Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu najlepiej ją postawić i jakimi pnączami udekorować?

Pergola – definicja i funkcja

Pergola to budowla ogrodowa przypominająca zacienioną aleję. Składa się z dwóch rzędów słupków połączonych zadaszeniem z belek lub kratownicy. Wielkość naszej pergoli zależeć będzie od wielkości ogrodu, stylu, w jakim jest on urządzony, a także potrzeb i rodzaju roślin, który chcemy przy niej uprawiać. Jeśli chcemy ją udekorować różą czy klematisem pergola może być delikatna, jeśli zaś zależy nam na winorośli – zdecydujemy się na coś obszerniejszego i mocniejszego.

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

W którym miejscu ogrodu postawić pergolę

W zależności od rozmiarów naszego ogrodu, ale i tego jaką funkcję ma w nim pełnić pergola zdecydujemy się na różne jej rozmieszczenie. Musimy przy tym pamiętać, że optymalną opcją – szczególnie dla roślin na niej uprawianych – będzie miejsce najbardziej nasłonecznione:

przy wejściu do ogrodu – taka forma sprawdza się w przypadku małych i dużych przestrzeni. Odpowiednia tu będzie skromna pergola w kształcie łuku obsadzona np. różami. Doda romantyzmu i magii;

przy tarasie – taka pergola najczęściej pełni funkcję zadaszenia czy parawanu i skutecznie chroni przed słońcem. Można pod nią ustawić leżaki, huśtawkę lub donice z kwiatami – w zależności od tego jak duża jest nasza budowla;

na środku lub w kącie ogrodu – jeśli przestrzeń jest spora, możemy pokusić się o większą budowlę, pod którą ukryjemy mały stolik i kilka krzeseł. W ten sposób będziemy mogli korzystać z naszego prowizorycznego domku, by rozkoszować się ciszą, spokojem i cieniem.

Przeczytaj także: Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Jak samemu zbudować pergolę?

Zbudowanie pergoli wcale nie jest trudną sprawą zwłaszcza, że możesz bez trudu kupić odpowiednie bramki czy kratki do pnączy. Najczęściej wykonane są one z impregnowanego drewna sosnowego i dostępne w wielu rozmiarach i kształtach np. prostokątnym, kwadratowym, łukowym czy skośnym. Wystarczy je tylko odpowiednio połączyć, używając do tego słupków, wkrętów i okuć. To najważniejsze akcesoria do zbudowania pergoli. Jeśli nie masz czasu na wznoszenie własnych budowli, bez trudu kupisz gotową pergolę czy bramkę dekoracyjną, a Twoim jedynym zadaniem będzie obsadzić ją kwiatami.

Zainspiruj się: Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Czy wiesz, że…?

Pergole znane już były w czasach antycznych i wykorzystywane przez Rzymian, Egipcjan i Greków jako małe altanki przepuszczające wiatr i światło, ale chroniące jednocześnie przed uporczywymi promieniami równikowego słońca.

Czym obsadzić pergolę?

Spore w rozmiarach i mocne pergole wytrzymają uprawę winorośli i winobluszczy. Musimy przy tym pamiętać, że pergola taka wymaga fundamentu o solidnych słupach i belkach. Przy mniejszych konstrukcjach sprawdzą się róże pnące i klematisy. To stylistyka typowo angielskich ogrodów, bardzo romantyczna i magiczna. Jeśli pokusimy się w naszym ogrodzie o stylistykę orientalną, na pergoli świetnie sprawdzą się glicynie. Zaś przy skromniejszych budowlach możemy śmiało postawić na groszek pachnący. Tworzy bardzo dobry efekt estetyczny, porastając drewniane kraty.