Produkty

Domofon czy wideofon? – przegląd modeli

Domofon czy wideofon? – przegląd modeli

Domofon i wideofon, choć spełniają tę samą funkcję, różnią się działaniem. Warto znać korzyści płynące z korzystania z obu, by dobrać urządzenie dopasowane do potrzeb i oczekiwań. Ale uwaga! Znacząco różnić mogą się między sobą także same modele. Przyjrzyjmy się zatem części z nich.

Dla kogo domofon?

domofonDomofon to urządzenie o działaniu podstawowym, pozwalającym na skontaktowanie się gościa stojącego przed domem: za ogrodzeniem lub bezpośrednio przy drzwiach, z gospodarzem domu. Ich kontakt będzie wyłącznie głosowy – nie zobaczą się. W jednych modelach możliwe jest usłyszenie tylko jednej osoby (gościa), w bardziej rozbudowanych obu. Te drugie działają na zasadzie telefonu.

Takie proste domofony świetnie sprawdzą się w domkach jednorodzinnych, gdzie odwiedzają nas przede wszystkim znajome osoby. Bez trudu poznamy je po głosie. Poza tym jeśli brama znajduje się niedaleko wnętrza, łatwiej wyjrzeć przez okno i sprawdzić, kto nas odwiedził.

Czy wiesz, że…?

Podczas instalowania domofonu ma znaczenie, którą część zamontujemy w domu, którą na zewnątrz, nawet jeśli to model pozwalający na komunikację obustronną. Urządzenie domowe nazywa się unifon, zewnętrzne bramofon.

Warto również widzieć, co potrafi inteligentny domofon – w inteligentnym domu.

Domofony – przegląd modeli

 Domofon Eura Invito ADP11A3 biały Do najprostszych domofonów należy model RL3203M marki Eura. Jest przeznaczony do montażu natynkowego, więc możemy zainstalować go bez ingerencji w powierzchnię. Zewnętrzna część (bramofon) została wykonana ze stopu aluminium, więc jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. By nie uległa awarii, dodatkowo zabezpiecza ją znajdujący się w komplecie daszek ochronny. Wewnętrzna część (unifon) ma wygląd zbliżony do słuchawki telefonicznej, więc jest intuicyjna w obsłudze.

Domofon Invito ADP-12A3 marki Eura z kolei to model bezsłuchawkowy. Tu pojawia się baza z głośniczkiem, przez który słychać osobę dzwoniącą. Przyciski otwierania zostały podzielone na dedykowany furtce oraz drugiemu wejściu, np. bramie, drzwiom, innej furtce. Taki domofon sprawdza się w domkach, które mają automatyczną bramę wjazdową. Jeśli gość poinformuje nas, że przyjechał samochodem, możemy umożliwić mu wjechanie na posesję bez wychodzenia z domu.

Czy w domku dwurodzinnym lub kilkupiętrowym konieczne jest montowanie osobnych domofonów? Na szczęście nie. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie modelu dwurodzinnego, np. Duo ADP-32A3 marki Eura. Komplet jest spójny estetycznie, elegancki. Za jego pomocą otworzymy gościowi furtkę, ale również skomunikujemy się z nim. Mało tego, skontaktować możemy się także z pozostałymi domownikami – domofon pozwala na prowadzenie rozmów pomiędzy modułami wewnętrznymi. Podobnie jak w poprzednim modelu, występują tu dwa przyciski otwierania, np. dla furtki i dla bramy.

Dla kogo widedomofon?

Wideofon to urządzenie o rozszerzonej funkcjonalności. Pozwala nie tylko na usłyszenie gościa stojącego przed wejściem, ale także zobaczenie go. Jest właściwym rozwiązaniem do budynków firmowych lub takich domów, w których wyglądając przez okno, nie da się sprawdzić, kto stoi za ogrodzeniem. Daje większe poczucie bezpieczeństwa domownikom.

Uwaga!

Wideofony przekazują obraz na określoną długość, zazwyczaj krótszą niż dźwięk. Są też droższe zarówno pod względem zakupu, jak i instalacji.

Wideofony – przegląd modeli

kobieta rozmawia przez wideomofonNiektóre modele wideodomofonów, takie jak elegancki VDP-18A3 Mars, nie dadzą nadto odczuć gościom, że są obserwowani. Składają się z bramofonu z pojedynczym przyciskiem i niewielką kamerą oraz stacji domowej wyposażonej w ekran oraz głośnik. Dodatkowo w modelu Mars wokół kamery pojawiają się diody LED pozwalające na widzenie w podczerwieni, w nocy. Z uwagi na wyższą cenę względem domofonu wideofon może mieć wbudowanych więcej dodatków: kilkanaście melodii do wyboru, kilka przycisków do otwierania dodatkowych bram czy daszek ochronny.

Dla najbardziej wymagających przygotowane zostały wideofony takie jak lustrzany Kit Legrand 7. Model ten pozwala na rozbudowę o dodatkowy panel i kamery zewnętrzne oraz aparaty wewnętrzne – sprawdzi się w firmie oraz domku wielorodzinnym. Bramofon cechuje wysoka odporność na zmienne temperatury, z uwagi na co bardzo niska czy wysoka temperatura nie zakłócą jego działania. Jest elegancki i podnosi prestiż właścicieli.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Montujemy wideodomofon w naszym domu

Montujemy wideodomofon w naszym domu
Jeżeli zanim otworzymy drzwi do naszego domu, wolelibyśmy wiedzieć, kto próbuje się do niego dostać, zamiast zwykłego dzwonka zainwestujmy w zakup i m...
Czytaj więcej

Co potrafi inteligentny domofon

Co potrafi inteligentny domofon
Wraz z rozwojem nowych technologii prawdziwa rewolucja zaszła w możliwościach domofonów. I chociaż ich główne zadanie – otwieranie drzwi osobom,...
Czytaj więcej

5 najczęstszych błędów popełnianych przy instalacji domofonów i wideofonów

5 najczęstszych błędów popełnianych przy instalacji domofonów i wideofonów
Montowanie domofonów i wideofonów poprawia komfort życiowy oraz znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jeśli jednak chcemy, aby te odpowiednio działa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domofon czy wideofon? – przegląd modeli