Produkty

Jak wybrać wysokość ogrodzenia

Jak wybrać wysokość ogrodzenia

Ogrodzenie stanowi niezbędny element posesji o rożnym charakterze. Otacza domy jednorodzinne czy niższe bloki, ale również ogrody, działki, skwery i wiele innych terenów. Wybierając ogrodzenie do celów prywatnych, będziemy musieli zdecydować się na odpowiednią jego wysokość. Jak ją wybrać, by ogrodzenie spełniało swoje funkcje?

drewniany płotOgrodzenie domu

Domy jednorodzinne stanowią zwykle centralny element posesji, na których stoją. Przeważnie otaczają je więc ogrody, nawet jeśli są one niewielkich rozmiarów. Ogradzając własny dom, warto zdecydować się na elementy o wysokości ok. 150-180 cm. Dzięki temu zapewniamy sobie poczucie bezpieczeństwa, mając świadomość, że tak wysoka bariera chroni nasz teren przed dostępem osób niepowołanych. Płot może być również wyższy lub niższy – możemy zdecydować się także na elementy osiągające nawet do 300 cm wysokości bądź sięgające np. 100 cm. Jeśli jednak zdecydujemy się na płot o wysokości większej niż 220 cm, będziemy zobowiązani zgłosić jego budowę w odpowiednim urzędzie, gdy będzie ulokowany od strony ulicy, placu czy innego miejsca publicznego. Wydaje się jednak, że dla otoczenia domu optymalnym rozwiązaniem jest wybór ogrodzenia o wysokości zbliżonej do wzrostu przeciętnego dorosłego człowieka.

Ogrodzenie w budynkach wielorodzinnych

Nowoczesne budownictwo obejmuje obecnie zarówno budynki szeregowe, jak i niższe bloki, w których do mieszkań ulokowanych na parterze należą także niewielkie ogródki. W takich wypadkach do wydzielenia poszczególnych posesji stosuje się zwykle ogrodzenia nieco niższe – należy bowiem uwzględnić w tym wypadku, że ogrodzenie takie nie może wpływać na ograniczenie dostępu światła słonecznego na teren naszego sąsiada.

Ogrodzenie ogrodu i działkipłot Castorama

Jeśli jesteśmy właścicielami ogrodu albo działki, które znajdują się w pewnej odległości od naszego miejsca zamieszkania, warto dostosować wysokość ogrodzenia do warunków, które w danym miejscu panują. Na terenie ogrodów działkowych dominują raczej niskie ogrodzenia, mające służyć przede wszystkim wydzieleniu poszczególnych działek i wyznaczeniu ich granic. Wystarczy więc siatka ogrodzeniowa o wysokości ok. 100 cm – dzięki niej nie będziemy także musieli martwić się, że nasz pies będzie przechodził na sąsiednią działkę. Jeśli jesteśmy gotowi na nieco większy wydatek, możemy zaopatrzyć się w ogrodzenie wyższe – 120, 130 czy 150 cm.

Wybór wysokości ogrodzenia zależy więc w przeważającej mierze od naszych potrzeb i upodobań. Nie można jednak zapominać, aby nie dobierać jej zupełnie dowolnie, bez uwzględnienia potrzeb i opinii naszych sąsiadów. Zanim zdecydujemy się na ogrodzenie o danej wysokości i wybranym kształcie, warto dopytać ich, czy nie mają nic przeciwko takiej konstrukcji – szczególnie jeśli planujemy ogrodzenie wysokie i w pełni zabudowane.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami
Ptaki w ogrodzie potrafią umilać czas pięknym śpiewem, a ich obserwacja przynosi wiele radości, zwłaszcza najmłodszym. Jednak szpaki czy wróble...
Czytaj więcej

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?
Zbudowanie wybiegu dla psa w ogrodzie przy domu to rozwiązanie, które ma zapewnić bezpieczeństwo dla naszego zwierzaka, ale także stanu ogrodu....
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Zarówno zabezpiecza teren, jak i estetycznie go wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenia: metal...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.03.2016
Wysokie, jak najwyższe. Dla mnie wysokość ogrodzenia ma ogromne znaczenie - musi zakrywać moją posesję, moją prywatność.

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać wysokość ogrodzenia