Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Gipsy i gładzie

Strzałka w prawo

Gładzie gipsowe gotowe

Strzałka w prawo

Gładzie malarskie

Strzałka w prawo

Gładzie malarskie

Gładzie malarskie to popularny produkt, stosowany zarówno przez profesjonalnych, jak i amatorskich majsterkowiczów. Służą one do wygładzania ścian przed malowaniem, wyrównania nierówności i niedoskonałości powierzchni.

Filtry

Gładzie malarskie

Gładzie malarskie to popularny produkt, stosowany zarówno przez profesjonalnych, jak i amatorskich majsterkowiczów. Służą one do wygładzania ścian przed malowaniem, wyrównania nierówności i niedoskonałości powierzchni.

1 produkt

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Gładzie gipsowe gotowe

Wyświetlanie 1 z 1 produktów

Gładź malarska – co to jest?

Pojęcie gładź malarska może być nieco mylące dla osób, które na co dzień nie pracują w branży budowlanej albo wykończeniowej. Wydawać by się mogło, że chodzi o gładź, którą stosują malarze. Drugim skojarzeniem jest materiał, który można potem wygodnie pomalować farbą. W rzeczywistości jednak chodzi o coś zupełnie innego. Czym w takim razie jest gładź zwana powszechnie malarską?

Ten rodzaj gładzi to specjalny materiał, który można aplikować na ścianę podobnie jak farbę, czyli wałkiem. Wbrew pozorom może to być bardzo wygodne rozwiązanie, gdy powierzchnia, którą trzeba pokryć gładzią, jest spora. Jakie wyjątkowe cechy mają gładzie malarskie? Przede wszystkim są to zazwyczaj produkty gotowe, czyli takie, których nie trzeba wcześniej mieszać. Ich aplikacja jest w ten sposób jeszcze łatwiejsza i szybsza.

Gładź o charakterze malarskim zwykle nie jest produktem gipsowym, wapiennym czy cementowym. Te rodzaje gładzi mają nieodpowiednią strukturę do takiego typu aplikacji. Zazwyczaj aplikuje się je za pomocą pacy albo innych narzędzi, zależnie od powierzchni, którą trzeba pokryć. Z kolei gładź malarska to produkt na bazie polimerowej. Warto to wiedzieć, choć zazwyczaj producenci w dość widoczny sposób określają przeznaczenie danego materiału wykończeniowego.

Jakie zastosowanie ma gładź malarska?

Podobnie jak każdy rodzaj gładzi, również ta malarska ma za zadanie wyrównywać powierzchnię ścian i sufitów. Wykorzystuje się ją np. do pokrywania tynków, podłoży betonowych czy płyt kartonowo-gipsowych. Sprawdzi się zarówno w trakcie remontu, jak i wykończenia nowego budynku. 

Jednocześnie gładzie malarskie wykazują dużą elastyczność i świetną przyczepność. Bez tego aplikacja wałkiem byłaby praktycznie niemożliwa. Te cechy sprawiają jednocześnie, że tworzą one warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy wilgotne powietrze. W efekcie w wielu zastosowaniach sprawdzają się lepiej niż tradycyjna gładź gipsowa.

Dodatkowo gładź malarska stosowana jest przede wszystkim we wnętrzach. Większość producentów dopuszcza aplikację swoich produktów w pomieszczeniach, których wilgotność nie przekracza od 60% do 70%. W takich warunkach gładź tworzy trwałą powierzchnię, która nie pęka, a także jest odporna na tworzenie się grzybów albo pleśni. Możesz więc zastosować ten rodzaj produktu na przykład na ściany w kuchni albo w dobrze wentylowanej łazience.

Jeśli zależy Ci na tym, aby szybko pokryć daną powierzchnię gładzią, ta malarska sprawdzi się doskonale. Całe działanie wymaga nieco wprawy w rozprowadzaniu produktu, jednak gwarantuje o wiele szybsze zrealizowanie celu. Co więcej, gładź malarska może być aplikowana w naprawdę cienkich warstwach dochodzących do 1 mm grubości. Dzięki swojej elastyczności produkt po wyschnięciu nie odpada i nie odkrusza się, co może się zdarzać np. w przypadku gładzi gipsowej.

