Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Zarówno wybór, jak i późniejsze użytkowanie drzwi wewnętrznych wydają się sprawami błahymi. I wybierając, i użytkując je, powinniśmy wziąć jednak pod uwagę wiele aspektów, które decydują o tym, na ile funkcjonalne i atrakcyjne okażą się zamontowane skrzydła. Oto one.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Podział ze względu na sposób otwierania

Drzwi uchylne – choć ich użytkowanie wiąże się z koniecznością wykorzystania sporej przestrzeni użytkowej, to stanowią standard zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Szerokość dostępnych w sklepach drzwi uchylnych mieści się w przedziale od 60 do 100 cm, wysokość to zaś najczęściej 203 cm. Tego rodzaju skrzydła mogą mieć też inne wymiary, lecz są one wówczas wykonywane na zamówienie. Z ich wyborem nie powinniśmy mieć jednak większych problemów, dlatego że szeroka gama form, w jakich są dostępne, to jedna z ich największych zalet. Z pewnością zaliczymy do nich również łatwy montaż. Drzwi uchylne dostępne są wersji jedno- lub dwuskrzydłowej.

Porada eksperta:

Wybierając odpowiednie drzwi uchylne do naszego mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, że możemy mieć do czynienia z modelami przylgowymi lub bezprzylgowymi. Te pierwsze charakteryzują pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które oznaczają, że powierzchnia przylegania drzwi do futryny jest większa. Analogicznie, drzwi bezprzyglowe nie posiadają wspomnianego wycięcia i chowają się w ościeżnicy po zamknięciu.

Drzwi przesuwne – nie są tak popularne jak drzwi uchylne, ale coraz więcej użytkowników decyduje się na ich wybór. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają bardzo wysoki komfort otwierania i zamykania. Skrzydło poruszające się na specjalnych prowadnicach, po otwarciu chowa się w ścianie lub rozsuwa wzdłuż jej powierzchni – wówczas wymaga wygospodarowania w tym miejscu odpowiedniej przestrzeni. W każdym z przypadków drzwi takie zabierają jednak mniej miejsca niż drzwi uchylne, a przy tym są równie estetyczne – mogą być drewniane, przeszklone, a nawet wykonane w całości z tafli szkła hartowanego. Ich główna wadą jest z kolei trudny montaż. Podobnie jak drzwi uchylne, także przesuwne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe.

Drzwi harmonijkowe – nazywane też łamanymi, stanowią alternatywę zarówno dla drzwi uchylnych, jak i przesuwnych. Ich skrzydła otwierają się i zamykają dzięki specjalnym wózkom lub ślizgaczom, które poruszają się po szynie zamontowanej na górnej ościeżnicy. Nie chowają się jednak w ścianie ani nie rozsuwają się wzdłuż niej jak drzwi przesuwne, co jest ich największą wadą, ponieważ mimo otwarcia, wciąż zajmują fragment wejścia. Na ich konstrukcję składa się kilka pionowych części, połączonych w jedną całość za pomocą zawiasów i składających się jedna po drugiej do boku futryny.

Porada eksperta:

Rozważając zakup drzwi składanych, warto wziąć pod uwagę drzwi harmonijkowe, które wykonane są z wąskich paneli o szerokości 10-15 cm. W przeciwieństwie do standardowych drzwi składanych, pojedyncze ich fragmenty połączone są pasami z płótna lub tworzywa sztucznego. To idealna propozycja do małych wnętrz. Komfortowa i tania zarazem.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Pełne czy przeszklone?

To pytanie należy rozstrzygnąć, kierując się warunkami konkretnego pomieszczenia, jego charakterem oraz naszymi indywidualnymi potrzebami i upodobaniami. Drzwi przeszkolone powinno stosować się przede wszystkim w pomieszczeniach, do których wpada stosunkowo niewiele światła naturalnego, lub w sytuacji, kiedy chcemy doświetlić pomieszczenia kompletnie pozbawione okien, np. korytarz, wzdłuż którego rozmieszczonych jest kilka pokojów. Co bardzo ważne – drzwi z przeszkleniami nie muszą odbierać nam intymności wewnątrz pomieszczeń – po pierwsze dlatego, że fragmenty szkła mogą być bardzo niewielkie, a po drugie mogą być one nieprzejrzyste – to od nas zależy, czy wybierzemy przeszklenia przezroczyste czy matowe. Wykorzystać możemy też surowiec barwiony, ornamentowy czy witrażowy, dodatkowo urozmaicając wygląd wnętrz. Stawiając z kolei na drzwi pełne, wybieramy stuprocentową prywatność i znacznie lepsze wygłuszenie pokoju, w którym przebywamy. Poza tym, drzwi bez przeszkleń to rozwiązanie mniej kosztowne.

