Jak suszyć pranie w domu?

Suszenie prania, w szczególności zimą, może być bardzo kłopotliwe. Nie dość, że mokre ubrania muszą być odpowiednio rozwieszone i przez to zajmują sporo przestrzeni w mieszkaniu, to jeszcze schnąc, uwalniają do powietrza wilgoć, która niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i sprzyja powstawaniu grzybów oraz pleśni. Jak więc suszyć pranie, aby było to efektywne, wygodne i bezinwazyjne?

pranie w domu

Zaopatrz się w elektryczną suszarkę do ubrań

Kupno urządzenia, które automatycznie wysuszy ubrania jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Wystarczy, że wyciągnięte z pralki rzeczy wrzucimy do bębna suszarki i ustawimy wybrany program, a nasze ubrania po krótkim czasie będą perfekcyjnie suche i gotowe do założenia lub wyprasowania. Minusem takiego rozwiązania jest jednak dodatkowa przestrzeń, jaka jest nam potrzebna na dość spory sprzęt AGD – jeśli posiadamy osobną pralnię lub chociaż dużą łazienkę, nie będzie to dla nas przeszkodą. Jednak decydując się na elektryczną suszarkę musimy liczyć się z wyższymi opłatami za zużycie energii elektrycznej.

Porada eksperta

Jeśli chcielibyśmy suszyć swoje ubrania za pomocą suszarki elektrycznej, ale brakuje nam miejsca na jej ustawienie, możemy wybrać pralko-suszarkę, czyli urządzenie łączące w sobie funkcjonalność dwóch sprzętów AGD. Musimy się jednak liczyć ze sporo wyższym wydatkiem, niż w przypadku kupowania zwykłej pralki.

Suszarka rozkładana – mobilna i dająca więcej możliwości

Suszarka rozkładana Sepio Pratico 4

Najpopularniejszym rozwiązaniem kwestii suszenia prania jest stosowanie rozkładanej suszarki. Można ją wygodnie przenosić z miejsca na miejsce, co daje nam więcej możliwości – latem wyniesiemy ją na dwór, taras lub balkon, jeśli mamy taką przestrzeń przy mieszkaniu, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce w pomieszczeniach. Zimą natomiast możemy rozkładać ją w pomieszczeniach lepiej chronionych przed wilgocią, np. w łazienkach, albo we wnętrzach, które rzadziej używamy, jak schowki, strychy czy piwnice. Dzięki temu ochronimy nasze pokoje przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dowiedz się więcej, jak zwalczać wilgoć w mieszkaniu tutaj.

Problemem jednak jest powierzchnia, jaką zajmuje rozkładana suszarka – zazwyczaj ma spore wymiary, więc używanie jej w małej łazience często nie jest dobrą opcją. Świetnie sprawdzają się tutaj suszarki podwieszane. Najlepiej zamocować je bezpośrednio nad wanną, jeśli jest taka możliwość. Wówczas ubrania mogą jeszcze swobodnie ociec z nadmiaru wody, co ma często miejsce przy robieniu prania ręcznego.

Zasady suszenia prania w domu

Aby ograniczyć wilgotność powietrza we wnętrzach, w których jest suszone pranie, należy zadbać o kilka czynników:

pranie w domu

  • pamiętajmy, aby wietrzyć pomieszczenia, w szczególności w początkowej fazie schnięcia ubrań – zimą warto przynajmniej rozszczelnić okno lub włączyć wentylator;
  • ubrania powinny być odwirowane, a jeśli rozwieszamy je na grzejnikach, odczekajmy godzinę lub dwie po wyciągnięciu ich z pralki – wówczas będzie mniejsze ryzyko zawilgocenia ścian przy kaloryferze;

  • stosujmy przy suszonym praniu pochłaniacze wilgoci lub jeszcze skuteczniejsze osuszacze elektryczne;

  • róbmy pranie rano – w ciągu dnia w mieszkaniach panuje wyższa temperatura niezależnie od pory roku, a dodatkowo używane sprzęty AGD również wydzielają ciepło, więc ubrania mogą szybciej wyschnąć.

Data publikacji: 01.08.2018