Gładzie malarskie – jak je aplikować?

Aby gładzie malarskie nie tylko były sprawnie nakładane, ale również pozostały trwałą warstwą na ścianie czy suficie, cały proces musi przebiegać w odpowiedni sposób. Należy zacząć od przygotowania powierzchni, na której ma znaleźć się gładź. Zanim jednak przystąpisz do wszystkich czynności, musisz wcześniej dobrać odpowiedni wałek.

Gładź malarska – jaki wałek wybrać?

Z zasady do aplikacji malarskiej gładzi stosuje się wałki przeznaczone specjalnie do niej. Jeśli chcesz skomponować cały zestaw, potrzebujesz dwóch elementów. Pierwszym z nich jest rączka, najlepiej z wysięgnikiem, zwłaszcza jeśli chcesz aplikować gładź na całą ścianę albo na sufit. Element przeznaczony do założenia wałka musi mieć odpowiednią długość.

Jeśli chodzi o gładzie malarskie, preferowane są wałki z włosia nylonowego albo poliakrylowego. Mają one odpowiednie cechy ułatwiające aplikację gładzi polimerowej. Są przede wszystkim znacznie twardsze od tradycyjnego włosia przeznaczonego do nakładania na powierzchnie farb. Dodatkowo wałek tego rodzaju przez cały czas pracy zachowuje swój kształt. To też wpływa na jakość i tempo pracy.

Z zasady wałek do takiej gładzi nie pozostawia żadnych niepożądanych śladów na ścianach czy sufitach. Mowa jednak o produkcie nowym, wyjętym w czystym otoczeniu z fabrycznego opakowania. Jeśli obawiasz się, że na wałku znajdują się np. okruchy albo kurz, pod żadnym pozorem go nie mocz! Przydatna będzie np. taśma malarska. Wystarczy okleić nią wałek, a potem zdjąć. Na taśmie zostaną wszystkie drobne zanieczyszczenia, które w przeciwnym razie znalazłyby się na warstwie położonej gładzi.

Przygotowanie powierzchni pod gładzie malarskie

Pierwszym działaniem na powierzchni, na której ma się znaleźć gładź malarska, będzie odpylanie. Sufit czy ściana powinny być całkowicie czyste i pozbawione pyłu, który mógłby na nich pozostać po poprzednich etapach prac budowlanych i wykończeniowych. Tak przygotowaną powierzchnię zagruntuj. W ten sposób zwiększysz przyczepność gładzi i zapobiegniesz sytuacji, w której mogłaby ona nie trzymać się podłoża.

Aplikacja gładzi malarskiej na powierzchnię

Po przygotowaniu wałka oraz powierzchni pod gładź możesz zacząć jej aplikację. Pamiętaj, aby gładzie o lejącej konsystencji nakładać w grubości do 2 mm, a gęstsze – zwykle nawet do 3 mm. Wałek należy zamoczyć całkowicie w gładzi nawet kilkakrotnie. Pod żadnym pozorem nie ściągaj nadmiaru gładzi – ułatwi ona rozprowadzenie materiału. Po takiej aplikacji na danej powierzchni uzyskasz gładź o charakterystycznej, nieregularnej strukturze.

Następnie gładź malarska musi być wyrównana za pomocą pióra albo tak zwanego noża do gładzi. Jest on zwykle wykonany z tworzywa albo aluminium. Każdą z warstw należy przygotować w taki sposób. Na koniec potrzebne jest jeszcze szlifowanie, aby usunąć drobne nieregularności i wypoziomować ścianę albo sufit. W ten sposób uzyskasz powierzchnię nie tylko odpowiednio gładką, ale przede wszystkim równą. Po wyschnięciu gładzi – czas zależy jest od tego, jakie informacje poda producent dla konkretnej charakterystyki wnętrza – można przystąpić do tapetowania albo malowania.