Drzwi płycinowe - jak są zbudowane

Płycinowe drzwi stanowią popularne rozwiązanie w wielu wnętrzach. Charakteryzują się minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem, co sprawia, że pasują do różnych stylów. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Drzwi płycinowe - jak są zbudowane

Tradycyjne drzwi ramowo płycinowe mają drewnianą konstrukcję, której głównym elementem jest gruba, solidna drewniana rama. Dzisiaj takie drewno w dużej mierze zastępuje popularna klejonka, czyli sklejone ze sobą cieńsze paski drewna. Wewnątrz znajdują się pionowe i poziome słupki, czyli szprosy, które usztywniają konstrukcję. 

Na ramie zamocowane są płaskie płyciny (stąd właśnie nazwa drzwi płycinowe) o gładkiej powierzchni, które mogą być pomalowane lub pokryte różnymi wykończeniami. Wewnątrz drzwi często znajduje się styropian lub pianka poliuretanowa, która ma właściwości termoizolacyjne. 

Drzwi płycinowe charakteryzują się minimalistycznym, nowoczesnym wyglądem. Są proste i eleganckie. Można je lakierować na różne kolory, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do wystroju wnętrza. Mogą być one jedno- lub dwuskrzydłowe, a także otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia.

Drzwi tego rodzaju montuje się wewnątrz budynków, oddzielając różne pomieszczenia lub części domu od siebie. Są popularne w mieszkaniach, biurach i hotelach. Drzwi wewnętrzne płycinowe nie powinny być stosowane na zewnątrz, ponieważ nie charakteryzują się wystarczającą wytrzymałością, ani odpornością na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie UV. 

Drzwi płytowe a płycinowe - czym się różnią

Główna różnica między drzwiami płycinowymi a płytowymi polega na konstrukcji i wykończeniu powierzchni. Drzwi płytowe wykonane są z płyt wiórowych lub MDF, które są oklejone powierzchnią wykończeniową, taką jak drewno naturalne, fornir, laminat lub melamina. Drzwi płycinowe są zazwyczaj bardziej minimalistyczne, podczas gdy modele płytowe oferują większą różnorodność wykończeń i tekstur. 

Zastanawiasz się, czy w Twoim wnętrzu lepiej sprawdzą się drzwi płytowe, czy płycinowe? W takim razie przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu rozwiązań.

Drzwi płycinowe – zalety

 • Minimalistyczny design – charakteryzują się prostym i nowoczesnym wyglądem, który pasuje do wielu stylów wnętrza.
 • Atrakcyjna cena – są zazwyczaj tańsze niż modele płytowe.
 • Łatwość malowania – możesz je pomalować na wybrany kolor, co pozwala na personalizację i dostosowanie do wystroju wnętrza.

Drzwi płycinowe – wady

 • Mniej różnorodne wykończenie – mają jednolitą, gładką powierzchnię, co ogranicza możliwości wyboru wzoru, czy tekstury.
 • Mniejsza izolacja akustyczna – mogą być mniej skuteczne w izolowaniu dźwięków w porównaniu do drzwi płytowych.

Drzwi płytowe – zalety

 • Bogactwo wyboru – oferują szeroką gamę wykończeń i tekstur, w tym imitacje drewna, forniry, laminaty i melaminy. 
 • Trwałość – dobrej jakości drzwi są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, czy wgniecenia.
 • Izolacja akustyczna – wielowarstwowa struktura drzwi płytowych może zapewnić lepszą izolację akustyczną w porównaniu do drzwi płycinowych.

Drzwi płytowe – wady

 • Koszty – mogą być droższe od drzwi płycinowych, szczególnie jeśli wybierzesz modele z wysoką jakością wykończenia.
 • Mniej minimalistyczny wygląd – jeśli preferujesz prostszy i bardziej minimalistyczny design, drzwi płytowe mogą wydawać się zbyt ozdobne.
Drzwi płycinowe - jak są zbudowane

Drzwi płycinowe wewnętrzne - na co zwrócić uwagę przed zakupem

Przed zakupem drzwi płycinowych wewnętrznych istnieje kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego wnętrza. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć:

Wymiar i rozmiar drzwi

Zanim wybierzesz model do Twojego wnętrza, dokładnie zmierz otwór, w którym planujesz zamontować drzwi płycinowe. W sklepie Castorama dostępne są one w różnych wysokościach i szerokościach, więc wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego pomieszczenia.

Materiał i jakość wykonania

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są drzwi płycinowe. Najpopularniejszymi materiałami są: drewno, HDF lub MDF. Płyciny mogą też być wykonane ze sklejki, lub płyt pilśniowych. Te stworzone z drewna są najtrwalsze i najbardziej eleganckie. Wykorzystuje się tu różne gatunki drewna, takie jak dąb, jesion, orzech, czy sosna. 

Natomiast płyciny z MDF są wykonane z drobno rozdrobnionych włókien drzewnych, połączonych żywicami i uformowanych pod ciśnieniem. MDF jest gładkie i jednolite, co ułatwia malowanie i pokrywanie wykończeniem. To popularny materiał ze względu na swoją dostępność i niską cenę. Wybierz drzwi o solidnej konstrukcji i dobrej jakości wykonania, dzięki temu posłużą Ci one przez wiele lat. 

Wykończenie i kolor

Płycinowe drzwi mogą być lakierowane, malowane, fornirowane lub laminowane. Wybierz wykończenie, które pasuje do estetyki Twojego wnętrza. 

Rodzaj zawiasów i klamek

Takie detale są ważne dla funkcjonalności i wyglądu drzwi. Zawiasy mogą być tradycyjne lub ukryte, a klamki różnić się stylem i materiałem wykonania.

Izolacja dźwiękowa i termiczna

Jeśli zależy Ci na prywatności lub izolacji akustycznej między pomieszczeniami, wybierz drzwi płycinowe z odpowiednimi właściwościami. Powinny być one grube i wyposażone w dodatkowe warstwy izolacyjne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji porównaj różne marki i modele drzwi płycinowych. Zwróć uwagę na recenzje klientów w sklepie Castorama i opinie dotyczące jakości produktu. Wybór drzwi powinien być dobrze przemyślany, ponieważ wpłynie on na wygląd i funkcjonalność Twojego wnętrza na wiele lat.

Drzwi płycinowe - jak są zbudowane

Drzwi płycinowe - podsumowanie

Przy wyborze drzwi płycinowych zwróć uwagę na wymiary, jakość wykonania, materiał, wykończenie oraz funkcjonalność, taką jak izolacja dźwiękowa i termiczna. Każdy detal ma znaczenie, aby spełniały one Twoje oczekiwania.

Przed zakupem warto rozważyć wszystkie te czynniki, wziąć pod uwagę względy praktyczne, estetyczne, budżet oraz konkretne potrzeby w danym wnętrzu. Zastanawiasz się ile kosztują drzwi płycinowe? Cena w sklepie Castorama jest bardzo atrakcyjna. Znajdziesz tu szeroki wybór eleganckich modeli, które będą odpowiednie do Twojego wnętrza.