio w ramie skrzydła. 

Jak prawidłowo ocieplić próg?

Pamiętaj też, że prawidłowe ocieplenie drzwi zewnętrznych nie może obyć się bez właściwego docieplenia progu. Nieodpowiednio ocieplony próg może prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu w domu, rozwoju pleśni na murze czy wysokich rachunków za ogrzewanie.

W nowych budynkach standardem jest już mocowanie progów termoizolacyjnych. Są one osadzone na specjalnym kanale przygotowanym pod posadzką, z komorami wypełnionymi powietrzem. Ich zadaniem jest efektywna izolacja od poziomu posadzki, a tym samym zapobieganie przenikaniu chłodu i wilgoci. Przestrzeń pod progiem wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, np. styrodurem do warstwy betonu umiejscowionej poniżej ocieplenia podłogi. 

Ciepłe progi termiczne są zwykle produkowane z tworzyw sztucznych połączonych z aluminium. Na próg w przejściu nakłada się specjalną gładką bądź żebrowaną pokrywę wykonaną z tworzywa. 

Ocieplając próg, koniecznie wykonaj też hydroizolację od strony zewnętrznej drzwi. Dzięki niej zredukujesz ryzyko korozji biologicznej.

ocieplenie-drzwi

Jak ocieplić drzwi? Odpowiedni montaż i dodatkowa warstwa izolacyjna

Prawidłowe osadzenie drzwi

Po zakupie ciepłych drzwi wejściowych należy je profesjonalnie zamontować. Najpierw zadbaj o właściwe osadzenie ościeżnicy. Zwykle ustawia się ją w zewnętrznym licu ściany, wykonując tzw. warstwowy (ciepły) montaż. Polega on na osłonięciu styku drzwi ze ścianą specjalnymi taśmami izolacyjnymi, ewentualnie pianą bądź taśmą rozprężną. Montując drzwi o dobrej izolacyjności, zwróć uwagę na to, aby wokół ościeżnicy nie powstawały mostki termiczne. W dwuwarstwowej ścianie ościeżnicę zamontuj jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, a w jednowarstwowej – w połowie grubości muru.

Pomimo najlepszych parametrów i wewnętrznego ocieplenia zdarza się jednak, że drzwi zewnętrzne nie są całkowicie szczelne. Wymagają zatem dodatkowej izolacji termicznej. Jak ocieplić drzwi w takiej sytuacji?

Zamocowanie uszczelki piankowej

Polecanym sposobem na zabezpieczenie mieszkania przed chłodem jest zamocowanie uszczelki piankowej, która zamaskuje szparę pomiędzy dolną futryną a drzwiami. Metoda ta jest bardzo prosta – przypomina naklejanie taśmy klejącej, nie wymaga zatem specjalnych umiejętności czy narzędzi. Po zamocowaniu dokładnie dociśnij materiał do powierzchni.

Przymocowanie listwy uszczelniającej

Innym sposobem jest przymocowanie listwy uszczelniającej do zewnętrznych drzwi. Listwy z PCV cechują się bardzo dobrą odpornością na obtarcia i pęknięcia, co pozwoli Ci zachować estetyczny wygląd i świetne parametry izolacyjne drzwi na długi czas. Dokładnie wymierzoną listwę starannie przybij do futryny.

Montaż tapicerki drzwiowej

Możesz też zdecydować się na montaż tapicerki drzwiowej po stronie wewnętrznej drzwi. To świetny sposób na udekorowanie mieszkania, a jednocześnie na poprawę parametrów izolacyjnych skrzydła. Tapicerkę wraz z warstwą pianki tapicerskiej należy przymocować do drzwi pinezkami i gwoździami.

Właściwe ocieplenie drzwi wejściowych a najczęściej popełniane błędy

Dobre ocieplenie drzwi zewnętrznych jest w stanie znacznie poprawić komfort termiczny budynku i zmniejszyć straty ciepła nawet o 30%, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jeśli zauważysz, że montaż nowych drzwi w domu znacząco poprawił komfort cieplny w budynku, a także zmniejszył Twoje rachunki, to oznacza, że ocieplenie drzwi spełnia swoją funkcję.

Niekiedy zdarza się jednak, że pomimo drzwi wejściowych o dobrych parametrach komfort termiczny w mieszkaniu nie jest dobry. Jeśli zatem w korytarzu zbyt często występują przeciągi, po przyłożeniu dłoni w pobliżu ościeżnicy drzwi zewnętrznych czujesz powiew zimnego powietrza lub wręcz widzisz szparę pod drzwiami koło progu, to znak, że Twoje drzwi potrzebują dodatkowej izolacji. W takim przypadku zastosuj się do przedstawionych wyżej wskazówek dotyczących uszczelnienia i ocieplenia skrzydła.

Data publikacji: 29.09.2016