Produkty

Czym dogrzać zimną łazienkę?

Czym dogrzać zimną łazienkę?

Komfortowe korzystanie z łazienki oznacza między innymi panującą w niej, odpowiednią dla naszej wygody, temperaturę w tym pomieszczeniu. Co jednak zrobić, kiedy w czasie jesieni i zimy nie wystarcza do wytworzenia ciepła zamocowany w niej grzejnik centralnego ogrzewania? Oto urządzenia, w jakie możemy wyposażyć łazienkę, które umożliwią nam zrelaksowanie się i długie przebywanie w pomieszczeniu łazienkowym.

Aby łazienka była miejscem służącym do relaksu, konieczne będzie takie jej urządzenie, aby panująca w niej temperatura była wyższa niż w innych domowych pomieszczeniach. Jest to trudne do wykonania, zwłaszcza że chłodne dni zdarzają się nawet w lecie i brak ciepła jest odczuwalny w całym mieszkaniu czy domu, a Grzejnik łazienkowyzwłaszcza w łazience. Także jeśli nasz dom wyposażony jest w system centralnego ogrzewania, jego uruchomienie (o ile nie jest zależne od nas samych) zwykle następuje po kilku dniach z rzędu z panującą niską temperaturą. Wszystko to wpływa na odczuwalny dotkliwie brak komfortu podczas korzystania z łazienki. Możemy jednak temu przeciwdziałać i, nauczeni doświadczeniem z poprzednich lat, odpowiednio wcześniej zadbać o takie wyposażenie łazienki w urządzenia grzewcze, które możliwe będą do zastosowania niezależnie od momentu uruchomienia systemu ogrzewania centralnego.

Najbardziej komfortowe i najlepiej odczuwalne ciepło w łazience jest wytwarzane przez ogrzewanie podłogowe zasilane energią elektryczną. Jego działanie zależy tylko i wyłącznie od nas samych i do uzyskania satysfakcjonującej nas temperatury wystarczy tylko załączyć je odpowiednio wcześniej przed udaniem się do wychłodzonej łazienki. Możemy też wykorzystać działanie programatora, który zamiast nas będzie odpowiedzialny za podgrzanie ceramicznego wykończenia posadzki w łazience w tych porach dnia, kiedy z pomieszczenia łazienkowego najczęściej korzystamy. Minusem tego rozwiązania jest konieczność przeprowadzenia remontu polegającego na umieszczeniu maty grzejnej lub przewodów i przykryciu ich warstwą nowej, ceramicznej (najczęściej) posadzki.

Nie będzie konieczne skuwanie starej i wciąż okazale wyglądającej powierzchni podłogi, jeśli do ogrzewania łazienki wykorzystamy zawieszony na ścianie i połączony z systemem centralnego ogrzewania grzejnik drabinkowy. Z jednej strony rezygnujemy z komfortu odczuwalnego w czasie chodzenia boso po ciepłej posadzce, ale z Ogrzewanie podłogowedrugiej – oszczędzamy na kosztach remontu, ponieważ zakupić musimy tylko grzałkę elektryczną, którą instalujemy w nieczynnym w miesiącach letnich grzejniku drabinkowym. Aby dokonać tej zmiany, konieczne będzie upewnienie się, że model grzejnika, jakim dysponuje nasza łazienka, jest przystosowany do zamocowania w nim wkładu grzejnego. Ważne będzie również, czy drabinka jest zamocowana w bezpiecznej odległości od prysznica, umywalki czy wanny, czyli źródeł wody – minimalny dystans od miejsc wypływu wody wynosi 60 cm. W zasięgu kabla zasilającego grzałki trzeba też zamocować, o ile nie ma go w pobliżu, gniazdko elektryczne z uziemieniem. Plusem grzałki elektrycznej w drabince łazienkowej jest możliwość suszenia ręczników lub wypranej w pralce odzieży na jej szczebelkach, a tego nie zapewni żaden inny system ogrzewania zastosowany w tym pomieszczeniu.

Zdarza się jednak i tak, że wprowadzamy się do mieszkania na wynajem czy kupujemy lokum w pełni wyposażone i w miesiącach zimowych okazuje się, że zastosowany w łazience system ogrzewania nie spełnia naszych oczekiwań, a nie jest to odpowiednia pora roku na przeprowadzenie remontu z zainstalowaniem ogrzewania podłogowego włącznie. W takich przypadkach zmuszeni będziemy do stosowania przenośnych źródeł ciepła, takich jak termowentylatory, przenośne grzejniki olejowe, promienniki i konwektory. Odpowiednio dobrana moc urządzeń do kubatury pomieszczenia łazienkowego pozwoli nam przeczekać czas potrzebny do zainstalowania systemu efektywnego ogrzewania łazienki i remontu związanego najczęściej z jego zamontowaniem. Pamiętajmy, żeby w czasie jego przeprowadzania zwrócić uwagę również na ilość metrów sześciennych pomieszczenia, które należy ogrzać, a które możemy zmniejszyć na przykład przez obniżenie sufitu w pomieszczeniu łazienkowym.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?

Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?
Kolor, kształt czy rozmiar to pierwsze rzeczy, na które zwracasz uwagę, wybierając kaloryfer do łazienki. Oczywiście to ważne, aby dobrze wyglą...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym dogrzać zimną łazienkę?