Montaż samozamykacza do drzwi krok po kroku

Nie bez przyczyny to właśnie drzwi są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Odpowiadają za bezpieczeństwo, komfort oraz niższe rachunki, a to wszystko za sprawą samozamykacza do drzwi. Czym jest, jakie są jego zalety i czy warto go zainstalować? W najnowszym artykule bierzemy pod lupę montaż samozamykacza, a także wyjaśniamy, jak powinna przebiec jego poprawna regulacja.

Przejdź do następnych akapitów:

Samozamykacz do drzwi – czy warto go mieć?

Zacznijmy od tego, co to jest samozamykacz do drzwi. To urządzenie, które służy do automatycznego zamykania drzwi po ich otwarciu. Samozamykacz może być zamontowany na zawiasach lub na szczelinie między skrzydłem drzwi a futryną. Istnieje kilka rodzajów samozamykaczy do drzwi, które różnią się sposobem działania i zastosowaniem. Do najpopularniejszych należą modele hydrauliczne, elektromagnetyczne oraz magnetyczne. 

Dzięki jego użyciu możliwe jest utrzymanie drzwi w zamkniętym stanie, co jest szczególnie przydatne w miejscach, gdzie liczy się bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznej, jak szkoły, laboratoria, urzędy, szpitale czy zamknięte osiedla. Samozamykacz do drzwi może być również używany w domach prywatnych, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu drzwi przez dzieci lub zwierzęta domowe. Eliminuje też problem trzaskania i konieczność zamykania skrzydła po otwarciu we własnym zakresie. 

Samozamykacz jest także przydatny w utrzymaniu porządku, zapobiegając gromadzeniu się kurzu i brudu wokół drzwi. Co więcej, automatyczne zamknięcie pozwala na uniknięcie przeciągów, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń, dlatego mechanizm często montowany jest w wejściu do klatki schodowej. 

Montaż samozamykacza daje zatem wiele korzyści – bezpieczeństwo, komfort, czy niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Jednak na prawidłowość jego działania ma wpływ nie tylko instalacja, ale i regulacja domykacza drzwi.

montaż samozamykacza

Montaż samozamykacza do drzwi krok po kroku

Jak zamontować samozamykacz do drzwi? Nie jest to trudne zadanie, dlatego z pewnością poradzisz sobie z nim na własną rękę. 

Co ważne, instalacji samozamykacza możemy dokonać na dwa sposoby: montując go od strony zawiasów lub na ościeżnicy. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach montażu. 

Krok 1: wywiercenie otworów

Aby montaż samozamykacza został poprawnie zrealizowany, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kąt otwarcia drzwi i dostosować według niego położenie samozamykacza. Konieczne jest w tym przypadku wywiercenie odpowiednich otworów zarówno w drzwiach, jak i ościeżnicy.

Krok 2: zainstalowanie samozamykacza

Po wywierceniu otworów zamocuj w nich urządzenia przy użyciu śrub lub wkrętów do drewna w zależności od rodzaju drzwi. Nie możemy zapominać o tym, że zawory hydrauliczne, które odpowiadają za regulację prędkości zamykania i domykania, muszą być odwrócone w kierunku zawiasów. 

Krok 3: Regulacja długości ramienia samozamykacza

Podczas montażu należy pamiętać również o wyregulowaniu długości ramienia samozamykacza, tak aby jego położenie było prostopadłe do położenia ościeżnicy.

Ważne!

Montaż samozamykacza to zadanie, które należy wykonywać krok po kroku zgodnie z wytycznymi producenta, jakie znajdziemy w instrukcji obsługi danego urządzenia. Kierowanie się odpowiednimi szablonami i rysunkami to gwarancja udanego montażu.

Przeczytaj również: Akcesoria do drzwi i okien – wybór i zastosowanie

Regulacja samozamykacza do drzwi – instrukcja

Regulacja samozamykacza drzwi to niezwykle ważny etap, którego pominięcie sprawi, że mechanizm nie będzie działał właściwie.

Za regulację samozamykacza odpowiadają znajdujące się w nim zawory hydrauliczne – jeden z nich odpowiada za prędkość, z jaką jest realizowany proces zamykania drzwi, a drugi – za prędkość, z jaką dokonuje się domykanie, czyli ostateczny etap zamknięcia skrzydła. 

Aby poprawnie wyregulować działanie samozamykacza drzwiowego, należy zawsze dbać o kolejność działań. Najpierw regulujemy zawór odpowiedzialny za zamykanie, a dopiero potem – ten odpowiedzialny za domykanie. Proces zamykania się drzwi po otwarciu należy dostosować przede wszystkim do własnych potrzeb. Zaleca się jednak, by trwał on nie mniej niż 5 sekund – wówczas działanie samozamykacza jest najbardziej optymalne. 

Aby zmniejszyć prędkość zamykania lub domykania, należy odpowiedni zawór przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z kolei, by go zwiększyć – analogicznie należy przekręcić zawór w drugą stronę.

montaż samozamykacza

Zainspiruj się: Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku

Montaż i regulacja samozamykacza – podsumowanie artykułu

Jednym z najbardziej praktycznych akcesoriów do drzwi jest samozamykacz do drzwi. Regulacja jego mechanizmu oraz odpowiedni montaż są kluczowe dla sprawnego działania, co daje nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. 

Jeśli szukasz solidnych samozamykaczy, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie internetowym, jak i salonach stacjonarnych znajdziesz nowoczesne modele od renomowanych producentów. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego produktu, chętnie odpowiemy na Twoje pytania, czy doradzimy w zakupach. Zapraszamy!

Data publikacji: 29.07.2016

Data aktualizacji: 20.12.2022