Drzwi francuskie — jak wyglądają i czym się charakteryzują drzwi w stylu francuskim?

Drzwi francuskie charakteryzują się przeszkleniem niemal na całej wysokości skrzydła, lekką konstrukcją i szprosami, czyli ozdobnymi listwami, które dzielą skrzydła drzwiowe na przeszklone segmenty. Poznaj zalety drzwi francuskich, a także dowiedz się, w jakich wnętrzach prezentują się one najlepiej.

Drzwi francuskie

Drzwi francuskie - jak wyglądają?

Drzwi francuskie to zwykle konstrukcja dwuskrzydłowa, choć nie zawsze – coraz częściej spotkać można również drzwi francuskie wewnętrzne przesuwne lub nawet jednoskrzydłowe. Charakteryzują się one przeszkleniem niemal na całej wysokości drzwi, lekką konstrukcją i szprosami, czyli ozdobnymi listwami, które dzielą skrzydła drzwiowe na przeszklone segmenty. Drzwi francuskie mają więc smukłą i elegancką konstrukcję, która nadaje całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Tradycyjna odsłona tych drzwi ma kolor biały, jednak można znaleźć również drzwi francuskie nowoczesne, które z powodzeniem dopasują się do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

Drzwi w stylu francuskim bezpośrednio nawiązują do stylu renesansowego, który koncentrował się na proporcjach, świetle oraz symetrii. Taki symetryczny podział idealnie sprawdzał się również w przypadku budowy drzwi wewnętrznych, które same w sobie miały się stać nie tylko praktycznym akcesorium, ale również dekoracją wnętrza. Tak właśnie zaczęły powstawać niemal w całości przeszklone skrzydła drzwiowe, których wypełnienie dawało wrażenie przestrzeni, regularności proporcji oraz iluminacji.

Niemal pełne przeszklenie miało również swoje zalety – w epoce, gdy nie było dostępu do elektryczności, szklane odrzwia pozwalały na przedostawanie się światła przez szyby, zarówno światła dziennego, jak i światła świec. Co więcej – taka konstrukcja drzwi sprawiała, że wnętrze stawało się eleganckie, lekkie oraz miało dużo więcej wdzięku. Nic więc dziwnego, że popularność tego typu drzwi przeniosła się stopniowo z pałaców również do domów mieszczaństwa, a także do współczesnych mieszkań.

Drzwi francuskie — charakterystyka

Zarówno drzwi francuskie wewnętrzne, jak i drzwi francuskie zewnętrzne posiadają najczęściej dwa skrzydła, które otwiera się tradycyjnie do wewnątrz lub na zewnątrz. Z powodzeniem możemy jednak znaleźć również takie modele, które są modelami przesuwnymi (wewnętrznymi lub zewnętrznymi).

 To, co łączy wszystkie tego typu drzwi, to ich bogate przeszklenie, które ciągnie się niemal przez całą ich wysokość. Dlatego drzwi francuskie często pełnią funkcję drzwi tarasowych lub balkonowych, dzięki dużej przezierności. Zapewnia ona nie tylko dostęp do naturalnego światła, ale pozwala także optycznie powiększyć małe pomieszczenie.

Ważną cechą tego typu drzwi jest możliwość łączenia ze sobą poszczególnych modułów i tworzenia w ten sposób przeszklenia na całej szerokości ściany. Rozwiązanie to często stosowane jest w pomieszczeniach loftowych, jako element mający za zadanie wydobyć industrialny charakter wnętrza.

drzwi francuskie

Drzwi w stylu francuskim – zalety ich posiadania

Doświetlenie pomieszczenia

Drzwi francuskie, nowoczesne w swojej formie, mają kilka zalet. Przede wszystkim, zastosowanie licznych przeszkleń sprawia, że drzwi francuskie zewnętrzne (i wewnętrzne) wpuszczają do pomieszczenia dużo naturalnego światła. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozświetlić swoje wnętrze. 

Optyczne powiększenie wnętrza

Drzwi francuskie budują również wrażenie przestronności w pomieszczeniach. Ściana z dużym obszarem przeszklenia optycznie powiększa pokój. Rozważ instalację drzwi właśnie w tym stylu, jeśli posiadasz mieszkanie o małym metrażu. Przeszklone drzwi sprawią, że Twoje lokum będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistości.

Nowoczesny design

Drzwi w stylu francuskim to również ciekawe rozwiązanie dekoracyjne. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drzwi z wykończeniem klasycznym czy industrialnym, przeszklone skrzydła z pewnością nadadzą wnętrzu Twojego mieszkania charakteru. 

Nietypowa ścianka działowa

Drzwi w stylu francuskim to również dobre rozwiązanie architektoniczne. Dwuskrzydłowe przeszklone drzwi z powodzeniem mogą pełnić rolę ścianki działowej na przykład pomiędzy kuchnią a jadalnią czy salonem. Jeśli więc szukasz pomysłu na ciekawe wyodrębnienie przestrzenie w jednym pomieszczeniu - rozważ instalację drzwi francuskich.

Wyjście na taras

Dwuskrzydłowe drzwi francuskie znajdą również zastosowanie jako wyjście na balkon lub taras. Możliwość szerokiego otwierania drzwi z pewnością zostanie przez Ciebie doceniona w upalne dni. Jako wyjście tarasowe bardzo dobrze sprawdzą się przesuwane drzwi francuskie, jednak ich klasyczne wydanie również będzie się dobrze prezentować, szczególnie w mieszkaniach z tradycyjnym wystrojem.

Drzwi francuskie – do jakich wnętrz będą pasować?

Styl klasyczny

Zarówno drzwi francuskie przesuwne, jak i tradycyjne, doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, szczególnie w pokojach urządzonych w nurcie preppy oraz glamour. Odpowiednie żłobienia na listwach z pewnością doda wystrojowi elegancji, a postawienie na klasyczne kolory sprawi, że drzwi będą ponadczasowe.

Styl industrialny 

Duże, przeszklone drzwi lubi również styl art deco, czy styl industrialny, szczególnie jeśli mamy tutaj na myśli wersję nowoczesną omawianego akcesorium. Ponadto modele pozbawione dużej ilości szprosów (czyli listew dzielących segmenty drzwi) świetnie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu. Zarówno biurowych, jak i domowych.

Kamienice i przestronne domy

Drzwi w stylu francuskim to także doskonały wybór do wnętrz kamienicznych lub do dużych domów. Takie skrzydła drzwiowe doskonale komponują się bowiem z pokaźnymi przestrzeniami i wysokimi sufitami. Dobrze sprawdzą się jako drzwi łączące pomieszczenia takie jak kuchnia i salon, ale także jako drzwi tarasowe.

Data publikacji: 03.03.2022