Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Do czego wykorzystać stare puszki?

Nadawanie drugiego życia starym przedmiotom cieszy się dużą popularnością. Można traktować je nie tylko jako domowy recycling, ale także jako sposób na oszczędność. Ze zużytych, a nawet podniszczonych już rzeczy, możemy bowiem stworzyć oryginalne dekoracje albo przydatne gadżety. Co wyczarujemy ze starych puszek?

do czego wykorzystać stare puszki?

Puszki i ich przygotowanie

Puszek nie musimy szukać daleko – wystarczą te po konserwach (warzywnych, mięsnych, rybnych), owocach w syropie, kawie, kakao, po farbach czy innych preparatach. Ich różnorodność daje nam duże pole do popisu, możemy bowiem tworzyć kompozycje z pojemników o różnym kształcie i rozmiarze. Aby przygotować puszkę do nowej roli, powinniśmy pozbawić ją papierowej nalepki i usunąć resztki kleju. Następny krok zależy już od naszej inwencji: możemy pomalować ją farbą w sprayu na jednolity kolor bądź kilka różnych odcieni, możemy okleić ją gazetą lub dowolną tkaniną (np. dżinsem), ozdobić kolorowymi kamieniami, wstążkami, owinąć sznurkiem albo kolorowymi włóczkami, a także udekorować papierowymi wzorami, korzystając z metody decoupage`u. Możliwości jest bardzo wiele – do ozdobienia starych, metalowych pojemników przydadzą nam się wszelkie materiały, które znajdziemy w naszym domu. Warto także łączyć ze sobą różne warstwy dekoracyjne, by stworzyć dzieło oryginalne i nieszablonowe. Powinniśmy także zastanowić się, do czego wykorzystamy udekorowane puszki, by sposób wykończenia nie ograniczał funkcjonalności przygotowanego pojemnika.

Przeczytaj także: Kwietnik w salonie – oryginalne pomysły

Sposoby wykorzystania starych puszek

Półka – do przygotowania oryginalnej półki przyda nam się deska i kilka puszek. Mogą one być różnych rozmiarów – wpłynie to jedynie na oryginalność naszej konstrukcji. Przygotowane pojemniki (np. odmalowane lub oklejone wybranym materiałem) przyklejamy do deski i łączymy kolejno ze sobą za pomocą gorącego kleju. Puszki możemy dołączać w różnej konfiguracji, dzięki czemu stworzymy półkę o niesymetrycznym kształcie. Pamiętamy, by łączyć poszczególne elementy w poziomie, prostopadle do deski stanowiącej podstawę regału. Tak przygotowana konstrukcja posłuży do przechowywania licznych drobiazgów.

Doniczki – puszki z łatwością przemienimy w oryginalne doniczki czy kwietniki. Pamiętajmy, że ponieważ będą one wypełnione ziemią, nie warto wcześniej wykańczać ich od wewnątrz. Nie używajmy również do ich dekoracji tkanin, jeśli zamierzamy wykorzystać je na zewnątrz. Od spodu pojemnika wykonujemy kilka otworów, które umożliwią odpływanie nadmiaru wody. Wystarczy podstawka, by tak przygotowana doniczka mogła dumnie stanąć na naszym parapecie. Jeśli dysponujemy puszką większych rozmiarów, możemy u góry wykonać dwa otwory (po przeciwległych stronach) i zamocować wytrzymały drut, który pozwoli zawiesić kwietnik np. pod sufitem.

do czego wykorzystać stare puszki?

Zobacz też: Poduszka nie tylko do łóżka

Przyborniki – za przybornik posłużyć może jedna, gustownie wykończona puszka, jednak równie dobrze możemy skleić ze sobą np. 3 różne wielkościowo, ustawione w pionie. W ten sposób uzyskamy przydatny gadżet, który stanie się niezastąpionym i eleganckim wyposażeniem naszego biurka. W roli nietypowego przybornika sprawdzi się także 6 puszek złączonych ze sobą poziomo i uformowanych w kształt piramidy.

Wazon – elegancki wazon otrzymamy, owijając puszkę grubym sznurem. Oczywiście jest to tylko jedna z propozycji wykończenia. Jeśli w puszcze mamy zamiar ustawić nieco mniejszy od niej słoik, który będzie wypełniany wodą, wtedy naczynie wykończyć możemy w dowolny sposób.

 Lampion  – puszka, mimo że nie jest przezroczysta, stanowi doskonałą bazę do stworzenia oryginalnego lampionu. Co będzie nam jeszcze potrzebne? Tylko duży gwóźdź oraz młotek. Za ich pomocą wykonujemy małe otwory: mogą być rozłożone na powierzchni w dowolny sposób lub wytyczać linie łączące się w określony kształt. Do tego niezbędne będą dwa otwory u góry puszki, przez które przewleczemy drut. Tak przygotowany lampion sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie, a pełnię swojej urody ukaże wtedy, gdy ustawimy w nim zapaloną świeczkę.