Jaką piankę montażową wybrać?

Jeśli planujemy drobne prace monterskie lub remontowe w naszym domu, z pewnością przyda nam się do tego piana montażowa. Jaki jej rodzaj wybrać? Oto filmik, który objaśnia do czego służą różne typy pianek oraz jak ich używać!

Instrukcja wideo - jaką piankę montażową wybrać?

Do czego wykorzystamy pianę montażową?

Piankę uszczelniającą używamy najczęściej do osadzania i stabilizowania ościeżnic, drzwi, okien oraz parapetów. Może nam ona również posłużyć za dodatkową izolację termiczną. Piana montażowa cechuje się także pewnymi właściwościami wygłuszającymi, ponieważ dość dobrze tłumi ona drgania akustyczne. Nie wpływa ona jednak w dużym stopniu na akustykę pomieszczeń, ponieważ stosujemy ją tylko miejscowo, a nie na duże powierzchnie.

Zobacz także: Jak odpowiednio wybrać wazelinę techniczną?

Co warto uwzględnić przed zakupem pianki montażowej?

Wybierając piankę montażową warto wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę podczas pracy oraz miejsce jej aplikacji – w pomieszczeniu czy też na zewnątrz. Powinniśmy również zdecydować, czy lepiej posłuży nam pianka jedno- czy dwukomponentowa. Różnią się one od siebie zasadniczo sposobem wysychania. Preparaty jednoskładnikowe mogą być swobodnie stosowane w miejscach narażonych na wilgoć. Piana montażowa dwuskładnikowa wysycha natomiast na skutek reakcji chemicznej, dzięki czemu cały proces przebiega szybciej.

Instrukcja wideo - jaką piankę montażową wybrać?

Stosowanie piany uszczelniającej – na co uważać?

Wybierając piankę montażową, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, w jakim miejscu ją nakładamy. Jeśli chcemy ją wykorzystać do uszczelnienia kominka, powinniśmy koniecznie wybrać preparat cechujący się podwyższonym stopniem palności. W ten sposób zapewnimy sobie większe bezpieczeństwo podczas użytkowania kominka.

Powinniśmy również uważać podczas stosowania pianki uszczelniającej w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem. Substancja ta co prawda nie przewodzi energii elektrycznej, ale może w niej dochodzić do kondensacji pary wodnej, a w efekcie do częściowego przewodnictwa.