Dom na torfie – jak bezpiecznie budować

Dom na torfie – jak bezpiecznie budować

Powszechnie znane prawo mówi, że dom należy stawiać na skale, nie na piaskach. Co prawda torf nie jest sypki, ale jego stabilność pozostawia wiele do życzenia. Dlatego, jeśli już przyjdzie budować nam na takim bagiennym podłożu, musimy przygotować się na kilka utrudnień.

betonowe wzmocnieniaPochodzenie

Węgiel, którym opalamy w piecach, to tak naprawdę mocno sprasowane przy wielkiej temperaturze szczątki roślin i zwierząt. Jeśli przesuniemy suwak czasu odrobinę bardziej w kierunku współczesnych nam er, takie resztki materii ożywionej, zazwyczaj występujące w warunkach bagiennych, zwiemy torfem. Będzie on więc najmłodszym węglem kopalnym, który powstał w bardzo szczególnych warunkach. Pośród szczątków roślinnych znajdują się także minerały – najczęściej w formie piasku, choć zdarza się także żelazo czy fosfor. Ze względu na zawartość prawie 60% związków węgla, bywa wykorzystywany do ocieplania, choć jego wartość i wydajność energetyczna pozostawia wiele do życzenia. W Polsce torfowiska występują dość sporadycznie, w większości będąc częścią chronionych rezerwatów. Zdarza się jednak, że warstwa torfu może ukrywać się pod powierzchnią działki budowlanej.

Ustrzec się przed taką inwestycją można zawczasu, zamawiając analizę geotechniczną gruntu. Wykryje ona wszelkie niestabilności, wynikające choćby z występowania torfu czy namułowisk (osadu rzecznego). Jeśli mimo występowania takiej pułapki na dnie, zdecydujemy się na postawienie budynku, mamy szereg rozwiązań, które mogą uchronić nas od pękających murów i podnoszących się od zamarzającej wody fundamentów. Nie są one jednak tanie, wiążą się też z poważnymi robotami ziemnymi.

Wymiana gruntu

Do takiego projektu niezbędne będzie sporządzenie dokładnej mapy geologicznej działki, która jasno wykaże strukturę i przekrój gleby. Następnie należy usunąć grunty nienośne, jak choćby torf, i wyrównać działkę za pomocą odkrytych warstw. Może to mieć miejsce oczywiście tylko w przypadku, gdy pod torfem znajduje się solidniejsza ziemia. Jeśli zdecydujemy się na użycie nowej gleby, musimy liczyć się nie tylko z wysokimi kosztami, ale także możliwością dalszego podchodzenia wód gruntowych. Aby skutecznie wykopać fundamenty w tak stworzonym podłożu, zaleca się obniżenie stanu podchodzenia wody, co może być uciążliwe dla sąsiednich działek.

Do procesu wymiany wykorzystywany jest zazwyczaj piasek zagęszczany cementem lub pospółka. Aby stworzyć stabilne podłoże, potrzeba dużych ilości budulca, dlatego jest to kosztowny proces. Wymiana gruntu jest zalecana w przypadku, gdy warstwa nienośna sięga do 1 metra w głąb.

Betoniarka Altrad BWE-165 do złożeniaPale

Również kosztowną, ale skuteczniejszą metodą jest osadzenie mocowanych głęboko w gruncie pali betonowych. Wraz z metalowymi mocowaniami, pozwalają postawić budynek nawet na bardzo niestabilnym terenie. Nie jest to jednak tania inwestycja i wymaga zaangażowania ciężkiego sprzętu i wysokiej klasy koparek oraz wierteł.

Studnie

Ostatnim sposobem będzie postawienie fundamentu na cylindrycznych betonowych kręgach. Są wkopywane jeden na drugim, a podczas instalacji wypompowuje się z owych studni wodę, osuszając i umacniając jednocześnie podłoże. Niestety, wiąże się to z rozluźnianiem piasków na dnie kręgów, co może zakłócić strukturę podłoża. Dlatego i to rozwiązanie musi być dobrane indywidulanie przy ścisłej konsultacji geodezyjnej.

Kręgi są wypełniane betonem, zazwyczaj do umocnienia podłoża na fundament domku jednorodzinnego należy zużyć ich kilkadziesiąt, co również oznacza, że studnie nie będą tanim rozwiązaniem.

Data publikacji: 03.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dom na torfie – jak bezpiecznie budować