Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Nadajnik radiowy – zasady działania

W ostatnich dekadach obserwujemy bardzo szybko postępujący rozwój nowoczesnych technologii. W otoczeniu smartfonów i laptopów, a tuż przed wprowadzeniem na szeroką skalę innych gadżetów wykorzystujących Internet, wciąż używamy przydatne na co dzień urządzenia działające na zasadzie wytwarzania i odbierania fal radiowych. W jaki sposób funkcjonują i czy mogą być przydatne także obecnie?

Nadajnik radiowy – zasady działania

Radio – żywa historia technologii

Zaawansowane próby przesyłania sygnałów dźwiękowych bez udziału kabli przyniosły efekty w końcówce XIX wieku. Początki były skromne, bo posługiwano się na odległość pojedynczymi literami i wyrazami w alfabecie Morse`a, ale zapoczątkowały technologiczną rewolucję, której jednym z wciąż istniejących efektów jest funkcjonowanie rozgłośni radiowych – zarówno tych, których sygnał wybrzmiewa na falach eteru, jak i jest odbierany jedynie dzięki dostępowi do internetu.

Sygnał radiowy wykorzystywany jest nie tylko w radiofonii i telewizji, ale również wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba bezprzewodowego przesłania sygnału bądź informacji. Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami krótkofalówek, użytkownikami cb-radia czy muzycznymi prezenterami radiowymi, używamy fal radiowych, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Jak działa radiowe przesyłanie informacji?

Aby za pomocą fal radiowych o konkretnej częstotliwości przesłać wiązkę danych składającą się na sygnał, potrzebne jest wykonanie dwu urządzeń – nadajnika i odbiornika. Zasada ta dotyczy zarówno radiofonii, jak i telewizji, radiolokacji i radiokomunikacji. Jednak fal radiowych możemy użyć również w nieco inny sposób, do czego również niezbędny będzie i nadajnik, i odbiornik. Za pomocą pierwszego z nich możliwe jest sterowanie pracą drugiego. Otwiera się tu pole do najróżniejszych zastosowań powyższego schematu, z których wymienimy te, które są użyteczne na co dzień w budynku mieszkalnym.

Przeczytaj także: Domofon czy wideofon? – przegląd modeli

Nadajnik radiowy – zasady działania

Nadajnik radiowy w funkcji radiowego pilota

Niewielkie nadajniki radiowe, które swoim wyglądem niewiele różnią się od osprzętu elektrycznego w postaci gniazd sieciowych lub włączników światła, mogą spełniać ważną rolę, ułatwiając obsługę różnych urządzeń. Do pracy potrzebują jedynie baterii, czyli niewielkiej ilości energii, która jednakowoż wystarcza do tego, aby nadajnik radiowy sterował pracą urządzenia oddalonego o nawet ¼ km, oczywiście jeśli fala radiowa na swojej drodze nie napotka dużych przeszkód.

Zobacz też: Bezpieczeństwo w inteligentnym domu – poznajmy Somfy

Czy wiesz, że…

Przykładowe urządzenia, których pracą można zdalnie kierować, to między innymi:- wentylacja, zwłaszcza mechaniczna i hybrydowa,- oświetlenie wewnętrzne,- oświetlenie zewnętrzne,- mechanizm otwierający i zamykający furtki i bramy w ogrodzeniu, a także garaż,- rolety wewnętrzne i zewnętrzne.

Nadajnik radiowy – zasady działania

W zależności od modelu nadajnika radiowego, może on służyć do obsługi nie pojedynczego, ale dwu lub więcej urządzeń. To znaczne ułatwienie przywodzące na myśl pilota telewizyjnego, z pomocą którego możemy nie tylko włączyć i wyłączyć odbiornik, ale zmieniać kanały, uruchamiać nagrywarkę i tak dalej. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie systemu domu inteligentnego, jeśli poszczególne elementy składające się na mechanizmy usprawniające działanie instalacji nie byłyby ze sobą połączone i skomunikowane w jedną całość za pomocą fal radiowych.