Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastanawiasz się, gdzie wykorzystać płytki klinkierowe? Jak je układać, by uzyskać zadowalający efekt? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym poradniku.

układanie-klinkieruukładanie-klinkieruukładanie-klinkieruukładanie-klinkieru

Wybór płytek klinkierowych należy do najpopularniejszych sposobów wykończenia elewacji. Trwałość, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, niska nasiąkliwość, walory estetyczne – połączenie tych kilku cech w jednym produkcie zadecydowało o jego popularności.

Ci, którzy postawili na płytki klinkierowe, chwalą sobie m.in. estetykę wykończenia elewacji. Często jest to zasługa cierpliwości i precyzji. Praca nad ułożeniem klinkieru nie jest trudna, chociaż błędy można popełnić już podczas doboru odpowiednich produktów.

Klinkier a wystrój

Klinkier sprawdzi się zarówno w nowoczesnych projektach, jak i podczas odnawiania nieco starszych obiektów. Ten naturalny materiał wykorzystasz do ozdoby zewnętrznych ścian domu, a także do stworzenia cokołu czy zabezpieczenia tarasu. Układanie płytek klinkierowych na schodach zewnętrznych to również dobry pomysł na wykorzystanie tego produktu. Warto wspomnieć, że klinkier ma także potencjał dekoracyjny – świetnie zimitujesz nim np. ceglaną ścianę we wnętrzu swojego „M“.

ogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieru

Płytki występują w szerokiej gamie kolorystycznej – od bieli i żółci, po szarości i ciemne brązy. Wśród najpopularniejszych produktów wymienia się właśnie te w kolorze ciemnej czerwieni – imitujące cegłę. Dobrze położony materiał do złudzenia przypomina mur.

Układanie płytek klinkierowych – jakie produkty wybrać?

Nie ważne, czy planujesz układanie płytek klinkierowych na schodach, tarasie czy w domu, zawsze używaj specjalnej zaprawy i fugi (dedykowanej pod klinkier). Zwykłe produkty mogą spowodować pojawienie się nieatrakcyjnych wykwitów. Czym się kierować? Zaprawa powinna być wytrzymała, elastyczna i mrozoodporna. Podobne kryteria doboru dotyczą fugi. Nie daj się zwieść produktom uniwersalnym.

A co z płytkami? Wybierz je zgodnie ze swoim gustem, ale przed podejściem do kasy sprawdź, czy wybrałeś odpowiedni rodzaj materiału. Ze względu na różnicę warunków, inne płytki sprawdzą się do zastosowania wewnątrz domu, a inne na zewnątrz. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez Ciebie produkt jest przeznaczony do położenia na ścianę, czy na podłogę. Płytki, po których będziesz chodzić, muszą być odporne na większy nacisk.

płytki-klinkierowe-układaniepłytki-klinkierowe-układaniepłytki-klinkierowe-układaniepłytki-klinkierowe-układanie

Płytki klinkierowe – jak układać je na elewacji, by uzyskać imponujący efekt?

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Układanie płytek klinkierowych na elewacji rozpocznij od przygotowania powierzchni. Pozbądź się zabrudzeń, kurzu, tłuszczu i ubytków. Zadbaj o to, by ściana była równa i sucha. Jeśli obawiasz się słabej przyczepności, przed położeniem klinkieru zagruntuj ją.

Krok drugi – nakładanie kleju

Specjalistyczny produkt nanieś etapami na wybraną powierzchnię. Użyj do tego pacy zębatej. Klej nakładaj precyzyjnie. Nie zostawiaj wolnych szczelin i nie przesadzaj z ilością zaprawy.

Krok trzeci – przyklejanie płytek

Jak układać płytki klinkierowe? W pierwszej kolejności wymieszaj płytki z różnych opakowań, by nadać powierzchni naturalny wygląd. Później wyznacz sobie na ścianie linie pomocnicze, dzięki którym utrzymasz poziom. Przyklejanie rozpocznij od naroży. W samych narożnikach użyj płytek kątowych.

ogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieruogrodzenie-z-klinkieru

Dokładając kolejne elementy, pamiętaj o zachowaniu odstępu na fugę (minimalna szerokość spoiny to 5 mm). Każdą przyklejoną płytkę delikatnie dociśnij, by mieć pewność, że jest dobrze przytwierdzona. Co jakiś czas sięgnij po poziomicę, by skontrolować, czy przypadkiem nie układasz klinkieru krzywo.

Krok czwarty – fugowanie

Ten etap pracy rozpocznij, gdy zaprawa dobrze zwiąże (czas oczekiwania znajdziesz w zaleceniach producenta). W pierwszej kolejności wypełnij fugą pionowe szczeliny, a później poziome. Pamiętaj, by usunąć nadmiar preparatu.

Krok piąty – zabezpieczenie powierzchni

Układanie płytek klinkierowych na elewacji zakończ zabezpieczeniem powierzchni przed zwilgoceniem (na dwa tygodnie). Użyj folii, ale nie odcinaj dostępu powietrza.

układanie płytek klinkierowych na elewacjiukładanie płytek klinkierowych na elewacjiukładanie płytek klinkierowych na elewacjiukładanie płytek klinkierowych na elewacji

Układanie płytek klinkierowych na styropianie i we wnętrzach

Nie zawsze przyjdzie Ci pracować na otynkowanej powierzchni. Układanie płytek klinkierowych na styropianie lub wełnie wymaga wykonania specjalnego zabezpieczenia. Na ocieploną powierzchnię nałóż warstwę kleju i zatop w nim siatkę zbrojącą.

W następnej kolejności wykonaj kołkowanie (wbijaj 5 kołków na metr kwadratowy). Teraz drogi są dwie: albo możesz od razu przystąpić do klejenia płytek, albo nałożyć dodatkową siatkę na jeszcze jedną warstwę kleju i dopiero potem układać klinkier.

Jak układać płytki klinkierowe we wnętrzach? Dokładnie tak samo jak na elewacji. Technika niczym się nie różni. Pamiętaj tylko o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Unikaj tych błędów

Jak już zostało wspomniane, układanie płytek klinkierowych nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga dużej precyzji. Tylko prosto położone rzędy zagwarantują Ci estetyczny efekt na elewacji.

Wielu banalnych błędów przy układaniu płytek klinkierowych unikniesz jeszcze przed przystąpieniem do pracy. By zaoszczędzić sobie kłopotu:

  • sprawdź, czy masz odpowiednią ilość płytek, gdyby te uległy zniszczeniu (płytki z innej partii mogą się różnić odcieniem);

  • nie namaczaj produktu przed ułożeniem;

  • dodaj do zaprawy tylko tyle wody, ile jest to konieczne;

  • nie pracuj w deszczu i podczas mrozów.

 

Data aktualizacji: 15/04/2024