icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czyszczenie klinkieru – czym czyścić płytki i cegły klinkierowe?

Płytki elewacyjne klinkierowe to dość delikatny materiał, który może sprawiać pewne trudności w pielęgnacji. Jak skutecznie usuwać z nich różne zabrudzenia, aby szybko przywrócić im czysty wygląd, nie niszcząc ich przy tym? Jakie są sposoby na czyszczenie klinkieru? Odpowiedzi i porady znajdziesz w poniższym artykule.

Czym czyścić klinkier – poradnik

Cegła klinkierowa to produkt, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Niezliczone bogactwo kolorów, formatów oraz faktur sprawia, że możesz projektować elewacje na wiele różnych sposobów. W związku z tym jest to niezwykle popularny materiał budowalny. Ulega on oczywiście zabrudzeniu. Czym wyczyścić cegłę klinkierową? To zależy od rodzaju zabrudzenia. Oto krótki poradnik. 

Przeczytaj również: Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie

Biały nalot na płytkach – czym myć klinkier? 

Problemem, na który uskarża się największa liczba użytkowników elewacji klinkierowej, jest biały nalot. Czym on jest i skąd się bierze? Szarobiała powłoka na płytkach to wykwit solny. Przyczynami jego powstawania mogą być:

  • nieodpowiedni skład chemiczny płytek klinkierowych lub niewłaściwa woda zarobowa, która później paruje i osadza się na elewacji w postaci nalotu;

  • układanie płytek w złych warunkach atmosferycznych;

  • zaprawa zawierająca wapno lub taka, która jest za rzadka.

Do usunięcia wykwitów z powierzchni klinkieru nie trzeba od razu stosować specjalnych środków czyszczących. Wcześniej należy sprawdzić, z jakim rodzajem nalotu mamy do czynienia. Gdy warstwa osadu jest cienka i da się ją zetrzeć ręką, wystarczy usunąć je na sucho – gąbką lub twardą szczotką (nie stalową, bo może porysować powierzchnię klinkieru).

Jeżeli po takim zabiegu nalot nie zniknie z klinkieru, lecz dodatkowo pojawią się na jego powierzchni jasnoszare przebarwienia, konieczne jest użycie specjalnie do tego przeznaczonych środków. Zaleca się zastosowanie na powierzchni płytek rozcieńczonych kwasów organicznych – np. 5-procentowego roztworu kwasu solnego lub 5-procentowego kwasy fluorowego. Po 10 minutach zmywamy je i jeszcze raz czyścimy płytki wodą pod ciśnieniem. 

Przed zabiegiem miejsce pokryte wykwitami trzeba zwilżyć wodą. Dopiero wtedy nanosi się preparat i klinkier szoruje twardą szczotką. Następnie powierzchnię dokładnie spłukuje się kilkakrotnie czystą wodą. Jeśli po wyschnięciu wciąż widać białe plamy, zbieg trzeba powtórzyć. 

Warto również rozważyć czyszczenie klinkieru octem. Jest to domowy sposób na pozbycie się wykwitów wapiennych. Wystarczy, że zaopatrzysz się w ściereczkę, którą nasączysz octem oraz gąbkę do mycia naczyń. Delikatnie nakładaj na plamę ciecz, a następnie delikatnie szoruj.

czyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieru

Ślady korozji biologicznej na klinkierze elewacyjnym

Intensywne działanie czynników atmosferycznych może sprawić, że nasza elewacja ulegnie korozji biologicznej. Co możemy zrobić, aby usunąć z niej ślady tego zjawiska? Pomogą nam w tym specjalne środki chemiczne do usuwania biokorozji – przed użyciem powinniśmy je jednak rozcieńczyć w wodzie, zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.

Pamiętajmy również, że biokorozja to długotrwały proces, dlatego też nie usuniemy go po jednokrotnej aplikacji środka czyszczącego. Do całkowitego wyczyszczenia płytek klinkierowych z jej pozostałości może być konieczne kilkakrotne nakładanie tego preparatu – stosowanie go kontynuujemy tak długo, aż nie pozbędziemy się wszystkich glonów. Warto również używać go później w roli zabezpieczenia przed nawrotem korozji biologicznej.

Usuwamy resztki kleju i zaprawy

Niechlujnie i nieprecyzyjnie nałożona zaprawa czy też fuga może pozostawić na płytkach elewacyjnych klinkierowych ślad, którego usunięcie może nam sprawić pewien problem. Jak sobie z tym poradzimy? Przed przystąpieniem do pracy upewnijmy się, że zaprawa i fuga już wyschły – w przeciwnym razie możemy jeszcze je rozmazać lub nawet wypłukać spomiędzy płytek.

Jeśli zdecydujemy się na użycie profesjonalnych, chemicznych środków czyszczących klinkier, najpierw wypróbujmy je na niewielkim fragmencie powierzchni. Preparat do czyszczenia klinkieru może zostać wchłonięty przez materiał lub stworzyć na jego powierzchni powłokę – w tym drugim przypadku nie powinniśmy stosować go na całej powierzchni elewacji.

Przede wszystkim unikajmy wszelkich impregnatów do płytek klinkierowych (które są przeznaczone na koniec – tylko do czystych powierzchni) – tego rodzaju środki tylko zakonserwują plamy, dzięki czemu będą one jeszcze trudniejsze do usunięcia. Jeśli ślady są jeszcze wilgotne, powinny się one zmyć wilgotną ściereczką. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętymi plamami, możemy zetrzeć je szczoteczką nasączoną octem.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o cegle klinkierowej?

czyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieruczyszczenie-klinkieru

Czyszczenie klinkieru – impregnacja

Czyszczenie klinkieru to bardzo ważna kwestia, jednak przy okazji mycia nie wolno zapominać również o jego impregnacji. Czystą klinkierową elewację warto zabezpieczyć. W ten sposób uszczelnia się strukturę klinkieru i spoin. Zabezpieczone impregnatem powierzchnie dużo łatwiej utrzymać w czystości. Jak to jednak robić? 

Impregnacja klinkieru pozwoli Ci zabezpieczyć cegłę przed podatnością na brud, ale również przed przyjmowaniem wilgoci. Jeśli dobrze zaimpregnujesz powierzchnię, wówczas unikniesz powstawania nieestetycznych wykwitów czy zacieków. Zabezpieczenie cegły klinkierowej jest szczególnie ważne, jeżeli mieszkasz blisko drogi, ponieważ elewacja jest narażona na największe zabrudzenia. 

Impregnacja cegły klinkierowej ręcznie formowanej nie polega na zabezpieczeniu materiału przed niskimi temperaturami. Produkt ten charakteryzuje się dużą nasiąkliwością, jednak jest mrozoodporny. Impregnacja elewacji z cegły klinkierowej ręcznie formowanej ma przede wszystkim uchronić ją przed negatywnym oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza oraz kwaśnych deszczów. 

Wybierając odpowiedni preparat do impregnacji, zwróć uwagę, by ten nie ograniczał naturalnej oddychalności muru, ponieważ może to doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia zawilgoceń. 

Cegła klinkierowa to popularny materiał budowlany. W ofercie Castoramy znajdziesz nie tylko gotowy produkt, ale również akcesoria do jego montażu oraz czyszczenia. Sprawdź nasz pełny asortyment i przekonaj się sam!

Data publikacji: 29.11.2017