Jak dogrzać zimną łazienkę? Sposoby na dogrzanie łazienki

Zimna łazienka to częsty problem w domach i mieszkaniach, który staje się prawdziwie uciążliwy szczególnie zimą. Na szczęście nie jest to problem bez rozwiązania, a dodatkowo nie wymaga gruntownego remontu pomieszczenia kąpielowego. Z tego artykułu dowiesz się jak dogrzać łazienkę, czym dogrzać łazienkę oraz dlaczego istnieje konieczność dogrzewania tego pomieszczenia.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak dogrzać łazienkę? Niezawodne sposoby na skuteczne ogrzanie łazienki

Łazienka często bywa niedogrzanym pomieszczeniem. Jest to szczególnie nieprzyjemne w ciągu chłodnych miesięcy w roku, kiedy każdy prysznic kończy się dreszczami. Zimne kafelki sprawiają, że Twoje bose stopy marzną, a niska temperatura w samym pomieszczeniu powoduje gęsią skórkę na całym ciele? To znak, że należy dodatkowo dogrzać pomieszczenie kąpielowe. Łazienka bowiem powinna być pomieszczeniem komfortowym i przytulnym, a przy tym ogrzana w taki sposób, by panowała w niej temperatura wyższa niż w innych pomieszczeniach. Na szczęście istnieją sposoby na zapewnienie sobie dodatkowego ciepła w tym pomieszczeniu.

Ogrzewanie łazienkowe może ostatecznie przyjąć różne formy. Możesz bowiem zdecydować się na dodatkowe grzejniki stacjonarne w formie tradycyjnej lub drabinkowejgrzejniki ruchome w formie nagrzewnic powietrza czy termowentylatorów łazienkowych, a nawet ogrzewanie podłogowe czy zastosowanie promienników ciepła. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jest to jednak sposób na tanie ogrzewanie łazienki i odpowiedzią na pytanie „jak dogrzać łazienkę bez centralnego ogrzewania”. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy system ogrzewania nie będzie skuteczny, jeśli pomieszczenie nie będzie dobrze zaizolowane. Czym dogrzać łazienkę? Oto przykłady. 

Ogrzewanie podłogowe

Najprostszym i jednocześnie najbardziej kosztowym rozwiązaniem jest po prostu wymiana zainstalowanych w łazience kaloryferów oraz dostawienie nowych źródeł ciepła. Takie dodatkowe ogrzewanie do łazienki, które można wprowadzić na etapie planowania łazienki, to np. ogrzewanie podłogowe, które zasilane jest energią elektryczną. Jest to sposób wyodrębniony od systemu centralnego ogrzewania i jego działanie zależne jest wyłącznie od naszych potrzeb. Satysfakcjonującą temperaturę ustawiasz sam w momencie, gdy chcesz skorzystać z łazienki lub ustawiasz programator, który odpowiedzialny jest za włączenie systemu i ogrzanie łazienki o konkretnej godzinie. Niestety, jest to sposób na dogrzewanie łazienki, który wymaga przeprowadzenia jej remontu, który polega na umieszczeniu maty grzewczej lub odpowiednich przewodów, oraz przykryciu ich warstwą nowej posadzki. Wiąże się to więc z nakładami pieniężnymi przeznaczonymi na remont oraz z dużo poważniejszą logistyką, na którą nie każdy może sobie pozwolić. 

Grzejnik drabinkowy

Sposobem na ogrzanie łazienki, który nie wymaga remontu, jest zawieszony na ścianie i połączony z systemem centralnego ogrzewania grzejnik drabinkowy. Jest to rozwiązanie tańsze i znacznie ograniczające remontowy chaos — musisz jednak zainwestować w grzałkę elektryczną, która ogrzeje grzejnik w miesiącach letnich, gdy centralne ogrzewanie nie działa. Ten rodzaj grzejnika należy jednak zainstalować w bezpiecznej odległości od miejsc wypływu wody, a w jego pobliżu zamontować gniazdko elektryczne z uziemieniem. Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko szybkie i sprawne ogrzanie pomieszczenia, ale także możliwość suszenia ręczników na szczeblach grzejnika, co jest unikatowym rozwiązaniem wyłącznie dla grzejnika drabinkowego. 

