Epoksydowa (żywiczna) posadzka w garażu

W garażu dobrze sprawdza się posadzka epoksydowa – nie wymaga konserwacji, łatwo się czyści i nie jest podatna na zabrudzenia chemiczne. Wykonanie tego typu posadzki nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani doświadczenia, dlatego z powodzeniem możemy wykonać ją samodzielnie.

Potrzebne narzędzia i materiały:

- masa epoksydowa
- nóż
- szlifierka kątowa
- przekładka
- wyprofilowany patyczek
- papierowa taśma
- wiertarka z mieszadłem mechanicznym
- pędzel
- wałek malarski
- silikon
- poliuretanowa masa dylatacyjna
- piasek kwarcowy
- podkład (grunt, zaprawa wyrównująca/cementowa zaprawa samopoziomująca, przekładki dylatacyjne, odkurzacz/zmiotka, mop)

Epoksydowa (żywiczna) posadzka w garażu

Zalety posadzki epoksydowej

Posadzka epoksydowa zabezpiecza beton przed pyleniem się i brudzeniem, jest łatwa w utrzymaniu czystości, wytrzymała na wilgoć, ścieranie, ponadto nie trzeba jej dodatkowo konserwować (nie jest konieczne używanie lakierów i impregnatów) i nie jest podatna na zaplamienia. Warto wiedzieć, że tego typu posadzka jest odporna na zabrudzenia chemiczne, dlatego jest szczególnie polecana do garażu, w którym dochodzi do zanieczyszczenia podłoża olejem i smarami. Oprócz tego posadzka epoksydowa charakteryzuje się większą wytrzymałością na uderzenia od innych powierzchni, np. od gresu. W przypadku uszkodzenia można naprawiać ją miejscowo – wystarczy zrobić cementową zaprawkę i pomalować ubytki masą epoksydową.

Przeczytaj także: Akcesoria przydatne w garażu

Posadzkę epoksydową można stosować na:

- nowej powierzchni betonowej;
- na starym podkładzie – w tym przypadku wcześniej trzeba naprawić potencjalne ubytki i odpylić beton;
- na płytkach ceramicznych bez konieczności ich skuwania – pracę zaczynamy od naniesienia masy samopoziomującej, a potem wałkiem rozprowadzamy masę epoksydową. Specjaliści ostrzegają jednak, że to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku miejsc o małym obciążeniu.

Uwaga! Zużycie masy epoksydowej szacuje się na 0,5-1 kg/m– uzależnione jest od porowatości i chłonności podłoża.

Przygotowanie podłoża

Zanim zastosujemy masę epoksydową, należy zadbać o odpowiedni podkład. Powierzchnia, na której będziemy kłaść masę, powinna być bowiem gładka i równa. Wylewkę układamy na podłożu oczyszczonym i dokładnie zagruntowanym (niektóre wylewki wymagają dodatkowej warstwy gruntu). Małe ubytki możemy uzupełnić punktowo zaprawą wyrównującą, do większych uszkodzeń bądź nierówności zastosować należy cementową zaprawą samopoziomującą. Jako że cement jest podatny na skurcz, powierzchnia musi być odpowiednio zdylatowana. Jeśli nakładać będziemy masę epoksydową na stary beton, należy go uprzednio umyć, odtłuścić (brud i kurz zmniejszają przyczepność), jeśli na nowy – wyczyścić z resztek wody zarobowej i cementu (tzw. mleczko cementowe).      

Uwaga! Masę epoksydową na nowy beton można nakładać najwcześniej po 4 tygodniach od jego położenia (beton może mieć maksymalną wilgotność na poziomie 3%).

Posadzka epoksydowa na nowym betonie

Krok 1

Usuwamy nożem wystające części przekładki oddzielającej obwodową przerwę dylatacyjną. Możemy też poszerzyć szlifierką kątową dylatację konstrukcyjną (szerokość od 0,5 cm do 2 cm), w której za pomocą wyprofilowanego patyczka rozmieścimy sznur dylatacyjny.

Krok 2

Ścianę (na wysokości kilku/kilkunastu centymetrów) zabezpieczamy papierową taśmą.

Sprawdź też: Jaka brama garażowa jest najlepsza? Pomagamy w wyborze

Epoksydowa (żywiczna) posadzka w garażu

Krok 3

Przez ok. 3 minuty mieszamy wiertarką z mieszadłem mechanicznym składniki masy epoksydowej.

Krok 4

Nakładanie masy epoksydowej zaczynamy od cokołu. Używamy do tego pędzla. Powierzchnię betonową malujemy wałkiem malarskim. Drugą warstwę rozprowadzamy następnego dnia, następnie zdejmujemy zabezpieczenie z taśmy malarskiej.

Uwaga! Jeśli chcemy, żeby posadzka miała właściwości antypoślizgowe, to na tym etapie pracy posypujemy podłoże piaskiem kwarcowym. Nadmiar piasku zamiatamy następnego dnia.

Krok 5

Miejsce łączenia ściany z podłogą należy wypełnić silikonem. Przerwę dylatacyjną w podłodze wypełniamy poliuretanową masą dylatacyjną. Po 12 godzinach od położenia masy epoksydowej można po niej chodzić, jednak pełną twardość uzyskuje po 7 dniach.