Podział ze względu na konstrukcję

Drzwi drewniane – mogą to być drzwi, które są w całości wykonane z drewna litego bądź też wyprodukowane warstwowo z drewna klejonego. Piękno drewna dostrzegalne jest zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji, lecz to skrzydła warstwowe odznaczają się znacznie lepszymi właściwościami. Mowa tutaj przede wszystkim o zwiększonej odporności na wypaczanie, zmiany temperatury oraz działanie wilgoci. Do produkcji drzwi drewnianych wykorzystywane są takie gatunki jak dąb, sosna, jesion, buk czy mahoń. Decydując się na tego rodzaju konstrukcję, należy pamiętać również o tym, że drzwi drewniane nie zawsze nadają się do użytku od razu po zakupie, mogą bowiem wymagać dodatkowego wykończenia za pomocą farby, lakieru czy bejcy. Drzwi wykończone przez producenta są z kolei znacznie droższe od tych wyłącznie zaimpregnowanych.

Drzwi drewnopochodne – mimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych drewna oraz jego wytrzymałości, większą popularnością cieszą się obecnie skrzydła wykonane z materiałów drewnopochodnych. Mowa tutaj przede wszystkim o drzwiach z płyty MDF lub HDF, płyty wiórowo-otworowej oraz tych o wypełnieniu typu „plaster miodu”, które wypadają zdecydowanie najkorzystniej cenowo. Drzwi drewnopochodne nie wykazują tak wysokiej wytrzymałości, jak te wykonane z drewna, ale są o wiele lżejsze i doskonale radzą sobie z działaniem wilgoci oraz wahaniami temperatury. Mogą być wykończone laminatem lub droższym, lecz znacznie trwalszym i efektowniejszym zarazem, fornirem.

Drzwi szklane – drzwi wewnętrzne mogą być też w całości wykonane ze szkła. Tego rodzaju skrzydła pasują głównie do wyszukanych, modernistycznych wnętrz i są bardzo rzadko stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Mimo wyjątkowego uroku, nie przemawia za nimi również cena i konieczność wykonania specjalnie przystosowanego nadproża i ściany. Wykonuje się je ze szkła hartowanego, które nawet przy rozsypaniu, nie powoduje skaleczeń. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mogą być też przezroczyste, matowe, metaliczne, piaskowane, gładkie lub wypukłe.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Otwierane w prawo lub w lewo

Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór drzwi wewnętrznych, powinniśmy zastanowić się, w którą stronę będą się one otwierały. Do wyboru mamy oczywiście opcję lewo- bądź prawostronną, lecz nie zawsze oba rozwiązania są idealne. Kierunek otwierania drzwi powinien być bowiem uzależniony od warunków pomieszczenia, w którym chcemy je umieścić. Skrzydło powinno działać tak, by jego otwieranie było wygodne – należy zadbać m.in. o to, by drzwi do różnych pomieszczeń nie rozwierały się w tym samym kierunku, zderzając się i blokując wzajemnie. Skrzydło po otwarciu nie powinno też zasłaniać włączników światła ani gniazdek elektrycznych.

Porada eksperta:

Jeśli stoimy bezpośrednio przed drzwiami i po pociągnięciu za klamkę otwierają się one w naszą stronę w lewo, to są to drzwi lewe. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku drzwi prawych. Większość drzwi wewnętrznych posiada jednak najczęściej dwie opcje otwierania – mogą być zarówno prawe, jak i lewe. Jeśli tak nie jest, wtedy konieczne jest właściwe rozpoznanie.