Przeczytaj również: Grzejniki elektryczne i olejowe – czy skutecznie ogrzeją dom?

jak-dogrzac-lazienke

 

Nagrzewnica lub grzejnik przenośny

Najprostszym sposobem na dogrzewanie łazienki jest zakup nagrzewnicy, lub grzejnika przenośnego. Takie rozwiązanie jest szybkie, łatwe i mobilne — wystarczy urządzenie podłączyć do prądu i ustawić pożądaną przez Ciebie temperaturę. Samą nagrzewnicę możesz ustawić właściwie w dowolnym miejscu w łazience, należy jednak wybrać model, który wyposażono w obudowę wodoodporną lub ustawić samo urządzenie w miejscu znacznie oddalonym od źródeł wody. Jest to doskonałe rozwiązanie w łazienkach, w których problem z niedostatecznym ogrzaniem pomieszczenia występuje jedynie w miesiącach jesienno-zimowych. 

Promienniki ciepła

Innym rozwiązaniem na tanie ogrzewanie łazienki jest wykorzystanie promiennika energii podczerwonej. Jest to urządzenie, którego działanie przypomina aktywność promieni słonecznych. Urządzenie ogrzewa za pomocą podczerwieni przedmioty, które ostatecznie podnoszą temperaturę pomieszczenia. Mają one tę zaletę, że mogą być stosowane właściwie wszędzie — ich jedynym ograniczeniem jest stały dostęp do instalacji elektrycznej. Jest to urządzenie proste w obsłudze i bezpieczne, posiada niewielkie rozmiary i można je zastosować nawet w łazienkach o małej powierzchni. Istnieją również promienniki ciepła, które można zawiesić zarówno na ścianie, jak i postawić na podłodze, uda Ci się więc łatwo dopasować odpowiednie urządzenie do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Pamiętaj, że nawet najlepszy system ogrzewania nie sprawdzi się w pełni, jeśli dobrze nie zaizolujesz pomieszczenia. Niepotrzebnie uciekające ciepłe powietrze uniemożliwi pełne ogrzanie wnętrza i narazi Cię na wysokie koszty eksploatacji. 

Zobacz także: Promienniki – sposób na ogrzewanie pomieszczeń

jak-dogrzac-lazienke-1

 

Dlaczego łazienka to często niedostatecznie ogrzane pomieszczenie?

Łazienka to miejsce w domu, w którym powinna panować wyższa temperatura, niż w innych pomieszczeniach. Często jednak bywa odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Wiąże to się z funkcją, jaką pełni pomieszczenie kąpielowe oraz z warunkami, które w nim panują. Jest to bowiem miejsce w domu, w którym panuje bardzo wysoka wilgotność. Często dochodzi również do rozlania wody po prysznicu czy podczas kąpieli. Jeśli łazienka jest nieodpowiednio ogrzana, a wilgotność jest wysoka, to sama odczuwalna temperatura w pomieszczeniu jest niższa. Ponadto, by wnętrze było zdatne do użytku, powinno być odpowiednio wentylowane. Jest to szczególnie ważne, ponieważ słaba wentylacja łazienki może ostatecznie prowadzić do powstawania szkodliwych pleśni i grzybów, które są nie tylko niebezpieczne dla samych ścian, ale również dla Twojego zdrowia. 

Dlaczego jeszcze w łazience może być zimno? Niska temperatura, mimo zastosowania wielu źródeł ciepła może być również spowodowana problemami ze wspomnianą już wentylacją pomieszczenia, a także jego izolacją. Szczególnie problemy z izolacją cieplną pomieszczeń są problemem powszechnym zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. Szczeliny, mostki cieplne w nieodpowiednio zaizolowanych oknach, czy nawet brak ocieplenia domu — to wszystko może ostatecznie skutkować niższą temperaturą w pomieszczeniu. Dlatego warto wyeliminować ten problem i postarać się o lepszą izolację pomieszczenia, co, w połączeniu z dodatkowym źródłem ciepła powinno rozwiązać, choć częściowo problem z tym, jak dogrzać łazienkę.

Data publikacji: 23.11.2015

Data aktualizacji: 13.10.2022