Wysokość ogrodzenia – jaka jest optymalna?

Dobrze dobrane ogrodzenie jest nie tylko wizytówką nieruchomości – przede wszystkim wytycza jej granice i zwiększa bezpieczeństwo posesji. Bez względu na to, czy zależy Ci bardziej na funkcji reprezentatywnej, czy użytkowej, przed wyborem materiału warto wiedzieć, jaka wysokość ogrodzenia będzie najbardziej odpowiednia do Twojej działki. Przejdź do naszego poradnika i dowiedz się więcej.

Ogrodzenie

Jak zmierzyć wysokość ogrodzenia?

Chcesz odizolować się od sąsiadów, a może wygłuszyć gwar ruchliwej ulicy, która prowadzi do Twojej posesji? W wyglądzie ogrodzenia stawiasz na ciekawy wygląd czy funkcjonalność? Bez względu na motywacje warto wiedzieć, jak zmierzyć wysokość płotu, by mieściła się ona w rygorach prawa budowlanego, a równocześnie zapewniała ochronę i użyteczność.

Wiele osób błędnie utożsamia wysokość ogrodzenia z wysokością paneli ogrodzeniowych. Wykonując pomiary, uwzględnij rodzaj i wysokość betonowej podmurówki. Solidnie wykonana to „fundament” dobrego ogrodzenia – beton skutecznie izoluje panele czy przęsła od gruntu (mrozów, deszczów) i tym samym zwiększa żywotność całego płotu. Zalety podmurówki docenią także właściciele zwierząt – betonowe bloczki uniemożliwiają podkopy, więc Twój pupil będzie mógł biegać w zamkniętym obiegu posesji do woli!

Obliczając wysokość ogrodzenia, warto wziąć pod uwagę także ewentualne nierówności ogrodzonego terenu. Płot wygląda spójnie, jeżeli ma tę samą wysokość na całej długości, więc jeżeli posesja znajduje się np. na wzniesieniu lub gdy na pewnym obszarze opada w dół, trzeba odpowiednio manewrować obliczeniami. 

Dowiedz się więcej: Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Przepisy – prawo budowlane oraz plan zagospodarowania przestrzennego

Ogrodzenie to element, który oprócz wyglądu i bezpieczeństwa ma zapewniać prywatność mieszkańcom domu czy pracownikom firmy i instytucji. Czy to oznacza, że możemy wystawić z dnia na dzień płot na wysokość 3-4 m?

Po pierwsze tak pokaźne ogrodzenie mogłoby ograniczyć dostęp światła słonecznego, zaciemniając parterowe przestrzenie budynku stojącego na posesji. Po drugie – to niemożliwe bez dokonania dodatkowych formalności. 

Budowa ogrodzenia z zasady nie wymaga ubiegania się o pozwolenie. Jest jednak kilka wyjątków, które będą wymagały składania specjalnych dokumentów: 

  • Twoja posesja lub stojący na niej budynek jest wpisany do rejestru zabytków – każda ingerencja budowlana wykonywana na takim terenie wymaga uzyskania pozwolenia od konserwatora zabytków. 
  • Planujesz postawić ogrodzenie w formie muru oporowego, który ma za zadanie powstrzymać grunt przed osuwiskami – sprawdź w przepisach lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, czy wymagana jest dodatkowa zgoda. 
  • Ogrodzenie ma graniczyć bezpośrednio z drogą gminną lub powiatową – możliwe, że musisz złożyć do lokalnych organów odpowiednie dokumenty.
  • Dopuszczalna wysokość płotu wedle przepisów prawa budowlanego wynosi 2,2 m. Chcesz postawić wyższe ogrodzenie – konieczna będzie wizyta w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta min. 21 dni przed rozpoczęciem robót. Weź ze sobą pisemne zgłoszenie określające rodzaj ogrodzenia, sposób, w jaki ma być zbudowane, a także termin rozpoczęcia prac i dowód potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Niektóre urzędy mogą wymagać dodatkowo rysunku albo planu ogrodzenia. 

Żaden z opisanych wyjątków nie dotyczy Twojej sytuacji? Żeby mieć 100% pewności warto zapoznać się zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – taki dokument może uwzględniać wysokość ogrodzenia, przepisy dotyczące kwestii technicznych, a nawet wyglądu płotów na danym terenie. 

Sprawdź także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o cemencie

Ogrodzenie

Dopasuj ogrodzenie do charakteru działki

Masz do ogrodzenia dom jednorodzinny, niższy blok a może ogród, działkę lub publiczny skwer z placem zabaw? Wysokość paneli ogrodzeniowych musi być dopasowana do charakteru działki. Inny typ płotu będzie odpowiedni do ogrodzenia działki rekreacyjnej, a inny do budowlanej. 

Przy tej pierwszej dobrze sprawdzą się proste (i ekonomiczne) panele metalowe. Dobrze, by były ocynkowane i pokryte powłoką zapobiegającą korozji. Do działek budowlanych warto dobrać bardziej „reprezentatywne” ogrodzenie. Tutaj producenci oferują różne rodzaje ogrodzeń łupanych, aluminiowych lub kutych. Ostatnie będą świetnym dopełnieniem posesji z budynkiem w dworkowym stylu. 

Wysokość ogrodzenia i jego typ powinien być także dopasowany do obecnej architektury oraz krajobrazu, by tworzyć spójną i efektowną kompozycję. Weź pod uwagę rodzaj, kolor elewacji budynków, typ wykończenia oraz ozdobników (drewno, kamień czy siding), jak i ogólny styl architektoniczny panujący wokół.

Ważne będzie także uzgodnienie planowanych robót z sąsiadami. Niektórzy są zwolennikami klasycznych i prostych paneli z siatką, inni chętnie widzieliby na granicy swojej posesji zdobione płoty panelowe. Zanim zdecydujesz się na wysokość ogrodzenia i jego kształt/materiał wykonania, warto zapytać sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko.

Zainspiruj się: Gdzie można zastosować lastryko?

Wysokość ogrodzenia a wielkość działki – czy to ważne?

Optymalna wysokość ogrodzenia to ta mieszcząca się w granicach od 150 do 180 cm. Wysokość płotu zbliżona do wzrostu przeciętnego dorosłego człowieka zagwarantuje Ci poczucie bezpieczeństwa. Są jednak tacy, którzy decydują się na ponad dwumetrowe i wyższe – dużo zależy od wielkości działki. 

Niewielkie ogródki działkowe są odgrodzone najczęściej płotem o wysokości ok. 100 cm. Takie rozwiązanie gwarantuje wytyczenie granic bez ograniczania dopływu światła. Najpopularniejsza wysokość płotów przy małych działkach budowlanych wynosi ok. 1,55 m. Jeżeli zależy Ci na dopływie światła, postaw na lekkie, ażurowe ogrodzenia z paneli. 

Do ogrodzenia większych działek warto wykorzystać płot o wysokości 170-200 cm. Taki wymiar zapewni pełne bezpieczeństwo, dlatego często jest wykorzystywany do izolowania budynków należących do przedsiębiorstw i firm.