Produkty

Choroby grzybowe roślin

Choroby grzybowe roślin

Z posiadaniem ogrodu wiąże się nie tylko relaks i korzystanie z piękna przyrody, ale i ciężka praca włożona w dbanie o nasz kawałek ziemi. Oprócz siania, sadzenia czy pielęgnacji, ważna również jest kontrola zdrowia roślin i ochrona ich przed chorobami. Zawczasu warto poznać te często spotykane zagrożenia, z którymi możemy mieć do czynienia we własnym ogrodzie.

grzybica na roślinieBrunatna zgnilizna drzew pestkowych

Jedna z chorób o pochodzeniu grzybowym, jaka może pojawić się w ogrodzie, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Powodowana jest przez grzyb Monilinia, występuje głównie na wiśni, ale może także być widoczna na śliwie, brzoskwini, czereśni. Porażenie obejmuje zarówno kwiaty, pąki, owoce jak i pędy. Zaczynają brunatnieć i zasychać. Postępowi choroby sprzyja ciepłe i wilgotne powietrze. Zgnilizna szybko się rozwija, ukazując na pędach wycieki gumowe, a na owocach pojawiają się plamy brunatne z szarymi sporochodiami. Zgniłe, zdeformowane owoce przekształcają się w mumie. Choroba szybko się rozprzestrzeniania, więc by temu zapobiec, należy usuwać porażone owoce, pędy oraz powstałe mumie, zarówno te na drzewie, jak i te opadłe na ziemię. Przy nasilaniu się choroby możemy zastosować opryski specjalnymi preparatami.

Fuzarioza

Choroba ta powodowana przez grzyba z rodzaju Fusarium. Atakuje przeróżne gatunki, od warzyw, krzewów i drzew do roślin ozdobnych. Fuzarioza nie wykazuje tych samych objawów, mogą to być więdnięcie, zgorzel siewek czy gnicie części roślin. Spotykane jest gnicie korzeni, a następnie zamieranie wraz pojawiającymi się nekrotycznymi plamami. Chore rośliny mają zaburzony prawidłowy wzrost, mogą nawet zamierać. Ważnym czynnikiem przeciwdziałającym fuzariozie jest sadzenie zdrowego materiału roślinnego o znanym pochodzeniu. Możemy także prowadzić opryski środkami chemicznymi.

Mączniak prawdziwy

Jest to choroba o charakterystycznych objawach – pojawia się mączysty nalot pokrywający różne części roślin, najlepiej widoczny na pąkach kwiatowych. Biała substancja szybko się rozprzestrzenia i może przechodzić na kolejne rośliny. Liście zaczynają następnie brązowieć, zwijać się, a nawet opadać. W zależności od gatunku chorobę mogą wywołać różne grzyby, przykładem jest mączniak często spotykany na różach powodowany przez Sphaerotheca pannosa var.rosae. Próba zmycia nalotu na niewiele się zda, najlepiej użyć biopreparatów lub specjalnych środków chemicznych.

Mączniak rzekomy

Ten typ mączniaka ma inne objawy. Porażone zostają głównie liście. Na wierzchniej ich stronie pojawiają się brązowe plamy, natomiast od spodu pojawia się brunatno-szary nalot. Prowadzi to do tego, że liście żółkną, a następnie spadają z rośliny. Chorobę wywołują różne grzyby w zależności od zaatakowanego gatunku. Co ważne, mączniak jest niebezpieczny dla wielu roślin, w tym ozdobnych, warzyw i innych.

Podobnie jak w przypadku mączniaka prawdziwego, zapobieganie ogranicza się do usuwania chorych części roślin, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyja występowanie wysokiej temperatury i wilgotności. Możemy też stosować odpowiednie środki chemiczne.

Szara pleśń

Choroba wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea. Objawy porażenia możemy zauważyć na owocach roślin sadowniczych, ale też na gatunkach ozdobnych. Pojawia się także podczas przechowywania plonów.

Szara pleśń jest dość łatwa do rozpoznania. Po zaatakowaniu pojawia się na owocach charakterystyczny, szary, pylisty nalot. Pędy i pąki kwiatowe brązowieją i choroba grzybowa aroniizamierają.

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się choroby są wysoka temperatura i duża wilgotność. Zapobieganie szarej pleśni polega na usuwaniu i paleniu porażonych części roślin. Pamiętajmy także o odpowiedniej rozstawie podczas sadzenia roślin i dobrej pielęgnacji. Nie zwiększajmy wilgotności powietrza i unikajmy podlewania z góry, po liściach. Uwagę zachować należy także podczas nawożenia azotem. W przypadku zauważenia choroby możemy użyć preparatów grzybobójczych.

Data publikacji: 22.07.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Choroby grzybowe roślin