Produkty

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia

Płytki elewacyjne klinkierowe to dość delikatny materiał, który może sprawiać pewne trudności w pielęgnacji. Jak skutecznie usuwać z nich różne zabrudzenia, aby szybko przywrócić im czysty wygląd, nie niszcząc ich przy tym?

płytki klinkieroweJak usunąć biały nalot z płytek klinkierowych?

Problemem, na który uskarża się największa liczba użytkowników elewacji klinkierowej, jest biały nalot. Czym on jest i skąd się bierze? Szarobiała powłoka na płytkach to wykwit solny. Przyczynami jego powstawania mogą być:

- nieodpowiedni skład chemiczny płytek klinkierowych lub niewłaściwa woda zarobowa, która później paruje i osadza się na elewacji w postaci nalotu;

- układanie płytek w złych warunkach atmosferycznych;

- zaprawa zawierająca wapno lub taka, która jest za rzadka.

Płytka klinkierowa podłogowa Semir Paradyż 30 x 30 cm brązowa 0,99 m2Co możemy zrobić, aby usunąć szarobiały nalot z naszych klinkierowych płytek elewacyjnych? Pierwszy etap pracy to mechaniczne usunięcie zabrudzeń szczotką o twardym włosiu i myjką ciśnieniową. Następnie zaleca się zastosowanie na powierzchni płytek rozcieńczonych kwasów organicznych – np. 5-procentowego roztworu kwasu solnego lub 5-procentowego kwasy fluorowego. Po 10 minutach zmywamy je i jeszcze raz czyścimy płytki wodą pod ciśnieniem. Po wykonaniu tego zabiegu warto zaimpregnować całą powierzchnię – ochroni ją to przed powstawaniem tego rodzaju zabrudzeń w przyszłości.

Ślady korozji biologicznej na klinkierze elewacyjnym

Intensywne działanie czynników atmosferycznych może sprawić, że nasza elewacja ulegnie korozji biologicznej. Co możemy zrobić, aby usunąć z niej ślady tego zjawiska? Pomogą nam w tym specjalne środki chemiczne do usuwania biokorozji – przed użyciem powinniśmy je jednak rozcieńczyć w wodzie, zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.

płytki klinkierowePamiętajmy również, że biokorozja to długotrwały proces, dlatego też nie usuniemy go po jednokrotnej aplikacji środka czyszczącego. Do całkowitego wyczyszczenia płytek klinkierowych z jej pozostałości może być konieczne kilkakrotne nakładanie tego preparatu – stosowanie go kontynuujemy tak długo, aż nie pozbędziemy się wszystkich glonów. Warto również używać go później w roli zabezpieczenia przed nawrotem korozji biologicznej.

Usuwamy resztki kleju i zaprawy

Niechlujnie i nieprecyzyjnie nałożona zaprawa czy też fuga może pozostawić na płytkach elewacyjnych klinkierowych ślad, którego usunięcie może nam sprawić pewien problem. Jak sobie z tym poradzimy? Przed przystąpieniem do pracy upewnijmy się, że zaprawa i fuga już wyschły – w przeciwnym razie możemy jeszcze je rozmazać lub nawet wypłukać spomiędzy płytek.

Porada eksperta

Jeśli zdecydujemy się na użycie profesjonalnych, chemicznych środków czyszczących klinkier, najpierw wypróbujmy je na niewielkim fragmencie powierzchni. Preparat może zostać wchłonięty przez materiał lub stworzyć na jego powierzchni powłokę – w tym drugim przypadku nie powinniśmy stosować go na całej powierzchni elewacji.

Przede wszystkim unikajmy wszelkich impregnatów do płytek klinkierowych (które są przeznaczone na koniec – tylko do czystych powierzchni) – tego rodzaju środki tylko zakonserwują plamy, dzięki czemu będą one jeszcze trudniejsze do usunięcia. Jeśli ślady są jeszcze wilgotne, powinny się one zmyć wilgotną ściereczką. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętymi plamami, możemy zetrzeć je szczoteczką nasączoną octem.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia