Czym jest powłoka polimerowo-cementowa i gdzie ją zastosować?

Spośród wielu różnych materiałów budowlanych natrafić można również na zaprawę polimerowo-cementową. Jeśli nasz budynek lub jego otoczenie potrzebuje solidnego zaizolowania przed wodą, produkt służy właśnie do tego celu. Co wpływa na jego niezawodność i jak go używać?

powłoka polimerowo-cementowa

Na terenie naszej posiadłości znajdziemy wiele miejsc, które narażone są na kontakt z wodą, czy to zawartą w gruncie, czy w zbudowanym na terenie zielonym basenie. To nie jedyne przykłady możliwego pola działania powłoki polimerowo-cementowej. Jej zastosowanie będzie idealne w przypadku balkonów, tarasów, fundamentów, piwnic, a także wewnątrz różnych domowych pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka, pralnia. O niezawodności tego typu materiału budowlanego niech zaświadczy fakt, że takie zaprawy obecne są również w zastosowaniach w przemyśle i rolnictwie, na przykład jako materiał izolacyjny stosowany w zbiornikach nieczystości.

Jakie są powody tak powszechnego użycia zapraw polimerowo-cementowych?

- jednym z nich jest wielość materiałów, z którymi powłoka tego typu dobrze współpracuje, a przez to ma uniwersalne przeznaczenie: tynki cementowe, cementowo-wapienne, beton, mur, jastrych cementowy,

- pojedyncza powłoka ma niewielką grubość (do 2 mm), tak więc decydując się na jej użycie – oszczędzamy,

- warstwa odpowiednio nałożonego preparatu jest wytrzymała i elastyczna, czego dowodem jest jej odporność na działanie wody pod ciśnieniem,

- oprócz tego, że izoluje od wody i wilgoci, jest niewrażliwa na kontakt z takimi preparatami, jak siarczany i chlorki,

- nie dopuszcza do pojawienia się korozji na metalu – na przykład na zbrojeniu betonu,

- jest wysoce odporna na działanie skrajnych temperatur,

- jest odporna na działanie nieczystości zwierzęcych,

- mostkuje rysy do szerokości 1,5 mm,

- nie wymaga użycia siatki zbrojącej,

- jej nakładanie jest proste (za pomocą pędzla lub pacy) i szybkie – już po 5 godzinach, po pierwszym związaniu, możliwe jest nakładanie warstwy kolejnej.

powłoka polimerowo-cementowa

Co składa się na zaprawę polimerowo-cementową?

Preparat dostępny jest w dwu opakowaniach, których zawartość należy zmieszać w proporcjach podanych przez producenta. Na całość składają się wypełniacze mineralne, dodatki modyfikujące, dodatek polimerów i cement portlandzki – ten uzyskuje się przez zmieszanie klinkieru cementowego z gipsem. W zależności od konkretnego zastosowania grubość pokrycia różni się następująco:

- do izolacji typu lekkiego wystarczy powłoka o grubości 2 mm,

- do izolacji typu średniego – 2,5 mm,

- do izolacji typu ciężkiego – 2,5 mm.

Jak stosować?

Dużo uwagi i staranności należy poświęcić na uzupełnianie zaprawą tego typu wyokrągleń, naroży i krawędzi, a jeśli zamierzamy położyć na nią płytki ceramiczne, możemy to zrobić, stosując zaprawę elastyczną po 3 dniach od utwardzenia ostatniej warstwy nałożonego preparatu.