Czyszczenie drzwi wewnętrznych

Regularne dbanie o drzwi pokojowe to gwarancja wydłużenia ich trwałości i piękna. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że ich pielęgnacja i konserwacja nie powinna ograniczać się jedynie do pozbycia się z ich powierzchni nagromadzonych warstw kurzu. Podstawą jest dokładne czyszczenie. Zarówno z drzwi drewnianych, drewnopochodnych, jak i szklanych większość zabrudzeń możemy usuwać przy użyciu letniej wody z minimalnym dodatkiem płynu do mycia naczyń, który nałożymy na lekko wilgotną i dobrze wykręconą ściereczkę z mikrofibry. Nigdy nie powinniśmy stosować do tego celu środków żrących, chlorowanych czy alkalicznych, szczególnie w przypadku najczęściej stosowanych drzwi drewnianych i drewnopochodnych, których strukturę możemy łatwo uszkodzić. Na specjalne środki czyszczące powinniśmy decydować się jedynie w przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń, które na drzwiach pojawiają się jednak rzadko.

Porada eksperta:

Doskonałym sposobem na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń z drzwi drewnianych jest użycie specjalnego mleczka pielęgnacyjnego. Wystarczy nałożyć na ściereczkę cienką jego warstwę i przetrzeć skrzydło – po wyczyszczeniu drzwi będą bardziej odporne na wnikanie wody i utlenianie się warstwy dekoracyjnej, która zyska świeży wygląd.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, pielęgnacja i renowacja

Podstawowe zabiegi konserwacyjne

Należy pamiętać o tym, że pielęgnacja drzwi wewnętrznych powinna obejmować każdy element skrzydła. Do tych najważniejszych z pewnością zaliczymy zamki i zawiasy, które należy zakonserwować zgodnie z zaleceniami producenta od razu po zamontowaniu drzwi, zanim jeszcze zostaną one przeznaczone do użytku. Nie możemy zapominać także o okuciach, a szczególnie ich ruchomym elementach, które powinno się smarować przynajmniej raz w roku. Możemy użyć do tego celu smarów, preparatów na bazie silikonu, a nawet bardzo skutecznych oliwek przeznaczonych do konserwacji maszyn do szycia, unikając zaś środków, które w swoim składzie posiadają żywice i kwasy. Z taką samą częstotliwością powinniśmy natłuszczać uszczelki zamontowane w drzwiach – to zadanie możemy wykonać przy użyciu wazeliny technicznej lub specjalnego smaru do uszczelek.

Renowacja drzwi wewnętrznych

Na renowację drzwi wewnętrznych możemy sobie pozwolić przede wszystkim w przypadku drzwi drewnianych i drewnopochodnych. Kluczowe jest tutaj odnowienie warstwy lakierniczej, która podkreśla rysunek oraz uodparnia powierzchnię na działanie szkodliwych czynników. Powinniśmy decydować się na taki krok wtedy, gdy na skrzydle zauważalne są drobne pęknięcia lub wybrzuszenia lakieru, prowadzące do jego odprysków i łuszczenia.

Wykonanie takiej renowacji jest jednak trudne i najlepiej powierzyć je sprawdzonej ekipie malarskiej. Podejmując się jej we własnym zakresie, należy postępować zgodnie z następującymi zasadami:

  • powierzchnia drzwi powinna wykazywać około 16-procentową wilgotność,

  • do malowania renowacyjnego należy zastosować warstwę podkładową i nawierzchniową (lazurę lub farbę),

  • przed ich nałożeniem powierzchnię drzwi należy dokładnie oszlifować przy użyciu papieru ściernego o granulacji w przedziale od P-200 do P-400,

  • skuteczność nałożenia podkładu i warstwy wykończeniowej gwarantuje użycie pędzla z włosiem naturalnym lub rozszczepionego pędzla akrylowego,

  • aplikacja zarówno jednej, jak i drugiej powłoki powinna być wykonywana wzdłuż włókien.

Uwaga!

Na renowację drzwi wewnętrznych nie powinniśmy decydować się pod żadnym względem podczas ich okresu gwarancyjnego. Poprawę widocznych uszkodzeń należy powierzyć producentowi danego skrzydła.